16 obserwujących
976 notek
2109k odsłon
  897   1

Polska będzie produkować szczepionkę na COVID-19

Firma Mabion o PFR zawarły umowę, która przyspieszy produkcję w Polsce szczepionki na koronawirusa. Fot. PAP/EPA
Firma Mabion o PFR zawarły umowę, która przyspieszy produkcję w Polsce szczepionki na koronawirusa. Fot. PAP/EPA

Polska firma Mabion zawarła umowę z amerykańską spółką Novavax ws. produkcji szczepionki na koronawirusa. Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w tym celu 40 mln złotych. 

"Zarząd Mabion S.A. ("Spółka") informuje, iż w dniu 3 marca 2021 r. zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. ("PFR") porozumienie w zakresie warunków brzegowych inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł ("Inwestycja PFR" oraz "Porozumienie") z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych Spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy Spółki z Novavax, Inc. dotyczącej seryjnej produkcji szczepionki na COVID-19, będącej aktualnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków" - podała w środę spółka Mabion.

Intencją stron jest inwestycja PFR w formie oprocentowanej trzyletniej pożyczki (lub emisji obligacji) udzielonej spółce do 30 mln zł ("Inwestycja Dłużna") oraz objęcia akcji spółki do 10 mln zł w ramach planowanej emisji akcji. 

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju potwierdził fakt podpisania umowy z firmą Mabion na zwiększenie mocy produkcyjnych. - Grupa PFR sfinansuje inwestycje w produkcję w Polsce szczepionki na COVID19 amerykańskiej firmy Novavax przez firmę biotechnologiczną Mabion. Transfer technologii już w 2 kw. Polska dołączy do grona krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw COVID19 - napisał Paweł Borys. 


Zgodnie z Porozumieniem Inwestycja Dłużna PFR będzie warunkowana podpisaniem przez Mabion umowy produkcyjnej z Novavax, Inc. przewidującej określone przychody netto spółki z tytułu realizacji umowy, a dodatkowo Inwestycja Dłużna zostanie zrealizowana pod warunkiem spełnienia warunków zawieszających w postaci m.in. pozyskania dodatkowego finansowania z emisji akcji.

Jednocześnie Mabion poinformował o zawarciu umowy z firmą Novavax z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, na podstawie której Mabion - przy udziale Novavax - "podejmie działania związane z transferem technologii procesu produkcyjnego antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 oraz przeprowadzi w zakładzie Spółki próby techniczne procesu w skali komercyjnej". Jak podano, umowa ramowa obowiązuje do 31 grudnia 2023 r.

Mabion podał, iż wraz z zawarciem umowy ramowej strony uzgodniły zakres oraz budżet prac zleconych spółce w celu przeprowadzenia transferu technologii oraz produkcji serii technicznych antygenu białkowego NVX-CoV2373. Zakres zleconych prac w ramach pierwszego zamówienia obejmuje transfer technologii od Novavax do Mabionu. Ponadto zakres obejmuje: kwalifikację metod analitycznych po transferze, łącznie z wdrożeniem przenoszonych metod i dokumentacji związanej z procesem wytwórczym do systemu jakości Spółki, wyprodukowanie jednej serii technicznej i jednej serii testowej, będącej potwierdzeniem powtarzalności w produkcji serii, produktu w zakładzie spółki.

Mabion szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Według przewidywań spółki proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie 2021 r.

Jak podano, intencją stron umowy jest - w przypadku kontynuacji współpracy produkcyjnej i możliwość włączenia zakładu Mabionu w łańcuch wytwórczy Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej dla Novavax. Będzie to wymagało dodatkowych uzgodnień dotyczących kwestii technicznych, finansowych, jakościowych oraz harmonogramowych.

Novavax jest firmą biotechnologiczną zaangażowaną w dostarczanie nowych produktów, które wykorzystują jej własną, innowacyjną, opatentowaną technologię rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych - podano w informacji.

Jak czytamy na stronie Mabion, jest to polska firma biotechnologiczna, utworzona w marcu 2007 r. Przedmiotem jej działalności jest opracowywanie i wdrażanie najnowszej generacji leków biotechnologicznych opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych.

Akcje Mabion rosną w środę rano na warszawskiej giełdzie o 51 proc. 

GW

Lubię to! Skomentuj87 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości