Zmiana czasu. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Czy kiedyś zrezygnujemy ze zmiany czasu?
Czy kiedyś zrezygnujemy ze zmiany czasu?

W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki na czas letni. Zmiana czasu ma swoje zalety, ale ma też wady: rozregulowuje nasz zegar biologiczny, co wpływa na samopoczucie, pracę hormonów, a nawet wagę.

Dzięki zmianie czasu na letni zyskujemy dłuższe, bardziej widne wieczory i możemy być bardziej aktywni w ciągu dnia. Zaś ci, którzy późno chodzą spać oszczędzają energię elektryczną, krócej paląc światło. 

Jednak zmiana czasu ma tez wady. Nasz organizm jest rozregulowany i musi przestawić się do nowego rytmu dobowego, a dostosowywanie zegarów biologicznych do tych odmierzających czas niektórym zajmuje więcej niż 24 godziny. Po zmianie czasu możemy też mieć problemy z koncentracją, snem, ciśnieniem, systemem trawiennym.

Budzik
Zmiana czasu może wywołać zmęczenie.

Wpływ zmiany czasu na organizm

Dla osób, które mogą pozwolić sobie na sen, zmiana czasu również może spowodować kilka niekorzystnych skutków. Zmianie ulega poczucie czasu, a przede wszystkim nasz rytm okołodobowy, czyli wewnętrzny zegar. Wskutek tego przez kolejne dni możemy mieć problemy z zasypianiem lub odwrotnie – w ciągu dnia może doskwierać nam zmęczenie i apatia.

  • Ból głowy

Zmiana czasu może wywołać u osób wrażliwych silne bóle głowy, które mogą pojawić się w obu przypadkach – zarówno śpiąc godzinę dłużej, jak i krócej. Wpływ na tę dolegliwość ma również nasz wewnętrzny zegar, który przez kilka kolejnych dni będzie próbował dostosować się do zaistniałych zmian, a także ciśnienie krwi, które rano ulega podwyższeniu.

  • Wzrost wagi

Jeśli szybko robi się ciemno, zaczynamy mieć np. większą ochotę na słodycze.

W taki sposób nasz organizm reaguje na spadek energii. Wyższe stężenie melatoniny sprawia, że stajemy się senni. Jeśli nie chcemy zasnąć, musimy dostarczyć sobie szybkiego, energetycznego zastrzyku — zwykle sięgamy wtedy po wysokokaloryczne przekąski. To właśnie dlatego, kiedy robi się szybciej ciemno na zewnątrz, dużo łatwiej przybrać nam na wadze.

Dopiero latem, kiedy w naszej strefie klimatycznej mamy dostęp do większej ilości promieni słonecznych, większość z nas odczuwa nieco mniejszy apetyt niż w sezonie zimowym. 

  • Wzrost ryzyka zawału serca

Ciekawe i pożyteczne badania przeprowadzili brytyjscy naukowcy. Obserwując stan zdrowia osób z problemami układu krążenia zauważyli, że ryzyko zawału serca wzrasta w momencie zmiany czasu z letniego na zimowy, a maleje jesienią, gdy przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Ma to związek z ciśnieniem krwi, które rośnie w ciągu nocy oraz nad ranem. Osoby starsze trudniej dostosowują się do nowego czasu, który dodaje lub odejmuje jedną godzinę w ciągu dnia. Lekarze obserwują zwiększoną liczbę zawałów serca w sytuacji, gdy ludzie są zmuszani do rozpoczynania i kończenia aktywności w innych godzinach, niż te zgodne z ich własnym rytmem.

Budzik na stole
Kiedy w końcu przestaniemy przestawiać zegary?

Jak przygotować się do zmiany czasu? 

Jeżeli nie chcemy doświadczyć negatywnych skutków zmiany czasu, powinniśmy się do niej wcześnie przygotować. Oto kilka wskazówek:  

  • nie sięgaj po napoje, które dodają energii tylko na pewien czas, zwiększając poczucie zmęczenia
  • kładź się spać zgodnie z wewnętrznym zegarem – nie za wcześnie lub niezbyt późno
  • odłóż ważne sprawy do załatwienia na kolejne dni, aż organizm nie przyzwyczai się do zmiany czasu
  • zadbaj o higienę snu – weź ciepłą kąpiel, napij się gorącej herbaty, zrelaksuj się za pomocą muzyki lub książki
  • nastaw budzik tak, by wstać o zwykłej porze, uwzględniając zmianę czasu. Dzięki temu będzie można poradzić sobie z dodatkową godziną w ciągu dnia.

która godzina?
Zmiana czasu może przyprawić o ból głowy.

Zmiana czasu - potrzebna czy nie?

Na temat zmiany czasu z letniego na zimowy i z powrotem toczy się coraz więcej dyskusji. Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której przedstawia wsparcie dla likwidacji zimowej zmiany czasu. W głosowaniu 384 europarlamentarzystów poparło nowy akt prawny, 153 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. Wśród państw UE nie ma jednak zgody, który czas ustanowić jako obowiązujący: letni czy zimowy. Większość, w tym np. Węgrzy optują za czasem letnim, tymczasem w północnych państwach UE, m.in. w Polsce, bardziej odpowiedni z geograficznego punktu widzenia byłby czas zimowy.

Zobacz argumenty, czy lepszy czas letni czy zimowy?

KJ, ja

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości