174 obserwujących
3434 notki
3646k odsłon
779 odsłon

Program Mieszkanie plus rozpędza się

Wykop Skomentuj38

1. Po podporządkowaniu nadzoru nad realizacją programu Mieszkanie plus bezpośrednio premierowi Morawieckiemu, wyraźnie widać, że uległo przyśpieszeniu zarówno przygotowywanie nowych inwestycji jak i oddawanie do użytku mieszkań już budowanych w jego ramach.


Przypomnijmy, że już pod koniec kwietnia w Jarocinie (woj. wielkopolskie), wręczono klucze do pierwszej setki mieszkań, wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus realizowanego w tym przypadku na podstawie porozumienia pomiędzy samorządem i bankiem Gospodarstwa Krajowego.


Kilka miesięcy później oddano do użytku kolejne 158 mieszkań, a ostatnie z tej puli 108 mieszkań zostanie do użytku w I kwartale 2019 roku.


W ten sposób gmina Jarocin zrealizuje w ramach tego programu Mieszkanie plus, budowę aż 366 mieszkań i wszystkie one będą wynajmowane dla lokatorów na tych samych warunkach.


Mieszkania są przygotowane według standardu „pod klucz” o metrażu od 35 m2 do 55 m2, każde z nich ma oddzielne ogrzewanie gazowe i oddzielne liczniki na prąd i wodę, co pozwoli, aby każdy z lokatorów mógł rozliczać tzw. media, samodzielnie.


Cena wynajmu wynosi 7,9 zł za m2 (z opcją wykupu na własność 11,3 zł za m2), co oznacza, że cena wynajmu będzie się znajdowała w przedziale od 281 zł za mieszkania najmniejsze do 435 zł za te największe (w przypadku opcji wykupu cena wynajmu będzie wynosiła od 395 zł do 621 zł za m2).


2. Z kolei pod koniec maja tego roku zostało oddanych do użytku aż 186 mieszkań przez samorząd Białej Podlaskiej i spółkę Banku Gospodarstwa Krajowego - BGKN w ramach tego samego programu pilotażowego.


Jak poinformował prezydent miasta, koszt wynajmu 50 metrowego mieszkania w ramach tego programu razem z kosztem mediów (woda, ścieki, ogrzewanie), nie powinien przekroczyć kwoty 900 zł miesięcznie.


Tu także zainteresowanych rodzin było znacznie więcej niż mieszkań budowanych w pierwszym etapie (zgłosiło się aż 1150 rodzin) w tym także polskie rodziny z W. Brytanii, Irlandii i Niemiec.


3. Ponadto jak poinformował na początku sierpnia tego roku wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju Artur Soboń w jego resorcie podpisano umowę na opracowanie projektu osiedla mieszkaniowego na 2,7 tysiąca mieszkań, w ramach programu Mieszkanie plus zlokalizowanego przy ulicy Karczunkowskiej w Warszawie (Nowe Jeziorki).


Koncepcja osiedla Nowe Jeziorki została wyłoniona w konkursie, w którym nagrodzono dwa zespoły konkursowe, teraz połączyły one siły, aby przygotować kompleksową dokumentację projektową, a także opracować projekt budowlany i projekt wykonawczy.


Na kilkunastohektarowej działce zaprojektowano 19 budynków mieszkalnych, w których części parterowej znajdują się powierzchnie handlowo-usługowe, a w centralnej jej części wydzielono działkę na realizację szkoły podstawowej z przedszkolem i boiskami, a także terenami do rekreacji.


Jak dodał minister Soboń w trakcie przygotowań jest ponad 300 lokalizacji dla inwestycji w całej Polsce w ramach programu Mieszkanie plus zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, co pozwoli na rozpoczęcie budowy już w roku 2019 około 100 tysięcy mieszkań o wartości ponad 20 mld zł.


4. Przypomnijmy także, że budownictwo na wynajem będzie od przyszłego roku wspierane przez dopłaty do czynszów na podstawie ustawy o dopłatach do najmu, będące nową formą pomocy państwa w pokrywaniu wydatków mieszkaniowych.


Zgodnie z ustawą dopłaty do czynszów będą adresowane do gospodarstw domowych o określonym poziomie dochodów (uzależnionym od liczby osób w gospodarstwie domowym) i nieposiadających innego mieszkania.


Wysokość dopłat będzie od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie (tzw. wskaźników odtworzeniowych) oraz powierzchni mieszkania (ograniczonej liczbą członków gospodarstwa domowego - im liczniejsze gospodarstwo domowe, tym wyższe dopłaty).


Jednoosobowe gospodarstwa domowe mogą się ubiegać o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowane przez GUS, za każdą kolejną osobę w gospodarstwie limit ten będzie podwyższany o 30 punktów procentowych, a wiec dla gospodarstwa dwuosobowego limit ten będzie wynosił 90% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, dla trzyosobowego 120%, czteroosobowego 150% itd.


Dopłaty będą przyznawane na 9 lat, przy czym beneficjenci będą co roku weryfikowani (czy nadal spełniają kryteria), a w sytuacji, kiedy dochody okażą się wyższe, prawo do dopłat będzie wygaszane (będzie jednak możliwość ich wznowienia np. po powiększeniu rodziny, przy czym okres ich pobierania nie może przekroczyć 9 lat).


5. Wysokość dopłat do najmu będzie zależna od kosztów budownictwa na danym terenie i liczby osób w gospodarstwie domowym w związku z tym w dużych miastach będą one wyższe w mniejszych niższe.


I tak szacunkowo w Warszawie w oparciu o tzw. wskaźniki odtworzeniowe z II kwartału tego roku dopłata do najmu dla 5-osobowej rodziny wyniosłaby ok. 690 zł, w miastach pod Warszawą taka sama rodzina mogłaby liczyć na dopłatę w wysokości ok. 500 zł.


Na podstawie wskaźników odtworzeniowych z II kwartału, najniższy poziom dopłat obowiązywałby w woj. opolskim (poza miastem Opolem), pięcioosobowa rodzina mogłaby tam liczyć na wsparcie na poziomie ok. 380 zł.


Rząd przyjął, że środki na dopłaty w kolejnych latach będą rosnąć i tak te przewidziane w 2019 roku mają wynieść 0,4 mld zł, w 2020r-0,8 mld zł 2021r- 1,2 mld zł, w 2022 r. -1,6 mld zł i 2023 roku już -2 mld zł i taka kwota będzie utrzymywana w kolejnych latach.


Finansowanie programu będzie realizowane przez Fundusz Dopłat zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a wsparcie konkretnych beneficjentów będzie obsługiwane przez samorządy gminne.

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka