12 obserwujących
728 notek
1681k odsłon
1341 odsłon

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło jesienną strategię walki z epidemią koronawirusa

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej poświęconej jesiennej strategii walki z epidemią koronawirusa, fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej poświęconej jesiennej strategii walki z epidemią koronawirusa, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj82

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało jesienną strategię walki z pandemią koronawirusa. - Jest to odpowiedź na zmianę charakteru epidemii – mówi minister Adam Niedzielski. - Jeśli liczba chorych nie będzie przekraczała kilkuset osób dziennie, to ta strategia powinna wystarczyć - podkreśla szef resortu zdrowia.

- Przed nami trudny okres. Na jesieni pojawia się wiele zachorowań, wiele infekcji. Mamy grypę, mamy infekcje górnych dróg oddechowych, mamy koronawirusa. Te wszystkie zachorowania będą się na siebie nakładały. Są trudne do odróżnienia, objawy są podobne. Musimy się przygotować na pewną specyfikę warunków jesiennych. Strategia jest odpowiedzią na tę specyfikę" - powiedział minister.

Nowa strategia, jak zaakcentował szef MZ, to także przejaw zmiany filozofii podejścia do walki z koronawirusem. Strategia składa się z czterech obszarów. Pierwszy z nich dotyczy zmian organizacyjnych tak, by zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów infrastrukturalnych i ludzkich. 

- Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo drastyczne środki, lockdown, rozwiązania stosowane w skali całego kraju. Teraz zmieniamy charakter naszego reagowania, odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym, na rzecz środków dedykowanych do regionów, dostosowane do skali zjawiska, pojawiania się koronawirusa – wskazał.

Główne założenia nowej strategii to utworzenie trzech poziomów szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za leczenie pacjentów. Rozbudujemy sieć punktów drive thru - zapowiada Niedzielski. 

 - Ten najbardziej podstawowy poziom to będą w szpitale powiatowe, gdzie będą utworzone specjalne izolatki, zdefiniowany będzie do tego specjalny produkt finansowany przez NFZ. Ich zadaniem nie będzie leczenie pacjenta, ale przyjęcie, szybkie przetestowanie i skierowanie, tam, gdzie pacjent będzie leczony. Pozostałe dwa poziomy będą zajmowały się specjalistycznym leczeniem - przekazał Niedzielski.

Zapowiedział też zwiększenie dostępności do punktów drive thru - rozbudowę sieci i wydłużenie ich pracy. Wskazał, że 91 proc. z tych mobilnych punktów jest czynne tylko 2 godziny. W ramach Państwowej Inspekcji Sanitarnej ma powstać system elektronicznego zgłaszania informacji o potencjalnym ryzyku poprzez infolinię, a następnie system monitorujący statusy tych zgłoszeń. 

- Będziemy testować pacjentów objawowych, tych którzy wykazują podstawowe objawy koronawirusa. Chcemy zwiększyć ochronę osób z grup ryzyka - powiedział minister.

Lekarze POZ mają być włączeni do systemu testowania pacjentów. Opieka ma zacząć się od teleporady.


Lekarze rodzinni nie będą leczyli koronawirusa. W sytuacji, gdy lekarze nie są pewni, z jakiego rodzaju infekcją mają do czynienia, będą mogli zlecać testy, by dowiedzieć się, czy pacjent jest zakażony koronawirusem czy nie. Dotychczas lekarze POZ takiego narzędzia nie mieli. 

- Bardzo ważne jest żebyśmy wszyscy brali odpowiedzialność za poziom zachorowań, jaki mamy w kraju – powiedział minister, akcentując potrzebę przestrzegania obostrzeń.

Przestrzeganie zasad sanitarno-epidemiologicznych: dezynfekcja, dystans i maseczki – to bardzo ważny element utrzymania pod kontrolą epidemii koronawirusa


Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 69 tys. 129 osób, z których 2 tys. 92 zmarły. Natomiast wyzdrowiały już 48 tys. 593 osoby.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 612 osób wobec 595 w środę – podało Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych 14 chorych, czyli o 6 mniej niż w środę.

ja

Wykop Skomentuj82
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości