15 obserwujących
824 notki
1903k odsłony
2870 odsłon

Liczba zakażeń Covid-19 na dobę przekroczyła 5000. Minister o zamknięciu cmentarzy

Na cmentarzach wolno poruszać się wyłącznie w maseczkach, fot. PAP archiw./Rafał Guz
Na cmentarzach wolno poruszać się wyłącznie w maseczkach, fot. PAP archiw./Rafał Guz
Wykop Skomentuj232

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 5 300 kolejnych osób, jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Zmarły 53 osoby. 

Wirus w dużych miastach

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim - 816 i małopolskim - 631. Ostatniej doby wykonano ponad 28,3 tys. testów na obecność koronawirusa.

Z powodu COVID-19 zmarły 53 osoby, w tym 49 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami, a 4 zmarłych nie miało innych chorób.

Równocześnie resort zdrowia poinformował, że ze względów technicznych od soboty raporty dotyczące zakażeń nie będą zawierać szczegółowych danych dotyczących osób zmarłych, czyli wieku, płci i miasta.


Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 121 638 osób. Zmarło 2 972 chorych. Wyzdrowiały 78 982 osoby. 

W dalszym ciągu na dobowy bilans koronawirusa w dużej mierze rzutują miasta; w Warszawie odnotowywana jest połowa zakażeń z całego Mazowsza - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Nie mamy dużych ognisk, zakażenia są rozproszone - zaznaczył Andrusiewicz.

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w samej Warszawie odnotowano 409 nowych zakażeń, w Łodzi - 150, w Krakowie - 130, w Gdańsku - 82, a w Poznaniu - 78. 

image

Apel w sprawie 1 listopada

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany w radiu Zet o to, czy rząd wprowadzi dodatkowe obostrzenia związane ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych powiedział, że "na pewno zamknięcie cmentarzy to nie jest rzecz, którą byśmy chcieli". 

- Jestem przekonany, że to nie nastąpi. To, co możemy robić, to apelować do wszystkich osób, by rozłożyć te wizyty na grobach naszych najbliższych. To święto, do którego jesteśmy przywiązani. Czasem jedziemy przez pół Polski na groby naszych bliskich. Dlatego rozłóżmy to w czasie. Nie róbmy tego w sobotę, niedzielę, poniedziałek. Rozłóżmy to na tydzień, dwa - zaapelował. 

Dodał też, że odwiedziny grobów najbliższych powinny odbywać się przy zachowaniu wszystkich zasad sanitarnych. Przypomniał, że chodzi o to, byśmy kontaktowali się z jak najmniejszą liczbą osób. Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest 1 listopada, w tym roku przypada w niedzielę.

W związku z nasileniem się epidemii koronawirusa od soboty cała Polska znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, w komunikacji i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż.


ja

Wykop Skomentuj232
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości