176 obserwujących
3697 notek
3900k odsłon
410 odsłon

Czy ponad 20% spadki PKB w II kwartale w krajach UE przyspieszą decyzje budżetowe?

Wykop Skomentuj12

1. W najbliższy piątek i sobotę odbędzie w Brukseli pierwsze bezpośrednie posiedzenie Rady Europejskiej po paromiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią kornawirusa (przez kilka ostatnich miesięcy posiedzenia RE odbywały się tylko zdalnie).
Przewodniczący RE Charles Michel po konsultacjach z szefami rządów państw członkowskich przestawił propozycje dotyczące unijnego budżetu na lata 2021-2027, a także Funduszy Odbudowy, które w niewielkim stopniu odbiegają od propozycji przedstawionej niedawno w PE przez szefową KE Ursulę von der Leyen.
Budżet ma być wprawdzie trochę niższy niż w propozycji Komisji (ma być mniejszy o 26 mld euro i wynosić 1 074 mld euro) i jest to gest w stronę tzw. klubu skąpców (Holandii, Austrii, Danii i Szwecji), którzy gdyby propozycja szefa rady została przyjęta ocalą swoje rabaty w składce do budżetu UE przez następne 7 lat.
Fundusz Odbudowy jest utrzymany na dotychczasowym poziomie (750 mld euro), tyle tylko, że ma być zmieniony sposób jego rozdziału, 70% ma być rozdzielone wg. kryteriów przedstawionych do tej pory przez KE, natomiast 30% miałoby być rozdzielone później z uwzględnieniem spadku PKB w latach 2020-2021 w poszczególnych krajach członkowskich.
Kontrowersje mogą wzbudzić propozycje Michela dotyczące wprowadzenia kolejnych dochodów własnych budżetu UE, oprócz istniejących już wpływów z ceł i opłat wyrównawczych, a także kar nakładanych przez KE, miałyby się pojawić wpływy o charakterze podatkowym i to już od 2021 roku (wtedy już miałaby się pojawić opłata od nieprzetworzonych odpadów opakowań z tworzyw sztucznych, a później opłata od tzw. śladu węglowego i podatek cyfrowy).
2. Mimo tych pojednawczych propozycji przewodniczącego RE jest mało prawdopodobne, że przywódcy 27 krajów członkowskich osiągną porozumienie budżetowe już w tym tygodniu.
Prezydencja niemiecka i sama Angela Merkel, chcą aby negocjacje te sfinalizować jeszcze w lipcu tego roku, taką deklarację kanclerz Niemiec złożyła w PE na początku lipca prezentując w PE priorytety 6 miesięcznego przewodnictwa w Radzie.
W tej sytuacji możliwe są kolejne nadzwyczajne posiedzenia Rady w lipcu, prowadzone przez kanclerz Merkel aż do skutku czyli zaakceptowania zarówno budżetu na lata 2021-2027 jak i Funduszu Odbudowy.
3. Na pewno na przyspieszenie negocjacji budżetowych wpływ będą miały dane makroekonomiczne dotyczące II kwartału tego roku w poszczególnych krajach członkowskich, które zostaną przedstawione pod koniec lipca.
Przynajmniej kilka gospodarek krajów UE odnotuje spadek PKB poniżej 20% (kraje Południa UE, ale także i Francja) i będzie to poziom taki jakby przez te kraje, przetoczył się paromiesięczny konflikt zbrojny.
Taki rozwój wypadków jest tym bardziej prawdopodobny, ponieważ w połowie czerwca KE przedstawiła prognozy dotyczące poziomu wzrostu PKB w całym 2020 roku i są one w najwyższym stopniu niepokojące.
Wszystkie unijne kraje doświadczą spadku PKB (recesji) spowodowanej pandemią koronawirusa, spadek PKB w całej UE wyniesie 8,3%, w strefie euro będzie jeszcze głębszy i wyniesie 8,7%, ale są kraje gdzie spadek PKB, przekroczy 10%.
Najgłębszy spadek PKB dotknie Włochy (11,2%), Hiszpanię (10,9%), Chorwację (10,8%), Francję (10,6%), Portugalię (9,8%), Grecję (9%), Słowację (9%), dużego spadku PKB doświadczy także gospodarka Niemiec (6,3%).
Na tym tle bardzo dobrze wypada polska gospodarka, wprawdzie nas także dotknie recesja, ale będzie ona płytka, spadek PKB wyniesie tylko 4,6% i będzie najniższy w całej Unii Europejskiej.
4. Być może prezentacja wręcz katastrofalnych danych dotyczących poziomu spadku PKB w II kwartale tego roku w większości krajów UE, a także drastyczne pogorszenie sytuacji na rynku pracy i w konsekwencji radykalizacja nastrojów społecznych szczególnie wśród ludzi młodych, spowodują przyspieszenie procesu podejmowania decyzji w sprawach budżetowych przez przywódców krajów UE.
Gdyby się tak stało możliwe jest zakończenie negocjacji budżetowych jeszcze w lipcu tego roku, a przynajmniej zatwierdzenie Funduszu Odbudowy, co pozwoliłoby na uruchomienie jego środków jeszcze na jesieni tego roku.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka