12 obserwujących
724 notki
1664k odsłony
1396 odsłon

Wesela ogniskiem koronawirusa. Będą kontrole policji?

Wykop Skomentuj99

Rozmawialiśmy z GIS, żeby na weselach wzmóc kontrole. Jeśli już nie potrafimy przekonać w sposób łagodny, to trzeba nałożyć karę - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w RMF FM.

Od 6 czerwca umożliwiono organizowanie wesel z maksymalną liczbą 150 gości. Zgodnie z wytycznymi GIS, najlepiej, by przy stoliku siedziały razem osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego; jeden kelner powinien obsługiwać nie więcej niż 15 osób.

Koronawirus na weselach

Niepokojące informacje płyną nieustannie ze Śląska. Koronawirus nie odpuszcza w kopalniach. Po niedawnych badaniach w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej okazało sie, że ma go ponad jedna trzecia górników.

Ale to nie wszystko. Wirus atakuje również na weselach. 20 przypadków koronawirusa potwierdzono wśród gości niedawnych uroczystości weselnych w pobliżu Pszczyny. To kolejny podobny przypadek w regionie – zakażonych jest też 17 uczestników wesela odbywającego się w połowie lipca w Gorzycach k. Wodzisławia Śląskiego.

Na weselu w Gorzycach, gdzie bawiło się około stu gości, zakażona okazała się panna młoda. W efekcie wszyscy goście, pochodzący głównie z powiatu wodzisławskiego, zostali objęci kwarantanną. Jak podały w poniedziałek służby wojewody śląskiego, dotąd potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u 17 uczestników tamtej uroczystości. 

Obecnie służby sanitarne prowadzą wywiady epidemiologiczne i nakładają kolejne kwarantanny na uczestników wesela. Zamiast w podróż poślubną na kwarantannę trafiła także para młoda – obecnie nic nie wskazuje na to, aby nowożeńcy także byli zakażeni.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – do poniedziałku koronawirusa wykryto u 15 tys. 436 osób (w poniedziałek poinformowano o 150 nowych przypadkach zakażenia, nie tylko wśród górników), z których 384 zmarły. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 190 osób, czyli ponad 85,4 proc. wszystkich zakażonych.

Spośród potwierdzonych minionej doby w regionie nowych zakażeń najwięcej przypadków zanotowano w powiatach cieszyńskim, bielskim i w Chorzowie (po 10), a także w powiatach pszczyńskim i raciborskim. 

Duża część wzrostu zachorowań na COVID-19 wiąże się z badaniami przesiewowymi prowadzonymi wśród górników

Kontrole policji na weselach?

Ktoś powinien egzekwować przestrzeganie limitu 150 osób na weselach, inspektorzy sanitarni, ewentualnie policja – powiedział wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. Zastrzegł, że kontrole wesel to na razie jego sugestia i nic nie jest jeszcze w tej sprawie ustalone.

W rozmowie na portalu RMF24.pl Kraska był pytany, czy rozważane jest zmniejszenie liczby uczestników wesel. Wiceszef MZ stwierdził, że rzeczywiście imprezy rodzinne powodują powstawanie wielu ognisk koronawirusa. Przyznał, że choć ograniczenie liczby uczestników jest rozważane, wystarczające mogło by być przestrzeganie obecnie obowiązującego limitu 150 osób na weselach.

– Jeśli przestrzegalibyśmy tej liczby, ponadto oddzielni kelnerzy do poszczególnych stolików, którzy chodzą w maseczkach, przestrzeganie odległości, dezynfekcji, nie byłoby tylu ognisk po weselach – powiedział.

– Rozmawialiśmy z GIS, aby wzmóc kontrole na weselach. Jeśli nie potrafimy przekonać w sposób łagodny, trzeba nałożyć na organizatorów wesela karę – dodał.

Dopytywany, kto miałby to kontrolować, odpowiedział, że inspektorzy sanitarni mają prawo skontrolować przygotowanie do wesela, „także w trakcie, czy jest odpowiednia liczba osób”. – W jakiś sposób ktoś musi egzekwować ten wymóg. To jest moja sugestia, to nie jest ustalone, czy tak będzie, ale jakaś kontrola, ewentualnie policja może się tym zajmować, powinniśmy egzekwować ten reżim, który został narzucony na organizatorów wesel – wskazał.

Aktualny bilans koronawirusa w Polsce

 Łącznie w Polsce są 43 402 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzonego badaniami laboratoryjnymi. 1 676 pacjentów zmarło. Od wczoraj mamy 337 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 5 kolejnych osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Według danych Ministerstwa Zdrowia 1625 osób jest aktualnie w szpitalu, 69 oddycha z pomocą respiratora.

KJ


Wykop Skomentuj99
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości