7 obserwujących
563 notki
1035k odsłon
889 odsłon

Sezon na alergie wziewne – kalendarz pylenia

Okres pylenia roślin to trudny czas dla alergików. Fot.: Pixabay
Okres pylenia roślin to trudny czas dla alergików. Fot.: Pixabay
Wykop Skomentuj2

Objawy alergii wziewnej pojawiają się w okresie pylenia określonej rośliny. Uczulenia najczęściej wywołuje: brzoza, olcha, leszczyna oraz trawy. Popularnymi alergenami wziewnymi są również zarodniki grzybów pleśniowych obecne m.in. w ziemi i na mokrych liściach oraz odchody roztoczy. 

Alergie różnego rodzaju są powszechnie występującymi schorzeniami na całym świecie i dotyczą osób w każdym wieku. Ich istotą jest nieprawidłowa, nadmierna reakcja organizmu, a dokładnie układu odpornościowego na różnego rodzaju substancje unoszące się w powietrzu (alergie wziewne lub skórne), zawarte w pożywieniu (alergie pokarmowe) lub mające inną styczność z naszym organizmem (np. leki, jad owadów, promienie słoneczne). 

Alergia wziewna – jakie są jej przyczyny i objawy?

Alergia wziewna, nazywana również alergią oddechową jest reakcją organizmu na alergeny (czyli substancje, które wywołują uczulenie) obecne w powietrzu. Najczęściej wywołują ją pyłki wybranych roślin. Inną przyczyną alergii wziewnej są roztocza domowe, pleśnie oraz sierść zwierząt domowych. Schorzenie objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu oddechowego, wśród których należy wymienić: kichanie, obrzęk i przekrwienie śluzówki, zatkany nos lub wodnisty katar sienny, suchy i uporczywy kaszel, świszczący oddech, duszność oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej. Częstym objawem jest również zapalenie spojówek, przy którym pojawia się zaczerwienienie i silne łzawienie oczu, świąd, pieczenie i opuchlizna. Alergii wziewnej mogą towarzyszyć problemy ze snem, zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, bóle głowy oraz stany zapalne zatok. Nie leczona alergia może prowadzić do astmy oskrzelowej.

Kalendarz pylenia dla alergików

Kalendarz pylenia został opracowany dla osób cierpiących na alergie wziewne i jest on jednym z podstawowych wskaźników wykorzystywanym w profilaktyce reakcji alergicznych. Umożliwia on dopasowanie aktywności alergików i sposobu leczenia do stężenia alergenów znajdujących się w powietrzu w poszczególnych miesiącach i porach roku oraz w określonych regionach Polski. Korzystanie z kalendarza pozwala alergikom m.in. na zaplanowanie wakacyjnego odpoczynku czy ułożenie planu dnia z możliwością osłabienia uciążliwych objawów. Pozwala też z wyprzedzeniem rozpocząć kurację lekami przeciwuczuleniowymi (zwykle przeciwhistaminowymi) w sezonie pylenia i zaplanować szczepienia antyalergiczne poza sezonem. 
Symptomy związane z alergiami na pyłki roślinne pojawiają się wyłącznie w okresie pylenia konkretnej rośliny, na którą chory jest uczulony. Niestety można być uczulonym na kilka alergenów. Okres pylenia drzew i traw rozpoczyna się od połowy lutego i trwa do końca października. Jesienią najbardziej dokuczliwe są zarodniki grzybów. 
Głównym źródłem alergenów pleśniowych są grzyby z rodzaju Cladosporium oraz Alternaria. Ich zarodniki znajdują się w ziemi, piwnicach, łazienkach, na mokrych liściach, a także w kurzu domowym. W sezonie grzewczym (od października do marca) najbardziej uciążliwe są kurz i roztocza w nim zawarte.

Sezony pylenia najpopularniejszych roślin i grzybów

Pyłki roślinne, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne pochodzą z drzew i traw. Najpopularniejszymi roślinami odpowiedzialnymi za alergię wziewną są:
  • leszczyna – od stycznia do kwietnia,
  • olcha – od lutego do kwietnia,
  • topola – od marca do maja,
  • brzoza – okres pylenia przypada na kwiecień i maj,
  • trawy – od maja do października,
  • pokrzywa – od maja do końca września,
  • bylica – od lipca do września,
  • zarodniki Cladosporium - od kwietnia do początku października, 
  • zarodniki Alternaria - od maja do końca września. 
Najtrudniejsze dla większości alergików są miesiące od maja do końca września, ponieważ w tym okresie pyli najwięcej roślin.

Alergia na roztocza

Alergia na roztocza kurzu domowego, określana potocznie jako alergia na kurz jest jedną z najpopularniejszych schorzeń alergicznych. Jej objawy mogą towarzyszyć osobie uczulonej przez cały rok, ale szczególne nasilenie obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. Roztocza zaliczane są do alergenów wziewnych, jednak mogą również wywoływać skórne reakcje alergiczne, takie jak: pokrzywkę, świąd, zaczerwienienia i obrzęki. Głównymi symptomami towarzyszącymi alergii wziewnej na roztocza są: nieżyt nosa, nadmierne łzawienie oczu, napady kichania (zwłaszcza podczas sprzątania), świszczący oddech oraz wodnista wydzielina z nosa. 

NS

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości