12 obserwujących
725 notek
1672k odsłony
1670 odsłon

Koronawirus - będą dodatkowe obostrzenia. Nowy limit osób na weselach w całym kraju

Minister zdrowia Adam Niedzielski. fot. PAP/Rafał Guz
Minister zdrowia Adam Niedzielski. fot. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj119

Dodatkowe obostrzenia zostaną wprowadzone ze względu na wzmożony rozwój epidemii koronawirusa w Polsce. 

Obostrzenia, które zostaną wprowadzone ze względu na druga falę koronawirusa w strefach  zielonych, czerwonych i żółtych w Polsce, przedstawił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.


Nowe limity na weselach

W strefie żółtej ograniczenie zgromadzeń i wesel do 75 osób, natomiast w strefie czerwonej obowiązywać będzie limit 50 osób. W strefie zielonej również zostanie wprowadzone ograniczenie do 100 osób.

- Jeżeli chodzi o ograniczenie zgromadzeń i wesel w strefie zielonej – zredukujemy limit, który do tej pory wynosił 150 osób, do 100 osób. W strefie żółtej obecny limit 100 osób zostanie zmniejszony do 75, zaś w strefach czerwonych - gdzie obecnie wynosi 50 osób - pozostanie bez zmian - powiedział minister zdrowia.

Dodatkowe ograniczenia w strefach żółtej i czerwonej

W strefie czerwonej pojawi się nowy typ obostrzenia, które do tej pory jeszcze nie obowiązywało. - Chcemy wprowadzić rozwiązanie, dotyczące ograniczenia działalności punktów gastronomicznych, restauracji, barów i pubów. Chcemy ograniczyć je tylko i wyłącznie w czerwonej strefie, do godziny 22.00 - powiedział minister. 

Wróci również obowiązek zakładania maseczki na wolnym powietrzu. Dotychczas obowiązywało to tylko w strefie czerwonej. - Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu chcemy poszerzyć na strefę żółtą - obwieścił Niedzielski.

Zmiany wejdą w życie przez rozporządzenie, które zostanie przygotowane w tym tygodniu. 

Zobacz: Czerwone i żółte powiaty - nowa lista z 24 września

Nowa strategia walki z pandemią

- Największa skala zachorowań w ostatnim czasie dotyczy województwa małopolskiego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, w regionie tym Ministerstwo zwiększyło liczbę łóżek respiratorowych  w szpitalach, a także w kilku innych województwach. - W regionach, w których dominuje wzrost zachorowań na Covid-19, zwiększyliśmy bazę łóżkową - stwierdził

- Od początku wdrażania nowej strategii walki z pandemią wydaliśmy ponad 600 decyzji wskazujących poszczególne szpitale, oddziały jako jednostki zabezpieczające łóżka dla pacjentów Covid-owych – podał szef MZ

Minister poinformował, że obecnie dla zakażonych pacjentów jest w szpitalach ponad 8 tys. łóżek. - To liczba łóżek, która wobec mniej więcej 2300 łóżek zajętych, pokazuje, że potencjał systemu jeszcze na przyjęcie nowych pacjentów istnieje – ocenił.

- Proszę pamiętać, że dystrybucja łóżek nie jest taka sama w każdym województwie – dodał.

W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem liczby zachorowań. Teraz ta liczba wyraźnie przekroczyła tysiąc. W najbliższym czasie należy spodziewać się utrzymania tego trendu. To konsekwencja przywracania normalności, czyli naszego powrotu do standardowego modelu pracy, powrotu dzieci do szkół i do zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią.

- Skala rozwoju pandemii ma swoje konsekwencje w innych dziedzinach. Dostaliśmy bardzo wyraźny sygnał, że szpitale zakaźne przy tej liczbie nowych pacjentów zaczynają odczuwać poważne problemy. Pojawił się apel zakaźników, za który dziękuję. W reakcji na te sygnały zebraliśmy się na sztabie kryzysowym, na którym sformułowaliśmy propozycję rozwiązania - mówił Adam Niedzielski.

- Chcieliśmy zaproponować pewną modyfikację strategii walki z pandemią, która dotyczy schematu prowadzenia pacjenta. Poprzedni model, w którym po dodatni wyniku kierowaliśmy pacjenta do szpitala zakaźnego, to był model, który był dobry w granicach dziennego przyrostu zachorowań w granicach 500-100. Mamy inną rzeczywistość, dostosowujemy schemat strategii - tłumaczył minister - kontynuował. 

KJ


Wykop Skomentuj119
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości