Umieramy z powodu fałszywych leków. Są ich tysiące na rynku

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

Średnio jedno lekarstwo na 100 kupionych w aptekach jest "podróbkami". Nie tylko statystyki są wstrząsające. Fałszywe leki mogą prowadzić do śmierci pacjenta.

Codziennie Polacy kupują podrobione lekarstwa, sądząc, że postępują zgodnie z zaleceniami lekarzy i farmaceutów. "Dziennik Gazeta Prawna" ostrzega: co trzeci taki lek nie zawiera substancji aktywnej, natomiast co piąty ma w sobie nieprawidłowe dawki.

Fałszowanie leków to bardzo poważne przestępstwo, przez które można pozbawić kogoś życia, ale w Polsce prokuratura kieruje rocznie zaledwie od 3 do 6 aktów oskarżenia. Część postępowań zakończyło się wyrokami w zawieszeniu, a niektóre umorzone z powodu niskiej szkodliwości społecznej.

- Fałszowanie leków to wręcz ludobójstwo. Jeśli nie zaszkodzą bezpośrednio, to powodują, że leczenie jest nieskuteczne, co w niektórych przypadkach – np. chorób onkologicznych – może doprowadzić do śmieci nieświadomego pacjenta – podkreślił w „Dzienniku Gazecie Prawnej” prof. Zbigniew Fijałek z Zakładu Bioanalizy i Analizy Leków.

Z wyliczeń Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wynika, że połowa leków, dostępnych w Internecie, jest podrobiona. To wstępne szacunki, niepełne, eksperci sądzą, że fałszywych specyfików na rynku może być znacznie więcej. Życie ludzkie jest mniej istotne, gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze. Fałszywe lekarstwa w Polsce przynoszą ok. 260 mln złotych zysku. W Europie to biznes, wart 16 mld euro, na całym świecie - 150 mld dolarów.

W raporcie Komisji Europejskiej, przedstawionym kilka miesięcy temu, odnotowano, że w Unii Europejskiej najwyższe kary więzienia za fałszowanie leków można dostać w Austrii, Słowenii i na Słowacji. Grozi tam nawet 15 lat odsiadki za nielegalny proceder. Tylko rok w zakładzie karnym grozi w Szwecji, Finlandii i Grecji. W Polsce kara wynosi 5 lat.

Unia Europejska pracuje nad sprawnym systemem uwierzytelniania leków, który wejdzie w życie w lutym 2019 r. Autentyczność leków na receptę będzie sprawdzana przed ich wydaniem pacjentom.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości