Aplikacje podpowiedzą nam, ile takie ciastko ma kalorii, fot. Pixabay
Aplikacje podpowiedzą nam, ile takie ciastko ma kalorii, fot. Pixabay

Polskie aplikacje mobilne, które pomagają żyć zdrowo

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Jak zdrowo się odżywiać, jak sprawdzić, czy nie przekraczamy dziennych norm spożycia, ile i jak musimy ćwiczyć, by spalić określoną liczbę kalorii - pomogą nam w tym aplikacje na telefon.

Instytut Żywności i Żywienia wypuścił ostatnio na rynek nową aplikację zdrowym żywieniu dla dzieci i młodzieży o nazwie "Zdrowice". Eksperci mają nadzieję, że dzięki tej grze dzieci zainteresują się zasadami racjonalnego żywienia i zdrowym stylem życia.

Gracze wcielają się w rolę konstruktorów, których zadaniem jest wybudowanie i utrzymanie swojego miasta - Zdrowic. Jednak aby móc je stale rozwijać, gracz potrzebuje odpowiedniej ilości zasobów - monet lub punktów energii, które otrzymuje za zdrowe zachowania. Elementem gry jest plan dnia, w którym gracz zapisuje informacje o zjedzonych warzywach i owocach, wypitej wodzie i aktywności fizycznej. W grze dzieci odnajdą także informacje o poszczególnych warzywach i owocach.

"Gra uczy, że to, jak żyjemy, jak się odżywiamy, jak dbamy o własny organizm, przekłada się na stan naszego zdrowia i nasze życie. Zastosowana technika fun learningu zwiększa atrakcyjność przekazu edukacyjnego i wpływa na tempo przyswajania informacji i zmiany nawyków" - przekonuje Ministerstwo Zdrowia.


Aplikacja powstała w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Dostępna jest bezpłatnie na smartfony w systemie Android.

Od kilku lat dostępna jest  wersja dla dorosłych "Asystent Zdrowego Żywienia", również przygotowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Bezpłatną aplikację opracował zespół złożony z dietetyków, technologów żywienia, specjalistów w dziedzinie żywienia i aktywności fizycznej.

To narzędzie ma kilka funkcji, w tym kalkulator, który policzy, ile kalorii miał nasz posiłek, a znając nasze zapotrzebowanie na kalorie, cukry i tłuszcz, pokaże, jaki procent ich dziennej normy zrealizowaliśmy. Poinformuje też, czy nie przekraczamy dziennych norm spożycia np. soli.

Kalkulator jest dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Aby mógł poprawnie działać, posiadacz smartfona musi najpierw wprowadzić do aplikacji swoje podstawowe dane: płeć, masę ciała i poziom aktywności fizycznej. Następnie należy określić spożyty produkt, podać jego ilość, a kalkulator automatycznie obliczy, jaki procent dziennej normy na energię i wybrane składniki zrealizowaliśmy.

Przy korzystaniu z kalkulatora można samemu wprowadzać dane z etykiet spożywanych produktów, a w przypadku żywności nieopakowanej lub gotowych potraw można wybierać produkty i potrawy z opracowanej przez IŻŻ bazy. Wpisywane informacje tworzą "osobistą historię" produktów i potraw składających się na codzienny jadłospis.

Oprócz kalkulatora, aplikacja zawiera porady żywieniowe oraz propozycje prawidłowo skomponowanych posiłków na każdy dzień tygodnia. Częścią aplikacji jest też zakładka dotycząca aktywności fizycznej, w której są dwie funkcje: spalanie kalorii (ile i jak musimy ćwiczyć, by spalić określoną liczbę kalorii) oraz gotowe zestawy ćwiczeń, gdzie znajdziemy krótkie filmiki, które mogą stanowić podstawę do opracowania własnego planu treningowego.


Aplikacja jest dostępna bezpłatnie, na telefony z systemem Android oraz iOS.

Inne popularne aplikacje to:

eFood, Zdrowe Zakupy, E Numery, E-składniki, E-kody itp. - informują o popularnych związkach chemicznych wchodzących w skład pożywienia, tzw. E. Aplikacje pozwalają szybko określić, jaki zawarte w danym produkcie składniki mają wpływ na zdrowie. Wystarczy wpisać symbol związku w wewnętrznej wyszukiwarce lub wybrać go z listy. Użytkownik wszelkie informacje na temat danej E-substancji o ryzyku lub korzyściach, jakie niesie za sobą spożycie produktu z tym związkiem chemicznym. Aplikacja E-składniki umożliwia zeskanowanie kodu kreskowego dowolnego produktu umieszczonego na opakowaniu - automatycznie rozpoznaje produkt i wyszukuje składniki z jego składu. Zintegrowana jest z bazą kodów kreskowych Instytutu Logistyki i Magazynowania. Są to polskie aplikacje, dostępne na urządzenia z Androidem oraz iOS.

Dieta PL 2018 - to aplikacja zawierająca przykładowe jadłospisy i przepisy na posiłki, zgodne z założeniami kilku diet. Znajdziemy tu jadłospisy dla diety: 1000 kcal, Wolumetrycznej, Tygodniowej, Restrykcyjnej, Wegańskiej, Lekkostrawnej oraz zupełnie nowej – bezglutenowej.

W menu aplikacji należy wybrać typ diety, którą chcemy zastosować w najbliższym czasie. Każda z diet oznaczona jest innym kolorem. Po wybraniu diety możemy przejrzeć tygodniowy rozkład, zawierający jadłospisy i przepisy dla posiłków na każdy dzień tygodnia. Przepisy i propozycje posiłków zostały opatrzone zdjęciami. W ustawieniach aplikacji można włączyć przypomnienia o wybranych porach na wszystkie posiłki.

Dieta dla lenia - zawiera gotową dietę, ze szczegółowym planem i przepisami na każdy dzień tygodnia, a także z kalkulatorem zapotrzebowania na kalorie w zależności od wieku, płci, wzrostu, wagi i aktywności fizycznej, podobnie jak ww. Asystent.
W aplikacji znajdziemy rozpisaną dietę i jeśli zdecydujemy się z niej skorzystać, dzienna dawka kalorii wyniesie ok. 1,8 tys. Przepisy zawarte w aplikacji są przygotowane przez dietetyków, więc nie ma obaw, że nam zaszkodzą.

Program pozwala też obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie, w oparciu o wiek, wzrost, wagę, płeć i informacje o aktywności fizycznej. Z tych obliczeń dowiemy się, ile kalorii dziennie należy przyjmować, aby utrzymać bieżącą wagę. Aplikacja pozwala też ustawić przypomnienie o każdym posiłku w ciągu dnia, np. o śniadaniu o godz. 8:30 i drugim śniadaniu o godz. 10:30. Godziny powiadomień można zmieniać wg własnych preferencji.  Apka jest darmowa, ale niektóre z oferowanych przez nią możliwości są dostępne w płatnej wersji Premium.

FatSecret Licznik Kalorii, Fitatu Licznik Kalorii - aplikacje, które pomogą nam przejąć kontrolę nad ilością spożywanych kalorii. Aby skorzystać z możliwości FatSecret Licznik Kalorii, należy z poziomu aplikacji założyć konto. Fitatu Licznik Kalorii działa także bez logowania. Następnie odpowiadamy na kilka pytań odnośnie naszej wagi, codziennego wysiłku oraz tego co chcemy osiągnąć przy pomocy aplikacji. Dopiero po tym wszystkim możemy przystąpić do jej używania.

FatSecret zawiera sporą bazę znanych produktów żywnościowych oraz popularnych lokali. Po wpisaniu produktu lub nazwy restauracji. możemy uzyskać informacje o pozostałym składzie zjadanego produktu, tłuszczach, węglowodanach, białku itp. Fitatu jest bardziej społecznościowa - posiada rozbudowaną przez użytkowników bazę produktów dostępnych w rodzimych sklepach, co znacznie ułatwia korzystanie z programu. Ekran główny aplikacji stanowi lista dziennych posiłków, wraz z podglądem kalorii. Obok każdego z nich widnieje przycisk plusa pozwalający dodać spożyte produkty. Poza klasyczną wyszukiwarką mamy dostęp do skanera kodów kreskowych. W razie braku produktu, możemy dodać go ręcznie.

FatSecret oferuje mechanizm obliczania ćwiczeń, z listy popularnych wybieramy aktywności fizyczne i dodajemy je do naszego planu dnia. Dzięki temu o wiele łatwiej kontrolować nie tylko to co jemy, ale i jaki tryb życia prowadzimy. Wszystkie informacje są prezentowane w formie podsumowań i odnoszą się do określonych wcześniej celów. Mamy do nich dostęp nie tylko z poziomu aplikacji, ale i strony www.

Fitatu oferuje nam także statystyki dla wybranych okresów czasu. W ustawieniach możemy skonfigurować swój profil, na podstawie którego program zasugeruje nam dawki kalorii jakie powinniśmy spożywać. Obie aplikacje są dostępne za darmo.

Zdrowie z natury - polska aplikacja  dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie w myśl hasła "lepiej zapobiegać niż leczyć". W 5 ogólnodostępnych działach znajdują się informacje dotyczące: diety, naturalnych antybiotyków, sposobów na przeziębienia, bazę leczniczych ziół, owoce i warzywa, które wspomagają układ odpornościowy. Szósty dział jest tylko dla dorosłych -  znajduje się tam baza staropolskich, babcinych oraz współczesnych napitków na wszelkie możliwe schorzenia występujące współcześnie. Innymi słowy: babcine porady w wersji elektronicznej!

Źródło PAP, inf. własna

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości