Paweł Łęski Paweł Łęski
115
BLOG

80 lat temu powstało Stronnictwo Pracy

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Na zdjęciu pomnik W. Korfantego pierwszego prezesa Stronnictwa Pracy.


 80 lat temu powstało Stronnictwo Pracy, 10 października 1937, z połączenia Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji, Narodowej Partii Robotniczej i Związku Hallerczyków. Na powstanie Stronnictwa Pracy istotny wplyw wywarła uprzednia działalność Frontu Morges.

Front Morges był politycznym porozumieniem działaczy stronnictw centrowych, powstałym w 1936 z inicjatywy gen. Władysława Sikorskiego i Ignacego Paderewskiego w celu walki z sanacją i prowadzoną przez nią polityką zagraniczną. Porozumienie zostało zawiązane w szwajcarskiej miejscowości Morges, w której mieszkał Ignacy Paderewski.

Udział w nim wzięli: Józef Haller, Wojciech Korfanty, Karol Popiel, płk Izydor Modelski, gen. Marian Januszajtis, Włodzimierz Marszewski. Zamierzali powołać Ignacego Paderewskiego na stanowisko prezydenta, a Wincentego Witosa na stanowisko premiera.image

 image

Stronnictwo Pracy początkowo występowało przeciw sanacji. Pierwszym prezesem partii został Wojciech Korfanty,  polski przywódca Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją.

image

Najsilniejsze struktury SP miało na Śląsku i Pomorzu. W czasie II wojny światowej SP (krypt. Romb) wchodziło w skład rządów RP na uchodźstwie. Trzej politycy stronnictwa pełnili funkcję Delegata Rządu na Kraj: Cyryl Ratajski (1940–1942), Jan Jankowski (1943–1945) i Jerzy Braun (1945).

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura