15 obserwujących
827 notek
1910k odsłon
5647 odsłon

Rakotwórczy Roundup. Producent musi zapłacić gigantyczne odszkodowanie

Amerykański sąd orzekł, że Roundup jest rakotwórczy. Fot. Flickr
Amerykański sąd orzekł, że Roundup jest rakotwórczy. Fot. Flickr
Wykop Skomentuj40

Popularny środek chwastobójczy Roundup spowodował u amerykańskiego małżeństwa raka. Sąd w USA orzekł, że producent musi im zapłacić 2 miliardy dolarów odszkodowania.

Małżeństwo Alva i Alberta Pilliodowie z Oakland w Kalifornii dostało chłoniaka nieziarniczego, ponieważ przez lata korzystali ze środka chwastobójczego o nazwie Roundup - herbicytu zawierającego glifosat. Jego producentem był amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto, którego właścicielem jest obecnie niemiecki Bayer.

środek chwastobójczy, Roundup, glifost
Popularny środek chwastobójczy Roundup spowodował u amerykańskiego maleństwa raka. fot. Flickr

Środek na chwasty powoduje raka

Producent twierdzi, że Roundup nie jest szkodliwy i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Z tym stwierdzeniem nie zgodził się jednak sąd w Oakland w Kalifornii, który uznał, że nowotwór u małżeństwa Pillod wywołał środek chwastobójczy i przyznał im ponad 2 miliardy dolarów odszkodowania.

Małżeństwo Pilliod określiło decyzję sądu jako "historyczną". Ich prawnik stwierdził, że koncern Monsanto od początku nie był zainteresowany w najmniejszym stopniu sprawdzeniem, czy pestycyd jest bezpieczny dla zdrowia. To firma Monsanto stworzyła glifosat, który od lat 70. XX wieku do dziś jest podstawowym składnikiem większości pestycydów używanych na całym świecie.

- Żałujemy, że Monsato nie ostrzegło nas przed skutkami stosowania środka Roundup i że nie umieścili na etykiecie napisu: "Uwaga! Może powodować raka". Byliśmy przekonani, że jest on bardzo bezpieczny. Tak wynikało z reklam - mówiła po ogłoszeniu wyroku Alberta Pilliod.


Uwaga! Roundup może powodować raka.

Kontrowersyjny glifosat

Pomimo zapewnień Bayera, że glifosat jest bezpieczny, organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania go. W 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła, że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi".

Przeciwko Bayerowi, do którego obecnie należy Roundup, wytoczono już 13,4 tys. postępowań o odszkodowanie za nabawienie się raka. W marcu 2019 r. sąd w San Francisco przyznał mężczyźnie z Kalifornii 80 mln odszkodowania za raka wywołanego Roundupem. Podobny wyrok, na kwotę 289 mln dolarów zapadł w sierpniu 2018 roku również w tym samym amerykańskim stanie.

Państwa UE po wielu miesiącach impasu opowiedziały się pod koniec listopada 2017 roku za odnowieniem licencji na stosowanie glifosatu na pięć lat. Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia i Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia w stosowaniu glifosatu. 

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Sąd orzekł, że Roundup jest rakotwórczy.fot. Flickr
Sąd orzekł, że Roundup jest rakotwórczy.fot. Flickr Sąd orzekł, że Roundup jest rakotwórczy.fot. Flickr Sąd orzekł, że Roundup jest rakotwórczy.fot. Flickr
Środek na chwasty Roundup w rożnych wersjach. fot. Flickr


Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości