33 obserwujących
2328 notek
577k odsłon
114 odsłon

Whitney Webb/ interpretacja Biblii kształtuje stosunek do Izraela

Wykop Skomentuj


Większość moralna jest powszechnie uznawana za przekształcenie chrześcijańskiej ewangelicznej prawicy w główną siłę polityczną w Stanach Zjednoczonych, promowanie skrajnie proizraelskiej polityki, zwiększone wydatki na obronę, reaganskie podejście do wyzwań zimnej wojny, a także konserwatywną politykę wewnętrzną . Falwell często wykorzystywał swój dar od Begin w podróżach i promocji nowej organizacji, a także siebie jako ważnej osoby publicznej.


Moralna Większość stanowi wyraźny punkt zwrotny w stosunkach ewangelicznych Izrael-USA, ponieważ sprawiła, że Izrael zyskał gorące poparcie dla obszaru o doniosłym znaczeniu dla ewangelicznych wyborców, a także skłonił wielu ewangelicznych wyborców do zwrócenia większej uwagi na wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Jednak biorąc pod uwagę silną promocję chrześcijańskiego syjonizmu przez Falwella, wielu ewangelików, którzy stali się coraz bardziej aktywni politycznie po założeniu organizacji, nie tylko poparli politykę Izraela z tamtej epoki, ale także poparli wiele przyszłych ambicji Begin i Partii Likud. Wsparcie to umocniło się na początku stałej praktyki izraelskiego Ministerstwa Turystyki, polegającej na oferowaniu amerykańskim przywódcom ewangelicznym bezpłatnych wycieczek „zapoznawczych” do Izraela na początku lat osiemdziesiątych.


Początkowa wizja „Wielkiego Izraela” - całkowita aneksja Palestyny, a także dużych części Libanu, Syrii, Iraku i Egiptu przez Izrael - również była podzielana i promowana przez Falwella. (...)


Falwell sformułował ekspansjonistyczne ambicje Begina jako religijną wiarę w „bezbłędność Starego Testamentu”, które podzielał Falwell. Falwell nalegał również na amerykańskie uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i uważał, że budowa Trzeciej Świątyni na Wzgórzu Świątynnym była konieczna, aby zapoczątkować czasy ostateczne i powtórne przyjście Chrystusa.


Gdy Falwell pomógł przekształcić chrześcijański syjonizm w główną siłę polityczną w Stanach Zjednoczonych, stał się także kluczową postacią polityczną w erze Reagana i ważnym pośrednikiem w stosunkach USA-Izrael. W 1981 r. Begin poinformował Falwella o swoich planach zbombardowania irackiego obiektu nuklearnego, zanim poinformował administrację Reagana z nadzieją, że Falwell „wyjaśni obywatelom chrześcijańskim przyczyny bombardowania”.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale