79 obserwujących
344 notki
800k odsłon
1618 odsłon

Podwójna zagadka

Wykop Skomentuj28

Kilka lat temu byłem w pewnym mieście w Rosji kilkaset kilometrów na mocno północny wschód od Moskwy, w kierunku na Archangielsk. W starej części tego miasta przyłączyłem się do wycieczki Rosjan, którą oprowadzał przewodnik. Nad rzeką był "Leniwy Plac", a na nim stał obelisk upamiętniający 800-lecie tego miasta - jak objaśniał przewodnik. Obelisk zbudowano w 1957 roku.

 Na cokole obelisku - przyglądam się i widzę różne płaskorzeźby w brązie przedstawiające sceny z historii miasta.

Na jednej z płaskorzeźb dostrzegam rycerzy z szablami w ręce, a jeden z nich dzierży tarczę, a na tarczy widzę naszego orła. Naprzeciw oddziału rycerzy stoją "mużyki" w "rubachach" na wierzchu spodni i w rękach trzymają topory i rohatynę walcząc z Polakami.

- Co przedstawia ta płaskorzeźba, zadaję pytanie przewodnikowi. Przewodnik odparł tak (nie zauważył, że nie jestem Rosjaninem):
"W historii Rosji tylko Napoleon dotarł do Moskwy. Nikt nie wtargnął dalej w głąb Rosji poza jedynym wyjątkiem. Na początku XVII wieku „polskije zachwatcziki” byli pod naszym miastem. Zagon polskich rycerzy dotarł aż tu, daleko w głąb naszej „matuszki – Rossii”, ale nie udało się im zdobyć naszego miasta. „Russkije mużyki” toporami „zaszczitili nasz gorod ot polskich panow."

Zdarzenie to mocno utkwiło mi w pamięci. Nie przypuszczałem, że nasi przodkowie byli z orężem w dłoniach tak daleko za Moskwą. Dlatego też postanowiłem opowiedzieć tę historię. W szkole tego nie uczą i zapewne nigdy uczyć nie będą. Ba, mogę się założyć, że nauczyciele historii o tym pomniku na swój sposób upamiętniającym wypad oddziału polskich rycerzy tak daleko na północny wschód od Moskwy wcale nie wiedzą!

Pytania zagadki są dwa

1. Jak nazywa się miasto najdalej wysunięte na północ Rosji, do którego dotarli polscy rycerze w latach 1605 - 1613 i w jakiej odległości od Moskwy leży to miasto?

Dla ułatwienia poniżej widok na Kreml w tym mieście:

oraz panorama miasta:

 

Te dawne zdarzenia mają ogromny wpływ na politykę Rosji wobec Polski i nawet na ustanowienie święta państwowego w Rosji, a my Polacy tylko z łezką w oku możemy o tych czasach poczytać. Niedługo nie będziemy mieli szans nawet poczytać!
- A dlaczego?
- Z powodu "pięknej" tej naszej polityki historycznej, która nie istnieje pod rządami PO! Trudno zrozumieć dlaczego nie wzorujemy się w tej dziedzinie na mądrzejszych: na Rosji i Niemczech?

W tej samej odległości co odległość tego miasta pobytu polskich rycerzy od Moskwy, w kierunku na północ ku morza Białemu leży „osiedle typu miejskiego”. Jednak nazwa tego osiedla jest znana na całym świecie!

I drugie pytanie zagadki jest związane z tą miejscowością:

2. Jak brzmi nazwa tego „osiedla typu miejskiego” i dlaczego jego nazwa jest znana na całym świecie?

Jako podpowiedź, poniżej zdjęcie tego osiedla typu miejskiego:

Skrzyżowanie ulicy Partyzanckiej z ulicą Lenina. Z prawej strony budynek administracji municypalnej.

I jeszcze jedna podpowiedź:

W pobliżu tej miejscowości znajduje się główna rosyjska baza wojsk, których nazwa brzmi: „Kosmiczne Wojska Sił Zbrojnych Rosyjskiej Federacji”.

Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura