Blog
CICER CUM CAULE
Zbigwie
Zbigwie zbigwie@mail.ru
60 obserwujących 293 notki 655418 odsłon
Zbigwie, 23 czerwca 2017 r.

Kosmologia - 33 herosów przeciwko bandzie trojga

1397 94 1 A A A

image

W XX wieku miały miejsce dwie rewolucje kosmologiczne. Pierwsza zapoczątkowana została przez teorie Einsteina i porodziła Wielki Wybuch – początek Wszechświata w osobliwości bez czasu* i przestrzeni*, w której była skupiona cała jego masa. Druga rewolucja kosmologiczna zdarzyła się na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy to kilku wybitnych fizyków teoretyków zaproponowało teorię inflacji – bardzo szybkie rozszerzanie się super maleńkiego bąbla 13,8 miliarda lat temu.

Co było wewnątrz tego bąbla i z czego on składał się?

Według popularnych ujęć ten bąbel stanowiło „nic”. Skądś tam pojawiła się energia, która rozdęła owe nic prawdopodobnie w przybliżeniu o promieniu 10^(-50) metra w momencie czasu 10^(-35) sekundy do obszaru o promieniu około 1 metra w momencie czasu 10^ (-34) sekundy po Big Bangu. Potem ta energia zaczęła rodzić cząstki, cząstki składały się w atomy, powstały gwiazdy, galaktyki i planety.

Teoria inflacji staje się coraz bardziej popularna w świecie fizyków i jej przewidywania są potwierdzane m.in. badaniami reliktowego promieniowania, które pozostało jako echo Big Bangu i przenika cały kosmos.

W inflacyjnym modelu Wszechświata dochodzi do przejścia fazowego kwantowej próżni i z nowej fazy ma się tworzyć ten mikroskopijnej wielkości bąbel, który zapoczątkował nasz Wszechświat. 

image

Powiększ!

Teoria inflacji odpowiada najbardziej naturalnemu modelowi Wszechświata i stanowi aktualnie najlepszą odpowiedź na pytanie “Skąd wziął sie Wszechświat?”. Objaśnia też skąd wzięły się jego niejednorodności, ewoluujące do aktualnie obserwowalnej struktury. Dlatego powstanie teorii inflacji w ubiegłym wieku uznawane jest za II rewolucję kosmologiczną.

Problem jest tylko, że inflacja mówi, że raz zastartowawszy, być może nigdy się nie zatrzyma i być może będzie płodzić ciągle nowe i nowe wszechświaty. Być może bąbel naszego Wszechświata jest tylko jednym z mnóstwa.
Ockhamowi ten aspekt teorii inflacji nie spodobałby się. Uważałby, że teoria inflacji zawiera jakiś nieznany, popełniony przez nas błąd – przecież nie wiemy jaka jest fizyczna natura hipotetycznego inflatonu stanowiącego „silnik inflacji” - i uważałby, że nasz Wszechświat stanowi jedyną istniejącą przestrzeń.

Nie podoba się też “bandzie trojga” cała teoria inflacji.

Szef  „bandy trojga” - aktualnie z Princeton University - uczestniczył w opracowywaniu teorii inflacji w początkowym stadium i nawet otrzymał razem z dwoma głównymi twórcami teorii inflacji prestiżowy medal Diraka „za rozwój koncepcji inflacji w kosmologii". I to właśnie on pierwszy zauważył, że z powodu kwantowych fluktuacji inflacja może prowadzić do wiecznej inflacji i multiświatów. Potem stał się zaciekłym jej przeciwnikiem i opracował alternatywny scenariusz pod nazwą „Ekpyrotyczny Wszechświat”. Lecz jeden ze współtwórców teorii inflacji rozbił jego scenariusz na proch i pył w 2001 r. w artykule „Pyrotechnic Universe”.

Lecz szef „bandy” nie poddał się. Przedstawił w oparciu o rozwiniętą teorię strun, a raczej M-bran, nowy ekpyrotyczny scenariusz, w którym czas i przestrzeń są wieczne, a Wszechświat rozwija się cyklicznie od zawsze bez początku i końca. Nasz Wszechświat mają stanowić dwie 11-wymiarowe brany oddzielone od siebie jeszcze trzecia braną tzw. objętościową. My istniejemy na tzw. widzialnej branie łącznie z obserwowaną materią. Cząstki na drugiej branie mają dla nas stanowić ciemną formę materii, której nie możemy wykryć i mogą oddziaływać grawitacyjnie z widzialna braną. Brany mogą się poruszać jak pompa, cyklicznie się oddalając i przybliżając do siebie. Rytm zderzeń  ma mieć miejsce mniej więcej co bilion lat. Ostatnie zdarzenie miało miejsce 13,8 miliarda lat temu i następuje wybuch zwany wielkim. Zderzenie bran skutkuje wchłonięciem brany objętościowej, powodując wyzwolenie ogromnej energii w postaci promieniowania. Kolizja bran ma właśnie być Big Bangiem – momentem ekpyrotycznym. Następuje zapoczątkowanie fazy ekspansji, w której ciemna energia nie posiada jeszcze takiej wartości, aby ekspansja była przyspieszona.  Promieniowanie ustępuje materii i formują się galaktyki, gwiazdy i planety Wskutek fluktuacji kwantowych opisywanych przy pomocy pięciu pól odniesionych do obu bran, z brany ukrytej  wydziela się  „brana objętościowa” przemieszczająca się wzdłuż piątego wymiaru, a pofałdowane brany wygładzają się. Stopniowe rozrzedzanie się materii doprowadza do fazy dominacji ciemnej energii, w której to fazie, zdaniem autorów modelu ekpyrotycznego, obecnie się znajdujemy. Powolne ochładzanie się Wszechświata prowadzi do tzw. stanu BPS, w którym brany są ustawione wobec siebie równolegle - stanu niskoenergetycznego, quasi-statycznego, supersymetrycznego, o niskiej energii, gdy ta równoległa konfiguracja bran może zapoczątkowuje kolejną długą fazę kontrakcji i w rezultacie kolejny cykl.

Opublikowano: 23.06.2017 10:18.
Autor: Zbigwie
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Cała Polska czyta wypociny niejakiego Seamana! "Niedawno ukazał się interesujący wpis: Grawicapy latają w kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka". Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska. Mam bana u blogerów WITOLD JURASZ, MAIA14 i BOSON, ale on zupełnie nie posiada kindersztuby. Poetry&Paratheatre 2010 i 2013. image free counters
Free counters

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • ДОРОГИЕ ГОСТИ ИЗ РОССИИ, ПРОЧИТАЙТЕ СТАТьЮ ПОД...
  • Mylisz się Esko, PAD ma jeszcze duże szanse na drugą kadencję. To inteligentny facet i liczę...
  • Wedle oświadczenia Królikowskiego 200 tys. zł z łącznej kwoty jednego milioną stanowiło...

Tematy w dziale Technologie