fot. Canva
fot. Canva

Gotowe jedzenie i batony. Jak Polacy jedzą w pracy

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Według Eurostatu1 polscy pracownicy spędzają w pracy średnio 41,1 godzin tygodniowo. Z tego względu to, w jaki sposób pracownik odżywia się w pracy jest kluczowe dla jego zdrowia. W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia staje się coraz bardziej intensywne, a obowiązków w pracy i życiu prywatnym przybywa, odpowiednia dieta nabiera szczególnego znaczenia. Pracownicy, którzy regularnie zdrowo się odżywiają mogą zyskać aż o 25 proc. większą wydajność w pracy.

Antal I Sodexo Polska przeprowadziły badanie, którego głównym celem było dokładne zrozumienie i analiza nawyków żywieniowych pracowników w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.

Nie ma czasu na zdrowe odżywianie

Aż 77 proc. badanych przyznaje, że ich dieta nie sprzyja zdrowiu, 44 proc. boryka się z nieprawidłową masą ciała, a 49 proc. ankietowanych przyznaje, że podczas pracy częściej sięga po niezdrowe przekąski, takie jak ciastka czy batony, aby zaspokoić głód. Ponadto, 46 proc. skarży się na brak czasu i nadmiar obowiązków, co skutkuje podejmowaniem złych wyborów żywieniowych.

Jak wynika z badania Dailyfruits, 43 proc. ankietowanych nie znajduje czasu na zdrowe odżywianie z powodu obciążenia obowiązkami zarówno domowymi, jak i zawodowymi. Dodatkowo, 33 proc. osób uważa, że zdrowe jedzenie jest zbyt drogie.
Według Dailyfruits, motywacją do wprowadzenia zdrowszych wyborów żywieniowych wśród ponad 90 proc. osób jest poprawa swojego samopoczucia, a 78 proc. respondentów badania uważa, że przerwa na obiad zwiększa ich wydajność w pracy.


Badacze wykazali również, że istnieją różnice pokoleniowe, jeśli chodzi o powody, dla których pomijamy lunch. Przykładowo Pokolenie Z unika przerw, by zakończyć dzień w pracy jak najszybciej jak to możliwe, podczas gdy Millenialsi mają za dużo spotkań w godzinach lunchowych. Według danych zebranych przez pyszne.pl, aż 46 proc. klientów korzystających z ich usług to osoby w przedziale wiekowym 18-34 lat. Głównym motywem zamawiania posiłków jest brak czasu na ich przygotowanie, co potwierdza aż 23 proc. badanych. Ciekawostką jest, że z czasem zmieniają się także preferencje żywieniowe – potrawy wegetariańskie cieszą się coraz większą popularnością i już w 2022 roku stanowiły 17 proc. wszystkich zamówień na pyszne.pl.

Pracownicy fizyczni nie jedzą w pracy

1 na 10 pracowników nie je ani jednego posiłku w pracy – posiłki częściej są pomijane przez pracowników fizycznych. Niestety 53 proc. pracowników je posiłki w samotności, a 20 proc. nie przerywa pracy na czas lunchu – wspólne posiłki znacząco mogą wpłynąć na integrację pracowników w zespole, a tym samym zwiększać satysfakcję z pracy. Połowie pracowników łatwiej dbać o dietę podczas pracy zdalnej niż w biurze – pracując z domu pracownicy jedzą więcej posiłków, które ponadto częściej są ciepłe, pełnowartościowe i zróżnicowane. Pracując zdalnie rzadziej też zastępujemy posiłek przekąską.

Niewiele mniej niż połowa, bo 49 proc. badanych przyznaje, że stres w pracy negatywnie wpływa na ich nawyki żywieniowe, jednocześnie 58 proc. twierdzi, że brakuje im czasu na posiłek w pracy. I zdecydowanie jesteśmy patriotami, bo 80 proc. jadających w pracy wybiera kuchnię polską i to pomimo rosnącej dostępności dań z całego świata. Pracownicy, szczególnie w przedziale wiekowym 26-59 lat, w dalszym ciągu wybierają domowe smaki.


Nie jest zaskoczeniem, że istnieje zależność między typem wykonywanej pracy, a spożywanymi posiłkami. Około 60 proc. osób pracujących umysłowo ma zwyczaj jeść obiad w pracy, podczas gdy ten sam posiłek zjada jedynie 27 proc. osób pracujących fizycznie. Co więcej, 13 proc. osób wykonujących pracę fizyczną nie spożywa żadnego posiłku, podczas gdy to stwierdzenie odnosi się jedynie do 5 proc. pracowników umysłowych. Niemal 40 proc. badanych przeważnie sięga w pracy także po przekąski. Menedżerowie i dyrektorzy robią to częściej w porównaniu do osób na niższych stanowiskach.

Wegetarianie po czterdziestce

Większość badanych (85 proc.) nie stosuje żadnej konkretnej diety, ale mimo to niemal połowa stara się jeść zdrowo. Co dziesiąty pracownik zwraca uwagę na spożywaną liczbę kalorii i makroelementów lub wyklucza mięso ze swojej diety. Wegetarianie stanowią największą grupę wśród osób powyżej 43 lat. Co 10 osoba poniżej 26 lat oraz powyżej 43 lat zdecydowała się na weganizm, a 13 proc. osób poniżej 26 lat na flexitarianizm. Wśród innych stosowanych diet badani najczęściej wskazują dietę wysokobiałkową, ograniczającą węglowodany lub z niskim indeksem glikemicznym. Tylko pojedyncze osoby wskazują stosowanie diet no waste skupiające się na ograniczeniu produkcji odpadów.

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości