Z badań medycznych wynika, że osoby uprawiające zawodowo grę w tenisa stanowią tylko dziesięć proc. spośród wszystkich, których dotyka tzw. łokieć tenisisty.
Z badań medycznych wynika, że osoby uprawiające zawodowo grę w tenisa stanowią tylko dziesięć proc. spośród wszystkich, których dotyka tzw. łokieć tenisisty.

Łokieć tenisisty. Schorzenie ludzi wielu zawodów

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Głównym objawem jest ból z boku łokcia pojawiający się przy ruchach nadgarstka. Na łokieć tenisisty chorują często informatycy, stolarze, muzycy, mechanicy. 

Z badań medycznych wynika, że osoby uprawiające zawodowo grę w tenisa stanowią tylko dziesięć proc. spośród wszystkich, których dotyka ta dolegliwość. 

Ból typowy dla łokcia tenisisty występuje przy chwytaniu czegoś ręką. A także przy zaciskaniu, obracaniu dłoni, unoszeniu jej części grzbietowej. Gdy schorzenie długo pozostaje nieleczone, coraz bardziej narastający ból pojawia się nawet gdy nie wykonujemy żadnej pracy ani ruchu.  

Łokieć tenisisty - choroba reumatyczna

Łokieć tenisisty to choroba reumatyczna tkanek miękkich, czyli nie tylko mięśni, ale i okolicznych ścięgien oraz ich przyczepów. Powodem schorzenia jest regularne przeciążanie mięśni przedramienia, a ściślej: prostowników nadgarstka.  

Powtarzające się z dużą częstotliwością charakterystyczne ruchy przedramienia i nadgarstka powodują mikrourazy, które uszkadzają strukturę włókien kolagenowych ścięgien i zaburzają ukrwienie okolic przyczepu. A to prowadzi do rozwoju zapalnych zmian przeciążeniowych. 

łokieć tenisisty
W przypadku łokcia tenisisty powtarzające się z dużą częstotliwością charakterystyczne ruchy przedramienia i nadgarstka powodują mikrourazy.

Organizm regeneruje się, ale w miejscach, w których doszło do uszkodzeń tkanka jest słabsza. Wysiłek nieodpowiedni dla zmian chorobowych i brak właściwej rehabilitacji łatwo mogą doprowadzić do pogłębiania się choroby. Lekceważenie objawów, brak leczenia i rehabilitacji to problem zarówno dla ludzi wykonujących prace fizyczne, związane z dużym wysiłkiem, jak i dla osób zawodowo wykonujących z dużą częstotliwością określony zestaw ćwiczeń manualnych – choćby muzyków.    

Możliwość pojawienia się schorzenia oraz związanych z nim dolegliwości wzrasta z wiekiem – wynika to z naturalnego dla organizmu spadku elastyczności ścięgien i wiązadeł.  

Łokieć tenisisty - objawy

Najbardziej rozpoznawalnym symptomem schorzenia jest ból promieniujący od stawu łokciowego do przedramienia i nadgarstka. Negatywne objawy wzrastają w trakcie wykonywania najprostszych ruchów ręką, co może poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dojmujący ból może uniemożliwić nam podniesienie kubka z herbatą, przesunięcie krzesła, drobne domowe reperacje czy nawet otwierane drzwi od mieszkania. 

 

herbata kubek
W przypadku łokcia tenisisty dojmujący ból może uniemożliwić podniesienie nawet kubka z herbatą.

Jeśli zauważyłeś u siebie objawy łokcia tenisisty, powinieneś jak najszybciej udać się do ortopedy. Potrzebna będzie także pomoc fizjoterapeuty. Odpowiednie leczenie i rehabilitacja będą wymagały powstrzymania się od najbardziej obciążających staw łokciowy ruchów. To niezbędne dla właściwej regeneracji uszkodzonych tkanek. 

Łokieć tenisisty - sposoby leczenia

Fizykoterapia łączy działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Jednak w bardziej zaawansowanych stadiach schorzenia pomoże jedynie złagodzić objawy – bez usuwania źródeł problemu. 

W przypadku zwyrodnienia tkanki ścięgna nie pomoże też jedynie odciążenie z użyciem temblaku i usztywnienia nadgarstka w ortezie. Nie wystarczy również użycie opaski odciążającej na przedramię. 

Leczenie łokcia tenisisty może wymagać ostrzyknięcia miejsc zwyrodniałych płytkopochodnymi czynnikami wzrostu, uzyskiwanymi z krwi własnej pacjenta lub tzw. młotkowania.  

Ta druga metoda, fachowo znana jako fala uderzeniowa, to zabieg, w trakcie którego wytwarza się fale akustyczne o znacznej sile. Specjalne urządzenie nakierowuje je na miejsce zwyrodnienia. 

Fala akustyczna pobudza krążenie krwi i redukuje stany zapalne. Seria zabiegów stymuluje naturalne procesy regeneracyjne, w tym tworzenie się nowych komórek. Fala uderzeniowa działa na tkanki miękkie i rozbija złogi wapniowe, które wywołują ból. 

Przed zabiegami konieczne jest USG – aby lekarz mógł podjąć właściwą decyzję o sposobie leczenia. 

operacja łokieć tenisisty
W przypadku łokcia tenisisty konieczna może być operacja.
 W ostateczności pacjentowi pozostaje zwykła operacja. Zabieg chirurgiczny w przypadku łokcia tenisisty polega na oczyszczeniu uszkodzonej tkanki przyczepu ścięgna, odnerwienia przyczepu i nawierceniu w kości otworów dla uwolnienia komórek macierzystych pochodzenia szpikowego. 

Łokieć tenisisty nie powinien być leczony „domowymi sposobami”. Leki i maści przeciwzapalne są nieskuteczne, gdyż właściwie nie pomagają nawet na objawy schorzenia. Również sterydy nie leczą łokcia tenisisty, a jedynie mogą pomóc złagodzić ból. Działają jednak negatywnie na strukturę kolagenu, co nasila procesy degeneracyjne prostowników nadgarstka. 

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości