Strefa żółta i czerwona - nowe zasady. Wszędzie obowiązują maseczki

O czym należy pamiętać w strefach żółtych i czerwonych?
O czym należy pamiętać w strefach żółtych i czerwonych?

Ministerstwo Zdrowia zlokalizuje nowe strefy żółte i czerwone w Polsce. Obostrzenia wejdą w życie w sobotę. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, poza strefą czerwoną polskie powiaty zostaną oznaczone kolorem żółtym. 

W czwartek 8 października nastąpił lawinowy wzrost zachorowań na COVID-19. Resort zdrowia poinformował o wykryciu 4280 zakażeń, co stanowi dzienny rekord. W laboratoriach wykonano ponad 44,1 tys. testów. Oznacza to, że współczynnik zbadanych zakażeń zbliża się do 10 proc. W tym tempie jeszcze w październiku przekroczymy 10 tys. przypadków dziennie. 

Rekord zakażeń w Polsce

Najgorsza sytuacja pandemiczna jest w województwach mazowieckim i małopolskim - przybyło tam odpowiednio 598 i 548 chorych w ciągu 24 godzin. Na trzecim miejscu znalazła się Wielkopolska - 505 przypadków. Odnotowano również zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w województwach: śląskim (375), pomorskim (313), kujawsko-pomorskim (311), łódzkim (279), dolnośląskim (258), podkarpackim (256), lubelskim (204), świętokrzyskim (159), zachodniopomorskim (116), warmińsko-mazurskim (105), podlaskim (94), opolskim (90) i lubuskim (69).

Z powodu COVID-19 w Polsce zmarło 9 osób. Wraz z chorobami współistniejącymi, koronawirus doprowadził do zgonu 68 pacjentów. Niepokojący jest też statystyka zajętych łóżek "covidowych" w szpitalach - w ciągu doby musiało z nich skorzystać 138 zakażonych. W sumie do dyspozycji jest ich obecnie 4 138. O 13 zwiększyła się też liczba użytych respiratorów - wsparcia tlenowego wymaga już 296 chorych. 

W kwarantannie przebywa 171 tys. osób, a pod nadzorem epidemiologicznym znalazło się ok. 23 tys. Ministerstwo Zdrowia przekazało też pozytywne informacje - zwiększa się liczba ozdrowieńców. W ciągu dnia wyzdrowiało z COVID-19 1144 osoby. Od wybuchu pandemii, walkę z koronawirusem przeszło skutecznie już 76 490 Polaków. Łącznie od marca odnotowano w kraju 111 599 zakażeń i 2 867 ofiar śmiertelnych z powodu zarazy.

Strefy czerwone - zasady 

Gwałtowne pogorszenie sytuacji pandemicznej wpływa na wprowadzenie obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych. Restrykcje zaczną obowiązywać 10 października w sobotę. Na nowej liście Ministerstwa Zdrowia znalazło się ponad 100 powiatów, a do obszaru "żółtego" zaliczono Warszawę. O czym muszą wiedzieć mieszkańcy regionów z nowymi obostrzeniami? 

W strefie czerwonej bezwzględnie należy poruszać się z osłoną ust i nosa. Maseczka wymagana jest również poza przestrzeniami zamkniętymi. Rząd zapowiedział bezwzględne egzekwowanie obostrzenia ze względu na ochronę osób starszych i zmagających się z chorobami współistniejącymi. Brak maseczki w miejscu publicznym będzie karany mandatem przez policjantów i straż miejską. Wyjątek stanowią osoby z zaświadczeniem lekarskim m.in. o całościowym zaburzeniem rozwoju, zaburzeniami psychicznymi czy niepełnosprawności. 


Nakaz osłony okolic ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego w restauracjach dotyczy przebywania w restauracjach i pubach aż do zajęcia miejsca. Obostrzenie dotyczy również kelnerów i obsługę w czasie wykonywanej pracy. W strefach najbardziej zagrożonych zakażeniami skrócone zostaną godziny pracy lokali gastronomicznych, do których można się udać między 6 rano a 22. Każdy klient musi uzyskać przestrzeń 4 metrów kwadratowych w restauracji. 

W strefach czerwonych nie będą funkcjonować dyskoteki, kluby nocne, zamknięte zostaną kursy tańca w zamkniętych pomieszczeniach. Zmiany obejmą również organizację wesel. Podczas uroczystości limit osób wyniesie zaledwie 50 weselników, nie licząc obsługi. Nie trzeba będzie zakładać maseczki w czasie zabawy. 

Głębokie restrykcje dotyczą uroczystości religijnych. Liczba wiernych w kościołach - zgodnie z zasadami Ministerstwa Zdrowia w strefach czerwonych - nie przekroczy 50 proc. obłożenia budynków. W czasie mszy i nabożeństw należy zakładać maseczkę. Jeśli przebywamy na zewnątrz, wówczas ochrona ust i nosa jest obowiązkiem, podobnie jak zachowanie 1,5 metra dystansu od innych. 

W komunikacji publicznej nastąpi ograniczenie zajętych miejsc. W tramwajach, autobusach czy w metrze będzie można zająć połowę dostępnych miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. W "czerwonych" obszarach będzie można skorzystać z usług fryzjera, kosmetyczki i zrobić sobie tatuaż, jednak w tych zakładach nałożono limit - w pomieszczeniach mają przebywać tylko klienci i obsługa. Film w kinie obejrzymy z maseczką na twarzy. Ograniczenie wolnych miejsc wyniesie 25 proc. Nadal odbywać się będą imprezy sportowe, ale bez udziału publiczności.  

Oto powiaty, w których obowiązuje strefa czerwona:


Strefy żółte - obostrzenia w całej Polsce

Nieco łagodniejsze zasady rząd wdroży na terenach oznaczonych kolorem żółtym. Jak poinformował Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, strefa żółta od 10 października zostanie rozszerzona na cały kraj. 


Tam również trzeba poruszać się w maseczkach w miejscach ogólnodostępnych - wyjątkiem jest możliwość zachowania społecznego dystansu - oraz w zakładach pracy, sklepach, galeriach handlowych, budynkach użyteczności publicznej, podczas obrzędów religijnych i w komunikacji publicznej. 

W transporcie publicznym będzie można zająć 50 proc. miejsc siedzących i stojących według dostępnych danych w dokumentacji technicznej pojazdów. W strefie żółtej wesela zostaną ograniczone do 100 osób. W czasie uroczystości niewymagane jest poruszanie się w maseczkach. 

Limitów tym razem nie ma w trakcie nabożeństw liturgicznych i mszy. Uczestnicy muszą jednak pamiętać o obowiązku zakrywania okolic ust i nosa, przebywając w kościołach. Nie dotyczy on osób sprawujących kult religijny. 

Imprezy sportowe i kulturalne zostaną w żółtych strefach zredukowane do udziału 25 proc. publiczności na obiektach pod warunkiem założenia maseczki. Pod gołym niebem obostrzenie w tej sferze wyniesie 100 osób. Identyczne zasady w strefach czerwonych i żółtych dotyczą prowadzenia salonów fryzjerskich, piękności i tatuażu. W siłowniach i klubach fitness klienci muszą uzyskać minimum 7 metrów kwadratowych wolnej przestrzeni. 


GW

Lubię to! Skomentuj115 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości