Blog
CICER CUM CAULE
Zbigwie
Zbigwie zbigwie@mail.ru
79 obserwujących 344 notki 797872 odsłony
Zbigwie, 31 października 2018 r.

Wyobraźnia bez rygorów eksperymentu ma wartość śmiecia intelektualnego? – cz.4

1225 63 0 A A A

4. World Dark Matter Day na Salonie24

image

Dark Matter Day 2018.

On or around October 31, 2018, the world will celebrate the historic hunt for the unseen—something that scientists refer to as dark matter. More than 110 global, regional, and local events were held on and around October 31, 2017 by institutions and individuals looking to engage the public in discussions about what we already know about dark matter and the many present as well as planned experiments seeking to solve its mysteries.

Dark Matter Day to inicjatywa Interactions Collaboration - globalnej grupy uczonych zajmujących się fizyką cząstek elementarnych, która ma rzucić światło na tę tajemniczą materię i pracę naukowców, aby zrozumieć tę cichą, niewidzialną i ważną obecność we Wszechświecie. Trwa globalne polowanie na brakującą materię wszechświata i dzisiaj wszyscy mogą się do niego przyłączyć.

Celem Dark Matter Day jest podkreślenie globalnego poszukiwania tajemniczej i jeszcze niewykrywalnej substancji, która wraz z ciemną energią stanowi około 95 procent masy i energii w naszym wszechświecie. Ciemna materia jest wszędzie, ale jak dotąd wiemy o niej bardzo mało. Coroczne wydarzenie Dark Matter Day polega na wyjaśnianiu tego, co wiemy o ciemnej materii, ale także mówieniu o tym, ile jeszcze musimy się nauczyć.

W tym celu uniwersytety, laboratoria i naukowe instytucje na całym świecie ogłosiły wydarzenia związane z Dark Matter Day. Lista wydarzeń zarejestrowanych do tej pory jest dostępna na stronie https://www.darkmatterday.com/events-list/, można je wyszukiwać według lokalizacji i daty, a także uczestniczyć w kilku wydarzeń na żywo w mediach społecznościowych.

Dzień ten świętuje mnóstwo instytucji naukowych na całym świecie. Świętuje je też m.in. SNOLAB - podziemne laboratorium naukowe specjalizujące się w fizyce neutrin i ciemnej materii - położone 2 km pod powierzchnią w kopalni Vale Creighton w pobliżu Sudbury Ontario w Kanadzie.

Wydarzenia Dark Matter Day mają na celu rozpowszechnienie informacji o fascynujących poszukiwaniach ciemnej materii przez naukowców oraz o znaczeniu poświęcenia zasobów naukowych dla wyjaśnienia tej kosmicznej zagadki. Chociaż naukowcy nie wykryli jeszcze ciemnej materii, istnieją przytłaczające dowody na jej istnienie.

A my rozpoczynamy celebrowanie Światowego Dnia Ciemnej Materii na Salonie24 jako pierwszym tego typu wydarzeniu w Polsce.

image

4. Czy widziałeś ciemną materię?

image

Prawie wszyscy fizycy są przekonani o istnieniu ciemnej materii /CM/, ale jej właściwości, oprócz oczywistego wpływu grawitacyjnego na galaktyki i ich gromady, pozostają przedmiotem kontrowersji wśród astrofizyków i kosmologów. Przez długi czas zakładano, że ciemna materia składa się z różnych cząstek, które w żaden sposób nie manifestują się i tylko przyciągają widoczne nagromadzenia materii barionowej. Nieudane poszukiwanie cząstek CM w ciągu ostatnich dwóch dekad doprowadziło niektórych teoretyków do przekonania, że ciemna materia może w rzeczywistości składać się z tak zwanych aksjonów - hipotetycznych ultralekkich cząstek, które są podobne pod względem masy i własności do neutrin. /Jak pokazały symulacje komputerowe, gdy hipotetyczne aksjony są wystarczająco lekkie, to składająca się z nich ciemna materia w galaktyce zaczęła jednoczyć się w osobliwe krople, jak kondensat Bosego-Einsteina. Inni badacze sugerują, że CM może nie być cząstką, ale jak płyn składać się z różnych postaci, z których jedna lub więcej może stopniowo się rozpadać dokonując przejścia fazowego we Wszechświecie. Nowe pomysły dotyczące istoty CM powstają jak grzyby po deszczu, a nowe modele są popierane symulacjami komputerowymi.

image

Ciemna materia stała się w XXI wieku niezwykle popularna. Prawie tak popularna jak dinozaury, których wymieranie mogło być z nią związane.

A przecież CM materia jest bodajże najważniejszą częścią wszechświata - gdyby nie było tej substancji, nie byłoby ani galaktyk, ani gwiazd, ani dinozaurów.

Ostatnio dość często pojawia się inny rodzaj narzekania na ciemną materię. Mówią: nikt jej nie widział i wymyślili ją tylko po to, by ukryć niezdolność astrofizyki do objaśniania Wszechświata. Nawiązywanie do faktu, że ciemna materia znakomicie wyjaśnia różnorodne efekty, a jej ilość jest mierzona z dokładnością do kilku procentów nie pomaga. Argument typu "nikt nie widział ani nie czuł" okazuje się nadzwyczaj silny dla pewnej grupy fizyków

Tymczasem ciemnej materii jest pięć razy więcej niż zwykłej barionowej. I to ona utworzyła szkielet naszego wszechświata – doprowadziła do uformowania galaktyk

image

Dla tych, którzy wciąż wątpią w istnienie ciemnej materii, istnieje obraz Hubble'a dwóch gromad galaktyk, które przelatywały przez siebie, z nakładką gorącego gazu z teleskopu rentgenowskiego Chandra (różowy) i mapą rozkładu masy opartą na wynikach soczewkowania grawitacyjnego odległych galaktyk (niebieski). Gdzie jest większość zwykłych (barionowych) skupisk materii?

Opublikowano: 31.10.2018 22:35. Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 18:12.
Autor: Zbigwie
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Niedawno ukazał się interesujący wpis: http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/338033,grawicapy-lataja-w-kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka" - http://autodafe.salon24.pl/249413,zagadkowe-analogie. Zbanował mnie bloger o nicku EINE - niedouczony fizyk, który wypisuje brednie, bzdury oraz kłamstwa i dopuszcza się chamstwa. Widocznie nie ma kindersztuby, ale to wina jego rodziców. Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl Poetry&Paratheatre 2010 i 2013. image free counters
Free counters

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • PS:  Конечно, эти темы должны относиться к физике.
  • @Stolichnaya >> Z osobnikiem psługującym się językiem hołoty nie rozmawiam
  • @kostromich >> Witaj KOSTROMICH, Я хочу написать статью (уже начал)...

Tematy w dziale Technologie