Uwaga na te kasze gryczane. Mogą zawierać rakotwórczy glifosat

W popularnych kaszach gryczanych dostępnych w polskich sklepach wykryto rakotwórczy glifosat.
W popularnych kaszach gryczanych dostępnych w polskich sklepach wykryto rakotwórczy glifosat.

Niezależni eksperci przeprowadzili badanie dziesięciu kasz gryczanych dostępnych na rynku. W sześciu wykryto obecność pestycydu o nazwie glifosat, który ma działanie rakotwórcze.

Co to jest glifosat?

Rakotwórczy glifosat jest składnikiem herbicydu Roundup stosowanego do ochrony roślin uprawnych przed chwastami. Kaszom gryczanym sprzedawanym w polskich sklepach przyjrzeli się eksperci z programu FoodRentgen i Fundacji Konsumentów. Glifosat wykryto w sześciu z dziesięciu kasz dostępnych na rynku. Tylko cztery produkty nie zawierały pestycydu. Zawiadomiono Główny Inspektorat Sanitany. Lidl wycofał partię swojej kaszy ze sklepów.

Szkodliwa kasza gryczana - jaka zawiera glifosat?

W tych kaszach wykryto ilość przekraczającą normę (0,1 mg/kg):

  • Kuchnia Lidla Kasza gryczana 400 g - 0,31 mg/kg
  • Risana Kasza gryczana prażona 400 g - 0,32 mg/kg  
  • Janex Kasza gryczana prażona 1 kg - 0,63 mg/kg  
  • Cenos Kasza gryczana biała 400 g - 0,73 mg/kg 

W tych produktach wykryto ilość nieprzekraczającą normy (0,1 mg/kg):

  • Kupiec Kasza gryczana prażona 400 g - 0,053 mg/kg   
  • Melvit Premium Kasza gryczana prażona 400 g - 0,098 mg/kg  

Te kasze są bezpieczne - nie zawierają glifosatu: 

  • Ekowital Ekologiczna kasza gryczana 500 g - 0 mg/kg 
  • NautrAvena Ekologiczna kasza gryczana 1kg - 0 mg/kg 
  • Auchan Kasza gryczana biała 400 g - 0 mg/kg 
  • Carrefour Kasza gryczana biała 400 g - 0 mg/kg 

Badanie dotyczyło tylko obecności glifosatu.

Glifosat - działanie

Glifosat jest stosowany powszechnie w rolnictwie do odchwaszczania pól i osuszania zbóż, m.in. ziaren gryki czy prosa. Badania glifosatu pokazują, że w organizmie człowieka może on powodować powstawanie chłoniaków nieziarnicznych oraz obniżać płodność u mężczyzn. Glifosat niszczy wątrobę i florę jelitową, redukuje ilość witaminy D, a także pogarsza przyswajanie serotoniny. Po spożyciu kaszy gryczanej z przekroczoną normą obecności herbicydu można odczuwać znużenie, cierpieć na bezsenność i mieć problem z koncentracją. 

Kasza gryczana z Lidla

- Po otrzymaniu informacji na temat kaszy gryczanej natychmiast poprosiliśmy naszego dostawcę o przedstawienie jego stanowiska w tej sprawie. Ponadto wycofaliśmy partię wspomnianego produktu ze sprzedaży - mówi Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska. - Chcielibyśmy również podkreślić, że wyniki badań kaszy gryczanej przeprowadzonych przez zewnętrzne akredytowane laboratorium na nasze zlecenie były prawidłowe. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym dostawcą - dodała. 

- Nie jest (...) dobrą wiadomością informacja, że produkt firmowany przez sieć niemieckich dyskontów Lidl odnotował tak wysokie przekroczenie pozostałości glifosatu. Warto tutaj przypomnieć komunikat z maja 2017 roku, kiedy to sieć deklarowała obniżenie poziomu pozostałości pestycydów w produktach sieci do wysokości maksymalnie jednej trzeciej poziomu ustalonego przez UE. W przypadku przebadanej kaszy gryczanej poziom ten trzykrotnie przekracza Najwyższy Dopuszczalny Poziom. Chcielibyśmy postrzegać ten fakt jako wypadek przy pracy, a nie wprowadzanie w błąd konsumentów - czytamy w raporcie FoodRentgen o szkodliwości kasz gryczanych. 

Sonko - producent kasz gryczanych Risana, w której również wykryto glifosat, również zleciła dodatkowe badania produktu. Twierdzi, że wyniki ekspertyzy niezależnych specjalistów w laboratorium nie potwierdzają doniesień FoodRentgen o obecności glifosatu w jego produktach.

Glifosat w żywności - co nie zawiera glifosatu?

Wnioski badaczy żywności są bardzo alarmujące dla polskich konsumentów. Według FoodRentgen, aby uniknąć szkodliwych substancji, najbezpieczniej wybierać produkty oznaczone jako ekologiczne. - Porównując informacje z raportu o kaszach gryczanych i płatkach śniadaniowych nasuwa się jeszcze jedne negatywne podejrzenie. Otóż to, że produkt jest czysty, czyli wolny od pozostałości, zależy tylko od przypadku. Świadczy o tym fakt obecności pewnych marek w grupie produktów wolnych od pozostałości w jednym raporcie, a w drugim w grupie produktów ze znacznymi przekroczeniami. Wyjątek stanowi tylko grupa produktów ekologicznych, która zarówno w jednym, jak i w drugim raporcie odznaczała się czystością - wskazuje firma. 

Czy kasza gryczana jest zdrowa?

Ekspert o glifosacie w żywności (TVN/x-news)


GW


Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości