12 obserwujących
704 notki
1605k odsłon
7151 odsłon

Chrupmy migdały, jedzmy banany. Niedobór magnezu to kłopoty z witaminą D

Banany są szczególnie bogate w magnez. Fot. Pixabay
Banany są szczególnie bogate w magnez. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj6

Organizm nie przyjmuje witaminy D bez wystarczającego poziomu magnezu. A suplementy mogą niebezpiecznie zwiększać stężenie wapnia i fosforanów, bez wyrównania niedoboru tej witaminy. Dlatego trzeba jeść dużo bananów, migdałów i produktów pełnoziarnistych. 

Przyjmowanie witaminy D jest konieczne na każdym etapie życia. Ale to nie wystarcza: należy pilnować także prawidłowego poziomu magnezu w organizmie – tak wynika z artykułu przedstawionego na łamach amerykańskiego pisma „Journal of American Osteopathic Association”. Autorami badań są naukowcy z Lake Erie College of Osteopathic Medicine w Erie (USA). 

 – Ludzie przyjmują suplementy witaminy D, jednak nie zdają sobie sprawy z tego, jak się ona metabolizuje. Tymczasem bez magnezu witamina D nie jest dla nas ani użyteczna, ani bezpieczna – podkreślił współautor badania dr Mohammed S. Razzaque.

Suplementy witaminy D mogą zwiększać stężenie wapnia i fosforanów w organizmie, nawet jeśli nie wyrównują niedoborów samej witaminy, przeciwko którym są stosowane. Związki te mogą prowadzić do zwapnienia naczyń krwionośnych, o ile stężenie magnezu w organizmie nie jest wystarczająco wysokie, aby zapobiec takim powikłaniom.

Więcej tofu!

Pacjenci z optymalnym poziomem magnezu mogą przyjmować mniej witaminy D, aby uzyskać jej wystarczający poziom w organizmie. Dodatkowo magnez zmniejsza ryzyko osteoporozy, które jest skorelowane z niskim poziomem witaminy D.

– Zalecana dzienna dawka magnezu wynosi 420 mg dla mężczyzn i 320 mg dla kobiet – przypomina dr Razzaque. Tymczasem spożycie magnezu z pokarmów wyraźnie się zmniejszyło w ciągu ostatnich kilku dekad. Powodem tego jest uprzemysłowione rolnictwo i zmiany nawyków żywieniowych. Poziom magnezu jest najniższy w populacjach spożywających dużą ilość żywności przetworzonej bogatej w tłuszcze, cukier i fosforany, a także oczyszczone ziarna zbóż.

Magnez jest czwartym pod względem ilości minerałem w ludzkim ciele, zaraz po wapniu, potasie i sodzie. Pokarmami szczególnie bogatymi w magnez są migdały, banany, fasola, brokuły, brązowy ryż, orzechy nerkowca, żółtko jaja, olej rybi, siemię lniane, zielone warzywa, mleko, grzyby, pozostałe orzechy, płatki owsiane, pestki dyni, nasiona sezamu, soi i słonecznika, kukurydza, tofu i produkty pełnoziarniste.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości