Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 293 notki 233648 odsłon
Salon24 Zdrowie, 7 czerwca 2017 r.

Bezpieczeństwo w wodzie- jak bezpiecznie się kąpać w morzu, jeziorze i rzece

240 3 1 A A A
Co roku latem słychać o wypadkach w czasie kąpiel i utonięciach. Dlatego znajomość zasad bezpiecznych kąpieli jest bardzo ważna! Fot.: Pixabay
Co roku latem słychać o wypadkach w czasie kąpiel i utonięciach. Dlatego znajomość zasad bezpiecznych kąpieli jest bardzo ważna! Fot.: Pixabay

Czas wakacji to możliwość wypoczynku nad wodą. Należy jednak pamiętać, by korzystając z tej formy relaksu bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze jest, by nie kąpać się w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych. 

Nawet płytkie akweny kryją w sobie wiele zagrożeń, można np. skaleczyć stopy. Gwałtowne wejście do zimnej, a nawet tylko chłodnej wody po wcześniejszym wygrzaniu ciała na słońcu może skutkować groźnym dla zdrowia, a nawet życia szokiem termicznym. 

Kąpiel w miejscu strzeżonym – wybór miejsca na odpoczynek nad wodą

Najlepsze do kąpieli są miejsca oznakowane i strzeżone. Wybierać należy kąpieliska, które są pod opieką Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) lub patrolowane przez Policję i Straż Miejską. Osoby, które są początkującymi pływakami powinny przebywać tylko w strefach ograniczonych żółtymi bojami. Czerwone boje zarezerwowane są dla osób, które potrafią świetnie pływać. Kąpielisko strzeżone oznaczone czerwoną flagą to informacja, że kąpiel jest zabroniona.

W czasie kąpieli konieczne jest również zwracanie uwagi na innych użytkowników wody. Wszelkiego rodzaju wypadki nad wodą i w wodzie należy niezwłocznie zgłaszać ratownikom WOPR, Policji, Straży Miejskiej lub Straży Pożarnej. 

Zasady bezpiecznego użytkowania kąpielisk

Bez względu na to, czy wypoczywa się w towarzystwie rodziny, przyjaciół, czy zorganizowanej grupy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Wchodź do wody zawsze w towarzystwie drugiej osoby, albo informuj kogoś o tym, że idziesz popływać.
 • Nie przekraczaj swoich możliwości, nie ścigaj się z innymi, nie forsuj swojego organizmu.
 • Bezwzględnie przestrzegaj zakazu skoku na głowę!
 • W czasie pływania nie żuj gumy – możesz się zadławić.
 • Nie skacz do wody w miejscu, którego nie znasz. Pamiętaj, że szczególnie dno rzek szybko ulega zmianom. 
 • Po obfitym posiłku odczekaj przynajmniej godzinę zanim wejdziesz do wody.
 • Po spożyciu alkoholu lub środków odurzających nigdy nie wchodź do wody.
 • Nie kąp się w czasie burzy - woda przewodzi prąd.
 • Pamiętaj o oswajaniu się z temperaturą wody. Przed wejściem do wody najpierw skrop nią ciało: okolice karku, twarz i klatkę piersiową. Wchodź do wody powoli i stopniowo – szczególnie, gdy ciało jest rozgrzane słońcem. 
 • Czuwaj nad kąpiącymi się dziećmi – nigdy nie zostawiaj ich bez opieki. W rzece i w morzu czasem wystarczy chwila nieuwagi, a dziecko może wpaść w zapadlisko, wir lub może zostać podcięte przez falę. 
 • Korzystając ze sprzętu wodnego, zawsze upewnij się, że jest on sprawny, a osoby, które nie potrafią pływać oraz dzieci mają na sobie kamizelki ratunkowe.

Zobacz także: Pływanie wzmacnia ciało i duszę

Kąpiel i skoki do wody a alkohol

W czasie wypoczynku nad wodą najważniejszy jest rozsądek i ostrożność. Wchodzenie do jeziora, rzeki, morza oraz basenu po spożyciu alkoholu jest całkowicie zabronione. Osoba, która jest pijana stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych kąpiących się osób. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli uniknąć groźnych sytuacji. Należy również pamiętać, by zachować pokorę wobec żywiołów, nie popisywać się brawurą, która w takich przypadkach staje się po prostu lekkomyślnym zachowaniem. Równie istotne jest zachowanie czystości oraz kultury osobistej. 


JJ 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

Opublikowano: 07.06.2017 22:43. Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 19:01.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości