12 obserwujących
691 notek
1545k odsłon
2161 odsłon

Szczepionka na koronawirusa z Oxfordu - pierwsze testy na ludziach

Personel ambulansu zawozi pacjenta do Royal London Hospital. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Personel ambulansu zawozi pacjenta do Royal London Hospital. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Wykop Skomentuj85

W Anglii rozpoczną się próby kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi. 

Szczepionkę stworzli naukowcy z uniwersytetu w Oxfordzie, powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Naukowcy oceniają jej szanse na sukces na 80 proc. 

Zespół z Oxfordu oraz drugi wywodzący się z Imperial College London dostaną z budżetu na badania po 20 milionów funtów. 

Zespół Instytutu Jennera w Oxfordzie chce zacząć produkcję przed zakończeniem testów, tak, aby mieć do września około miliona gotowych dawek. 

Hancock powiedział, że opracowanie szczepionki jest „niepewną nauką”, ale oba zespoły robią szybkie postępy i będą w pełni wspierane przez rząd. – Równocześnie zainwestujemy w zdolności produkcyjne, więc, jeśli któraś z tych szczepionek zadziała bezpiecznie, będziemy mogli udostępnić ją Brytyjczykom tak szybko, jak to tylko możliwe – dodał. Ostrzegł jednak, że „nic w tym procesie nie jest pewne”. 

Matt Hancock, koronavirus, ChAdOx1 nCoV-19
Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Fot.  PAP/EPA/ANDREW PARSONS /10. DOWNING STREET HANDOUT

Szczepionka z Oxfordu, nazwana ChAdOx1 nCoV-19, jest stworzona z nieszkodliwego wirusa wziętego od szympansa, który został genetycznie zmodyfikowany w celu przenoszenia części koronawirusa. Wykazano już, że technika ta generuje silne odpowiedzi immunologiczne w innych chorobach. Przeprowadzono już rozmowy na temat produkcji szczepionki z trzema brytyjskimi firmami, a także kilkoma zagranicznymi. W testach brać będzie udział do 500 osób. 

Równolegle zespół z Imperial College London od lutego testuje na zwierzętach swoją szczepionkę i oczekuje się, że próby kliniczne na ludziach rozpoczną się w czerwcu. 

Na całym świecie opracowywanych jest ponad 70 szczepionek, ale Wielka Brytania stanie się w czwartek jednym z niewielu krajów - obok USA i Chin - gdzie przeprowadza się już próby na ludziach. 

KW

Wykop Skomentuj85
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości