12 obserwujących
404 notki
1708k odsłon
2259 odsłon

Zmiana czasu na zimowy. W ten weekend przestawiamy zegarki

W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki.
W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki.
Wykop Skomentuj69

Już w ten weekend czeka nas przesuwanie wskazówek zegara o jedną godzinę do tyłu. Oznacza to, że dniu zmiany czasu na zimowy będziemy mogli spać godzinę dłużej.

W tym roku przestawianie zegarków czeka nas w nocy z 27 na 28 października. Czas powinniśmy zmienić o godzinie 3:00, przesuwając wskazówki tak, by pokazywały godzinę 2:00. Czas zimowy obowiązywać nas będzie do 31 marca 2019 roku. Plusem zmiany czasu jest efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii.

image
Kiedy w końcu przestaniemy przestawiać zegary? 

Kiedy przestaniemy przestawiać zegary?

Możliwe, że w tym roku ostatni raz przestawimy zegarki. We wrześniu tego roku Komisja Europejska przedstawiła bowiem projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. W tym celu KE przeprowadziła konsultacje, w których aż 84 procent respondentów opowiedziało za zniesieniem dwóch czasów. By nowe dyrektywy weszły w życie, najpierw na przyjęcie przepisów muszą się zgodzić kraje Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski. Państwa członkowskie mają czas do namysłu nad tą kwestią do kwietnia 2019 roku. Będą one mogły zdecydować, czy wprowadzą na stałe czas letni czy zimowy.

Letnią wersję czasu w Polsce promuje PSL, które przygotowało nawet projekt w tej sprawie, ale mino pozytywnej rekomendacji Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, został odrzucony przez rząd. Jeśli Polska zdecyduje się pozostać przy tym pierwszym, następną jesienią nie będziemy już przestawiać zegarków. O zmianie czasu rozmawiała w ubiegłym roku ze stroną społeczną Beata Szydło jako premier. Przedstawiony jej postulat zdecydowanie opowiadał się pozostawieniem w Polsce czasu zimowego.

image
W ten weekend pośpimy dłużej.

Dyskomfort dla organizmu

Byłoby najlepiej, gdybyśmy nie musieli na wiosnę i zimą przestawiać zegarków, tylko przez cały czas funkcjonować w zgodności ze wskazaniami zegara wewnętrznego, zsynchronizowanego z dobowymi zmianami warunków, które panują w środowisku zewnętrznym - uważają eksperci od zdrowia.

W zależności na podatność organizmu na zmiany, niektórzy do nowych warunków przyzwyczajają się przez jedną dobę, a niektórzy np. przez cały tydzień. Zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy.

Przeczytaj więcej, na temat dyskomfortu spowodowanego zmianą czasu.

image
Zmiana czasu może wywołać zmęczenie.

Problemy z kursowaniem pociągów

Zmiana czasu może być kłopotliwa dla osób podróżujących, którzy mogą mieć problem z tym, o której godzinie i jakiego czasu powinni spodziewać się odjeżdżającego pociągu. PKP Intercity poinformowały, że nic się nie zmieni – by pociągi ruszyły według bieżących godzin odjazdów, będzie je czekał godzinny postój.

Pełną rozpiskę pociągów, które w związku ze zmianą czasu będą miały godzinny postój, można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika.

image
Pociągi czeka godzinny postój.

Zmiana czasu

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

Historia zmiany czasu w Polsce sięga epoki międzywojennej. Wtedy po raz pierwszy Polacy przestawili zegarki. Zmiany nie obowiązywały podczas okupacji hitlerowskiej. Temat powrócił jednak tuż po wojnie. Od 1945 roku przez cztery kolejne lata Polaków znów obowiązywał czas zimowy i letni. Do przestawiania zegarków wrócono ponownie w latach 1957-1964 i 1977-1981, by następnie od 1983 roku nieprzerwanie przestawiać wskazówki o godzinę do przodu lub do tyłu. Jeszcze do połowy lat 90. czas zimowy obowiązywał od końca września.

image
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie.

źródło: PAP

KJ

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj69
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości