16 obserwujących
981 notek
2115k odsłon
  606   0

Rząd przyspiesza szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko Covid-19 Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Paweł Supernak
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko Covid-19 Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Paweł Supernak

Chcielibyśmy, żeby wszyscy powyżej 60. roku życia zostali zaszczepieni jeszcze w kwietniu - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk. Zaapelował do punktów szczepień, aby przesuwały terminy szczepienia osób 60 plus z maja na kwiecień.

60-latkowie będą zaszczepieni szybciej niż planowano

Podczas konferencji prasowej Dworczyk oświadczył, że w drugim kwartale - tak jak zapowiadał wcześniej rząd - nastąpi znaczne przyspieszenie szczepień, które będzie dużym wyzwaniem m.in. dla punktów szczepień. Jak dodał, przyspieszenie szczepień jest ważne w walce z III falą COVID-19. 

- Chcemy w szczególności przyśpieszyć szczepienie osób powyżej 60. roku życia - podkreślał Dworczyk. - Chcielibyśmy, żeby wszystkie osoby, czyli około pół miliona osób powyżej 60. roku życia, zostały zaszczepione jeszcze w kwietniu - dodał.


Według zapowiedzi ministra koordynatora ds. szczepień w najbliższych dwóch tygodniach, czyli w tym tygodniu i w kolejnym, trafi łącznie do punktów szczepień w całej Polsce ponad dwa miliony szczepionek.

- To znaczy ponad milion szczepionek w tym tygodniu i ponad milion szczepionek w przyszłym tygodniu, które oczywiście na bieżąco będą wykorzystywane do prowadzenia szczepień pierwszą i drugą dawką - powiedział Dworczyk.

- Apelujemy do punktów szczepień, mamy ich ponad 6,5 tys. w skali kraju, o to, żeby przesuwały te punkty szczepień w swoich kalendarzach, w centralnym kalendarzu, pacjentów powyżej 60. roku życia z maja na kwiecień - przekazał i dodał, że takie informacje zostały przekazane do punktów.


Nie działa formularz zgłoszenia gotowości do szczepienia

Szef KPRM powiedział, że formularz zgłoszenia gotowości do szczepienia przeciw COVID-19 już nie funkcjonuje, należy zapisywać się od razu na konkretny termin. 

- Formularz, za pośrednictwem którego można zgłosić gotowość do zaszczepienia, a w konsekwencji uzyskać pierwszeństwo, jeśli chodzi o otrzymanie konkretnego terminu działał między styczniem a marcem; ten formularz już nie działa - tłumaczył Dworczyk. Jak dodał, "było to działanie profrekwencyjne". - Rejestrujemy się już na konkretne terminy - podkreślił.

W najbliższy poniedziałek, 12 kwietnia, uruchomiona zostanie rejestracja na szczepienie dla osób urodzonych w 1962 r., a w kolejnych dniach dołączać będą kolejne roczniki.


- To, że 13 kwietnia będą mogły zapisać się osoby, które urodziły się w 1963 roku, oczywiście nie oznacza, że tego dnia osoby urodzone w 1962 roku nie mogą się zapisywać - podkreślił.

- W ten sposób, uruchamiając praktycznie co dzień kolejny rocznik, chcemy dojść do osób urodzonych w 1973 roku - powiedział Dworczyk. Terminy zapisów, aż do rocznika 1973, są zaplanowane do 24 kwietnia.

Szef KPRM wyjaśnił, że zapisy przez internet będą każdego dnia ruszać o północy, a poprzez infolinię o 6 rano. - Jesteśmy przekonani, że osoby z każdego z tych roczników będą zainteresowane szczepieniem - powiedział.

Co z młodszymi rocznikami, które chciały się zaszczepić

Szczepienia osób w wieku 18-39 lat, które wyraziły taką gotowość poprzez formularz, możliwe będą w momencie, gdy zbliżać się będzie termin zapisów dla ich grupy wiekowej - powiedział Michał Dworczyk.

Podczas uruchamiania rejestracji seniorów na szczepienia na początku roku, każdy chętny mógł wypełnić formularz z deklaracją, że chciałby poddać się szczepieniu. Formularz ten można było wypełnić do marca, w tej chwili nie jest to już możliwe. Osoby, które to uczyniły, mają wystawiane automatycznie e-skierowania na szczepienie dla określonej grupy wiekowej i mogą zapisywać się przed rówieśnikami, którzy takiej chęci wcześniej nie zadeklarowali.

Szef KPRM przypomniał, że właśnie taką procedurę uruchomiono po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu dla osób w wieku 40-59 lat, bo "za sześć dni zaczną się normalne populacyjne zapisy właśnie dla pięćdziesięciolatków, a potem czterdziestolatków".

ja

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości