Paweł Łęski Paweł Łęski
121
BLOG

Edukacja Idy

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 1

Edukacja Idy 

Romer, polski Oskar Schiendler, był w przeszłości osobistym sekretarzem Romana Dmowskiego i sekretarzem polskiego poselstwa podczas konferencji wersalskiej. W latach 1937–1941 ambasadorem rządu II Rzeczpospolitej w Japonii.

Romer zaczyna kierować akcją pomocy uchodźcom polskim, których od pierwszych dni sierpnia 1940 r. przybyło do Japonii przez Władywostok ponad dwa tysiące, w tym 97% Żydów, przeważnie z okolic Wilna i Kowna. Spada na niego i polski personel ambasady obowiązek starania o znalezienie im azylu na czas wojny. Spotyka w porcie przyjazdowym Tsuruga każdą większą partię uchodźców, przypływającą z Władywostoku. Ułatwia załatwienie formalności wjazdowych, wydaje nowe paszporty, interweniuje u władz japońskich w sprawie przedłużenia pobytu i kieruje Żydów do pobliskiego Kobe, gdzie uchodźców umieszcza w 27 wynajętych w tym celu domach oraz w Jokohamie i w Tokio.

We wrześniu i październiku 1941 r. w związku z zerwaniem przez Japonię stosunków dyplomatycznych z rządem polskim i likwidacją ambasady RP w Tokio władze japońskie przetransportowały do Szanghaju wszystkich pozostających jeszcze w Japonii uchodźców. Ambasador Tadeusz Romer z rodziną, personelem ambasady, i z 946 osobami, w większości nauczycielami i uczniami szkół rabinackich, w tym 320 z jeszybotu w Mirze, przybył do Chin. Wstrzymanie połączeń okrętowych a następnie wybuch (7/8.12.1941 r.) wojny na Pacyfiku, udaremniły starania ambasadora Romera o rozmieszczenie w krajach nie objętych działaniami wojennymi wszystkich pozostałych uchodźców dzięki zdobytym nowym kontyngentom wizowym.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura