Rząd Danii wycofuje kolejną szczepionkę. Polacy się nią szczepili w majówkę

Jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson w punkcie szczepień masowych przeciwko Covid-19 na placu Bankowym w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
Jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson w punkcie szczepień masowych przeciwko Covid-19 na placu Bankowym w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson&Johnson z programu szczepień przeciwko Covid-19 - podały w duńskie media. Będzie to już drugi wykluczony przez Kopenhagę środek, po szczepionce AstraZeneca.

Decyzja nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona. Jeśli druga szczepionka zostanie wycofana, wpłynie to na znaczne opóźnienie duńskiego programu szczepień, nawet do jesieni.

Wykluczenie preparatu ma związek z bardzo rzadkimi przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą. Wcześniej z podobnych powodów Dania zrezygnowała ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

Mimo tego, Europejska Agencja Leków nie zmieniła swojej rekomendacji dla jednodawkowego preparatu, uznając że korzyści przewyższają ryzyko. EMA zastrzegła jednak, że ulotka szczepionki powinna uaktualnić informację o możliwych efektach ubocznych. Podobną decyzję podjęła amerykańska Agencja Żywności i Leków po tymczasowym wstrzymaniu szczepień z użyciem preparatu.

W Polsce od soboty trwała akcja "Zaszczep się w majówkę". Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, mający aktywne e-skierowanie, mogli do dziś zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Chętni otrzymywali właśnie jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Zainteresowanie było ogromne. Do mobilnych punktów szczepień ustawiały się ogromne kolejki.

Szczepionka Ad26.COV2.S, opracowana przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, jako jedyna wymaga podania jednej dawki. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.

ja

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości