177 obserwujących
3752 notki
3951k odsłon
586 odsłon

Główny ekonomista PKO BP- w 2021 roku w Polsce możliwy 5% wzrost gospodarczy

Wykop Skomentuj46

1. Główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej powiedział, że jeżeli pandemia koronawirusa dzięki szczepieniom zostanie poważnie ograniczona, to w Polsce możliwy jest już w 2021 roku 5% wzrost PKB.
Kolejnym czynnikiem, który świadczy o ożywieniu gospodarczym na świecie jest „odbicie globalnych przepływów handlowych”, a sygnalizuje je wzrost globalnych przewozów morskich i rosnący dynamicznie eksport chiński i koreański.
Wreszcie trzecim czynnikiem, który taki wzrost PKB umożliwi, będzie utrzymanie bardzo mocnego wsparcia gospodarek przez banki centralne i rządy poszczególnych krajów, co w Polsce jest realizowane konsekwentnie od początku marca poprzedniego roku.

2. Piotr Bujak podkreślił w tym wywiadzie, że polska gospodarka przechodzi kryzys pandemiczny stosunkowo łagodnie, o czym świadczy mała ilość upadłości i tylko nieznaczny wzrost bezrobocia(Polska ciągle zajmuje drugie miejsce po Czechach jeżeli chodzi o najniższy poziom bezrobocia w UE).
Przypomniał, że do tej pory w ramach 5 tarcz rządowych i Tarczy finansowej do przedsiębiorców trafiło ponad 160 mld zł, z tego 60 mld zł w ramach Tarczy finansowej i ta pomoc będzie kontynuowana.
Właśnie została przyjęta przez parlament tarcza rządowa 6.0, rusza także Tarcza finansowa 2.0, w ramach której Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ma do dyspozycji 35 mld zł, które mogą trafić do przedsiębiorstw dotkniętych skutkami 2 fali pandemii koronawirusa.

3. Przypomnijmy, że podobne oceny polskiej gospodarki przedstawiła pod koniec listopada poprzedniego roku misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), która oceniała stan gospodarki, finansów publicznych, a w tym roku dodatkowo realizację programów wsparcia dla gospodarki przygotowanych przez rząd w związku pandemią koronawirusa.
MFW przewidywał wprawdzie, że w Polsce w 2020 roku, PKB spadnie ale tylko o 3,4%, co jest jednak zdecydowanie bardziej optymistyczną prognozą niż np. prognozy Komisji Europejskiej, która przewiduje spadek PKB w Polsce w tym roku w wysokości 4,6%.
W kolejnych latach MFW przewiduje wyraźne odbicie gospodarcze, przy czym wolniejsze w roku 2021 (wzrost PKB o około 4%) i zdecydowanie szybsze w 2022 roku (wzrost PKB o co najmniej 5 %).


4. Dobra ocena MFW dotyczyła także stanu finansów publicznych, wprawdzie 2020 rok ma się zakończyć deficytem całego sektora w wysokości 8,9% PKB ale już w roku 2021 ma on zmaleć do 4,6% PKB a w kolejnych latach ma się utrzymywać na poziomie 3% PKB (a więc na poziomie dopuszczalnym przez Traktat z Maastricht).
Dług publiczny zdaniem MFW ukształtuje się w latach 2020-2021 na poziomie bliskim 60% PKB (odpowiednio 59,3 PKB, 59,4% PKB), by w kolejnych latach obniżyć się do poziomu ok. 57% PKB.
Analitycy Funduszu podkreślili, że polityka polskiego rządu prowadzona w ciągu ostatnich kilku lat, polegająca na redukcji długu publicznego w relacji do PKB, stworzyła swoistą poduszkę fiskalną, która teraz pozwoliła na realizację ogromnych rozmiarów programów wsparcia skierowanych do polskiej gospodarki w związku ze skutkami pandemii koronawirusa.

5. Misja MFW bardzo pozytywnie oceniła reakcję polskiego rządu na tzw. pierwszą falę koronawirusa jeżeli chodzi zarówno o rozmiary pomocy skierowanej do przedsiębiorców jak i pracodawców ale także szeroki wachlarz instrumentów jakiego użyło polskie państwo dla jej udzielenia.
Jak podkreślono w komunikacie polski rząd położył nacisk na „wzmacnianie zasobów siły roboczej”, a więc ochronę istniejących miejsc pracy, niezbędnych do powrotu do silnego wzrostu gospodarczego w wysokości sprzed pandemii.
Rzeczywiście w ciągu zaledwie kilku miesięcy do polskich i pracowników trafiło ponad 160 mld zł pomocy finansowej, a działanie niektórych instrumentów zostało przedłużone na kolejne miesiące.
Co więcej w związku z ograniczeniami sanitarnymi spowodowanymi drugą falą pandemii przygotowywana została kolejna tzw. tarcza branżowa i Tarcza Finansowa 2.0, w której wsparcie zostanie skierowane do takich sektorów jak działalność restauracyjna, hotelowa, turystyczna, czy fitness, a środki, które tym razem rząd chce przeznaczyć na wsparcie są szacowane na przynajmniej 35 mld zł.

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka