78 obserwujących
353 notki
844k odsłony
2644 odsłony

Rosja, Księżyc, Mars - ITURUP

Wykop Skomentuj46

Zacznijmy od kosmosu. Jak oświadczył kierujący Federalną Agencja Kosmiczną Oleg Ostapienko, Roskosmos musi zbudować nowe nośniki dla rakiet klasy superciężkiej. Potencjał rakiety Angara-5 to 30 ton. A Roskosmos powinien myśleć już o Księżycu i Marsie. Należy powtórzyć sukces Amerykanów z lądowaniem na Księżycu i nie odstawać od planów Europy i USA związanych z eksploracją Marsa. No i pamiętać o tym, aby nie dać się jeszcze przez jakiś czas wyprzedzić Chinom, których oddech czują Rosjanie za swoimi plecami już od dawna. Przecież największa tragedia dla Putina i Rosji, to uznanie przez świat układu dipolowego, w którym Rosję zastępują Chiny, czyli dipol stanowiłyby Stany Zjednoczone - Chiny. I Roskosmos zamierza zbudować rakietę, która będzie zdolna wynieść na niską orbitę okołoziemską do ok. 80 ton ładunku, potem do 120, i w perspektywie 190 ton. Takie są przyszłe możliwości Rosji według Roskosmosu. Głównym celem tych działań jest konstrukcja i budowa statków kosmicznych, które maja być zdolne osiągnąć Księżyc oraz Mars.

z

Księżyc to ogromny strategiczny cel dla Rosji: To przyszły kosmodrom, punkt przesiadkowy z Ziemi do dalszych podróży na Mars, czy asteroidy. Wicepremier Dmitrij Rogozin powiedział przecież niedawno z okazji dnia kosmonauty: „Krym jest nasz, został jeszcze Mars”. I dodał: „Przeznaczeniem naszego kraju było i jest stać się wielkim kosmicznym mocarstwem od samego początku powstania naszej państwowości i w tym zawarty jest cały charakter naszego narodu, który zwykł myśleć kategoriami globalnymi i jest gotów poświęcić swój byt dla idei. Rosyjski kosmos to problem samoidentyfikacji naszego narodu – to synonim rosyjskiego miru”.

W związku z tym Rogozin widzi trzy cele Rosji związane z kosmosem: „aktywnie wykorzystać sputniki, kolonizować Księżyc i wysłać rosyjską ekspedycję na Mars” (od autora: wszystkie cytaty dokładnie przetłumaczone z oryginału). Jeszcze dodał, że nastąpić powinien szybki rozwój przemysłu kosmicznego Rosji dzięki sankcjom USA i przerwaniu wzajemnej współpracy przez NASA. Według Rogozina to: „już w 2030 r. rosyjscy kosmonauci osiągną Księżyc, zbudują tam bazę i różne stacje. I w przeciągu 50 lat  my będziemy mogli polecieć na Mars. Na Księżycu pojawimy się już na zawsze. Zostało tylko jedno: zrobić tak, żeby statki latały”.

Świetlaną kosmiczną przyszłość dla Rosji zapowiada Rogozin. Rosjanie zresztą i bez jego słów, w aspekcie euforii związanej ze zdobyciem przez Putina Krymu, stali się super optymistami również w sprawach kosmosu.

11 kwietnia 2014 fundusz „Opinia społeczna” przeprowadził badania i okazuje się, że  62% Rosjan wierzy w PR, że Rosja jest światowym liderem w dziedzinie kosmonautyki. Jest to rekordowy wskaźnik w przeciągu ostatnich 15-tu lat. I jest to naturalne - na tle aneksji Krymu i oficjalnego przyłączenia go do Rosyjskiej Federacji, zwiększa się w fantastycznym tempie samoocena narodu!

Dodam tylko gwoli informacji jak to jest z tymi Angarami. Na bazie jednej konstrukcji projektowanej jeszcze w ubiegłym wieku zaplanowano w Rosji budowę trzech typów rakiet: lekkich, średnich i ciężkich. Klasa tych modułowych rakiet typu Angara od najlżejszych do najcięższej Angary 5 zanim została zbudowana już się zupełnie zestarzała, pomimo poniesionych do tej pory kosztów (od 12 lat budowy na poziomie 100 mld rubli). Podobno w połowie 2014 ma nastąpić pierwszy próbny start najlżejszej Angary o udźwigu 1,5 tony.

To tyle o „księżycowych” planach Rosyjskiej Federacji ogłoszonych narodowi przez wicepremiera Rogozina. Dodam jeszcze tylko, ze jak oznajmił generał - pułkownik Aleksander Zielin 2 maja 2014, W. Putin postanowił przystąpić do reorganizacji Sił Zbrojnych Rosyjskiej Federacji. Powstanie nowy rodzaj wojsk, który będzie nosił nazwę: Powietrzno - Kosmiczne Siły Zbrojne (PKSZ) i powstaną one z połączenia Wojskowo - Powietrznych Sił z wojskami Powietrzno - Kosmicznej Obrony. Do tej nowej struktury wejdą także Siły Floty Morskiej oraz Wojska Kosmiczne.

Niektórzy dobrze poinformowani Rosjanie twierdzą, że w tych Siłach Kosmicznych Rosyjskiej federacji służyć będą także Zielone Ludziki Putina, a futurolodzy nawet przepowiadają, że z wojsk kosmicznych będzie się wywodził następny władca Rosji - Władimir III ALIEN, a wtedy już na pewno Rosja stanie się kosmicznym imperium.

Pora jednak wrócić do tytułu tej notki i przenieść się na Iturup.

Nie, to nie jest żadna z setek nowych planet odkrytych przez obserwatorium astronomiczne Planck, które zostało przeniesione w stan spoczynku na orbitę słoneczną i za 100 lat, zgodnie z pewnymi planami ma się znaleźć w muzeum kosmosu planety Ziemia.

Aby wyjaśnić co oznacza obco brzmiący termin Iturup, który stanowi rozwiązanie zagadki przedstawionej w komentarzach do mojej notki p.t. „Nauka-Putin- cywilizacja planetarna”, przenieśmy się do Północno – Wschodniej Azji i spójrzmy na poniższą mapę, na której są zaznaczone Wyspy Kurylskie.

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie