15 obserwujących
828 notek
1912k odsłon
3674 odsłony

Dieta OXY. Walory i kontrowersje wokół niej

Bardzo ważnym elementem diety OXY są rośliny strączkowe.
Bardzo ważnym elementem diety OXY są rośliny strączkowe.
Wykop Skomentuj7

Dieta OXY jest nową pięciofazową dietą białkowo-rotacyjną, opartą na podobnych zasadach co dieta Dukana. Zdaniem jej zwolenników, pozwala zrzucić dziesięć do piętnastu kilogramów w trzy tygodnie bez niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Ma ona jednak również wielu przeciwników. 

Musimy pamiętać, że oryginalna dieta OXY opiera się na programie indywidualnym, dostępnym po zarejestrowaniu się i uregulowaniu opłaty na oficjalnej stronie jej autorów. W internecie znajdziemy jednak bogaty jadłospis opierający się na tej coraz bardziej popularnej kuracji ochudzającej.  

image
Otręby pomagają oczyścić organizm z toksyn.

Najważniejszym elementem diety jest OXY Shake, jak twierdzą autorzy diety, bogaty w antyoksydanty. Składa się przede wszystkim z owoców żurawiny, kefiru, otrąb pszennych. Pity regularnie ma usuwać z organizmu toksyny i oczyszczać drogi moczowe. Jego głównym celem jest zapobieganie najbardziej kłopotliwym zjawiskom, towarzyszącym szczególnie proteinowej fazie diety OXY: spadkowi formy, kłopotom z wypróżnianiem, problemom z nerkami i wątrobą. 

Białkowo-rotacyjna dieta OXY: pięć faz  

Każda z faz tej diety białkowo-rotacyjnej trwa siedem dni. Na czym się opierają? 

Faza pierwsza, przygotowawcza, opiera się na oczyszczaniu organizmu (detox). W jej trakcie należy jeść dużo owoców i warzyw.  

Faza druga to spalanie tłuszczu, czyli fat burning. Ma ona służyć szybkiej redukcji masy ciała i bazuje na zwiększonym spożyciu białka zwierzęcego. Ten etap jest najbardziej kontrowersyjny i często krytykowany przez lekarzy i dietetyków. 

Faza trzecia to utrwalanie, czyli step. Jej zadaniem jest utrzymanie zmniejszonej wagi ciała. W naszym jadłospisie powinny się wówczas znaleźć produkty bogate w białko pochodzenia roślinnego. Będziemy potrzebować ciecierzycy, fasoli, grochu.

image
Detox to przygotowawcza faza diety OXY. Będziemy potrzebować dużo owoców i warzyw.
Celem fazy czwartej jest złapanie równowagi (balance), kóra chroni przed wystąpieniem efektu jo-jo. Potrzebne nam będą węglowodany, białka i tłuszcze. Białko powinno stanowić 15-20 proc. ogólnej wartości energetycznej diety. 

Faza piąta to stabilizacja. „Stabilizacja to bezpieczny powrót do normalnego odżywiania się, który zapobiega wzrostowi tkanki tłuszczowej” – czytamy na oficjalnej stronie twórców diety OXY. 

Co jeść w trakcie diety OXY? 

Fundamentem jadłospisu są warzywa strączkowe, a także szpinak, cukinia, pomidory, sałata, ogórki, marchew, kapusta, szczypiorek, pietruszka i por. Obfitują w nie przepisy i jadłospisy diety oxy.

image
Ser mozarella i pomidory to produkty wskazane przy białkowo-rotacyjnej diecie OXY.

W diecie OXY nie musimy też rezygnować z owoców. Możemy sięgnąć po awokado, jabłka, gruszki i kiwi, a także pomarańcze i maliny. Ponadto możemy jeść serki ziarniste, mleko 1,5 proc. i maślanka, sery mozzarella oraz feta. Dopuszczalne są również chude mięsa: pierś kurczaka i indyka oraz ryby takie jak łosoś i dorsz. 

OXY - przeciwwskazania

Zanim przystąpimy do diety OXY, koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Autorzy diety podkreślają, że „żadna informacja zawarta w Programie nie jest poradą medyczną i nie może być traktowana jako substytut wizyty u tych specjalistów”.

image
Szybka dieta nie jest wskazana dla nastolatków. 

Istotne są przeciwskazania dla stosowania białkowo-rotacyjnej diety OXY. Są wśród nich m.in.: ciąża i laktacja, choroby nerek i wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, obecność kamieni nerkowych, cukrzyca, niedokrwistość,obecność innych chorób dietozależnych. OXY nie jest też wskazana dla osób dojrzewających.

OXY nie jest klasyczną dietą proteinową (białkowa), gdyż część jej faz opiera się na zwykłym bilansie dietetycznym, przyjmowanym przez Instytut Żywności i Żywienia.

Dieta OXY a efekt jo-jo

Dieta OXY jest tzw. szybką dietą. Zdaniem dietetyków szybki spadek wagi na jej początku osiągamy nie przez spalenie tkanki tłuszczowej, lecz zużywanie glikogenu, czyli cukru zapasowego, magazynowanego w wątrobie i mięśniach szkieletowych. Po dwóch tygodniach szybkiej diety organizm zaczyna co prawda spalać tłuszcz, ale niesie to również znaczne ryzyko wystąpienia efektu jo-jo po zakończeniu kuracji.

image
Produkty używane w diecie OXY są charakterystyczne dla każdej zdrowej i lekkiej diety. 

Warto pamiętać, że produkty używane w diecie OXY są typowe dla każdej zdrowej i lekkiej diety.

Dieta OXY opiera się na programie indywidualnym po zarejestrowaniu się i uregulowaniu opłaty. Osoba, która zdecyduje się na jej stosowanie, musi podać swoje gabaryty i określić cele odchudzania. W zamian za opłatę otrzyma jadłospis, listę zakupów, wiadomości motywacyjne, itp.


Źródło: poradnikzdrowie.pl, medonet.pl, polki.pl, kobieta.onet.pl, dietaoxy.pl

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości