12 obserwujących
704 notki
1606k odsłon
1109 odsłon

Gdy cierpi dusza, pomaga psychoterapia

Psychoterapia może odbywać się w formule jeden na jeden lub w grupie. Fot. Shutterstock
Psychoterapia może odbywać się w formule jeden na jeden lub w grupie. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj51

Depresja, stany lękowe, zaburzenia żywienia, uzależnienie, żałoba, problemy w życiu i w pracy, ciężka choroba. Trudności życiowe nie omijają nikogo. Można je łatwiej przejść, korzystając z psychoterapii.

Psychoterapia to skuteczna metoda rozwiązywania i leczenia problemów związanych z psychiką człowieka. Polega na rozmowie pacjenta z terapeutą. W zależności od problemu stosuje się różne rodzaje terapii. Czas trwania jest indywidualny - może odbyć się podczas kilku spotkań, ale może też trwać kilka lat. Warunkiem udanego procesu leczenia – oprócz kompetentnego terapeuty - jest pozytywne nastawienie pacjenta, chęć zmiany i regularne spotkania. 

Psychoterapia może odbywać się w różny sposób. Najczęściej stosowana jest terapia indywidualna, w której pacjent spotyka się z terapeutą w formule jeden na jeden. Możliwa jest terapia małżeńska, w której para rozmawia z terapeutą. Terapia grupowa polega na spotkaniach i rozmowie grupy osób z terapeutą – tu wsparciem jest zarówno terapeuta, jak i grupa osób, której wspólnym mianownikiem jest ten sam problem, np. uzależnienie. Terapia rodzinna polega na pracy terapeuty ze wszystkimi członkami rodziny, która boryka się ze specyficznymi problemami w relacjach. 

Psychoterapia – dla kogo?

Psychoterapia pomaga w leczeniu zaburzeń takich jak depresja, fobia społeczna, zaburzenia lękowe czy zaburzenia żywienia. Jest wskazana dla osób wychodzących z uzależnienia, przeżywających żałobę czy mających problemy w życiu osobistym czy zawodowym. Terapia jest zalecana osobom cierpiących z powodu ciężkich i nieuleczalnych chorób, jak np. nowotwór. Pacjenci mogą uzyskać wsparcie w tym trudnym czasie walki z chorobą i odmienić swój stosunek do przeżywanego cierpienia. 

Psychoterapeuta – psycholog, lekarz, trener?

W Polsce do wykonywania psychoterapii są uprawnione osoby z dyplomem lekarza (psychiatrii), pielęgniarstwa, psychologii, pedagogiki i resocjalizacji, które ukończyły dodatkowe podyplomowe szkolenie z uznanej naukowo szkoły psychoterapii. Najczęściej usługi psychoterapii są wykonywane w gabinetach prywatnych, ale również – w ograniczonym stopniu - w ramach świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ.

Metody terapeutyczne

Metod terapeutycznych jest bardzo wiele. Najbardziej znane to: psychoanaliza, terapia psychodynamiczna, terapia humanistyczna, terapia systemowa, terapia poznawczo-behawioralna (CBT), psychoterapia Gestalt, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR), terapia EMDR.

psychoterapia

Psychoanaliza

Psychoanaliza należy do najstarszych metod terapii. Jest długoterminowym procesem analizy zdarzeń z przeszłości. Celem jest uświadomienie pacjentowi, jak jego doświadczenia mogą wpływać na jego teraźniejsze życie i problemy, z którymi się mierzy. Psychoanaliza polega na rozmowie, podczas której pacjent swobodnie opowiada terapeucie o swoich przemyśleniach, uczuciach i życiu codziennym, a terapeuta stara się zrozumieć ich rolę i nadać im odpowiednią interpretację, pomaga odnaleźć nieuświadomione konflikty psychiczne, które powodują dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Terapia psychoanalityczna obejmuje wiele spotkań i zazwyczaj prowadzi się ją przez wiele lat. 

Terapia psychodynamiczna

Podstawowym założeniem terapii psychodynamicznej jest to, że różne problemy (lęki, zaburzenia nastroju, zaburzenia osobowości) wynikają z nieuświadomionych konfliktów psychologicznych. Trudne przeżycia np. z dzieciństwa wpływają na sposób naszego reagowania i odbierania rzeczywistości w wieku dorosłym. Celem terapii psychodynamicznej jest wykrycie tych nieuświadomionych konfliktów i ich przepracowanie. Terapeuta podczas rozmowy z pacjentem obserwuje jego zachowania, gdy opowiada on o swoich przeżyciach i sposobach reagowania. Dla terapeuty ważna jest mowa ciała pacjenta (mimika, niekontrolowane ruchy), zwraca uwagę na tematy, które pacjent wybiera do rozmowy, a których unika, jego zaangażowanie w terapię (czy przychodzi chętnie na spotkania czy szuka okazji do ich opóźnienia czy odwołania). 

Terapia humanistyczna

Terapia humanistyczna ma na celu wsparcie pacjenta na drodze do samorealizacji i wykorzystania jego potencjału. Zakłada się w niej, że problemy, jakie nam się przytrafiają, biorą się z braku realizacji prawdziwych potrzeb i tożsamości pacjenta. Pacjent jest traktowany ciepło i z empatią. Wspólnie z terapeutą stara się odnaleźć to, co daje mu szczęście i pozwala być najlepszą wersją siebie. Terapia humanistyczna może być dobrą metodą dla osób cierpiących na depresję, zaburzenia żywieniowe, fobie oraz stany lękowe. Długość jej trwania zależna jest od złożoności problemu pacjenta.  

Terapia systemowa

terapia małżeńska

Psychoterapia systemowa jest najczęściej stosowana w terapii rodzin. Polega na analizie funkcjonowania systemów w danej rodzinie czy związku. Problemy mogą dotyczyć np. częstych kłótni. Terapeuta obserwuje pacjentów – ich relacje i stara się zrozumieć, z czego wynikają problemy. Jego zadaniem jest uświadomienie pacjentom, jakie są relacje pomiędzy nimi i z czego wynikają konflikty. Terapię systemową nieraz prowadzi para terapeutów – chodzi o to, aby terapeuta był jak najbardziej obiektywny i neutralny w swoich ocenach. Terapia systemowa nie trwa długo, a spotkania odbywają się co 2-4 tygodnie.

Wykop Skomentuj51
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości