13 obserwujących
772 notki
1789k odsłon
2611 odsłon

Wszystko o badaniu moczu. Jak odczytywać wyniki

Pojemniki do badania moczu kupujemy w aptece, fot. Pixabay
Pojemniki do badania moczu kupujemy w aptece, fot. Pixabay
Wykop Skomentuj13

Badanie moczu jest obok morfologii najczęściej stosowanym badaniem. Powinniśmy je wykonywać przynajmniej raz do roku, ponieważ pozwoli nam zdiagnozować ogólny stan naszego zdrowia. Mimo że to badanie jest dość proste, wiele osób wykonuje je nieprawidłowo.

Co trzeba wiedzieć o badaniu moczu

Mocz w 96 procentach składa się z wody, reszta to: mocznik, sole mineralne i barwniki żółciowe. Mocz może zawierać setki różnych substancji, które są efektem końcowym procesu przemiany materii. Podwyższony bądź obniżony poziom niektórych składników lub obecność niepożądanych substancji wskazuje, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Ze względu na dużą przydatność w ocenie stanu zdrowia badanie moczu wchodzi w skład badań profilaktycznych, badań ogólnych z zakresu medycyny pracy, badań zlecanych w czasie ciąży, a także badań laboratoryjnych wykonywanych w celu oceny stanu nerek, układu moczowego i tzw. chorób cywilizacyjnych. Podczas badania moczu sprawdza się szereg parametrów - ocenia się cechy fizyczne, biochemiczne oraz morfologiczne moczu.

Jaka jest norma wydalania moczu na dobę?

Ilość moczu wydalanego w ciągu doby przez zdrowego człowieka wynosi od 500 do 2500 ml. Zależy ona od wielu czynników, np. od ilości przyjętych płynów oraz temperatury otoczenia. Zarówno zmniejszenie, jak i zwiększenie objętości oddawanego moczu jest stanem niepokojącym i wymaga konsultacji lekarskiej.

W przypadku gdy ilość wydalanego moczu się zmniejsza, mówimy o skąpomoczu lub bezmoczu. Aby usunąć z organizmu zbędne toksyny, konieczne jest wydalenie około 400 ml moczu na dobę. Z kolei gdy ilość oddawanego moczu wzrasta, mamy do czynienia z wielomoczem. Stan ten może świadczyć o poważnych schorzeniach, nieleczony może prowadzić do groźnych powikłań.

Kiedy wykonać badanie moczu?

Poza rutynowym badaniem, dodatkowe badanie moczu powinno się wykonać, gdy:

 • odczuwamy ból brzucha, zwłaszcza w okolicy podbrzusza,
 • mamy uczucie pieczenia lub bólu podczas oddawania moczu; trudności w oddawaniu moczu,
 • odczuwamy parcie na mocz, często oddajemy mocz, mamy uczucie niepełnego oddania moczu,
 • cierpimy na nykturię, czyli konieczność częstego wstawania w nocy do toalety,
 • obserwujemy zmieniony kolor moczu,
 • w moczu znajduje się krew,
 • występuje gorączka z niewiadomych przyczyn.

Ponadto lekarz może zlecić dodatkowe badanie osobom, które:

 • cierpią na cukrzycę
 • przy chorobach nerek i układu moczowego
 • osobom otyłym
 • mają nadciśnienie tętnicze
 • mają problemy z wątrobą lub trzustką.

image
Paskowa metoda badania.

Jak się przygotować do badania moczu?

Mocz do analizy pobiera się do czystego pojemnika jednorazowego (do nabycia w aptece lub w laboratorium), bezpośrednio po przebudzeniu (pierwsza poranna porcja moczu), ze środkowego strumienia. Zbiorniczek napełniamy do wysokości 50 ml, a nie po brzegi. Próbka na posiew może mieć objętość kilku mililitrów.

Nie powinniśmy otwierać pojemnika wcześniej niż bezpośrednio przed badaniem. Pojemnik opisuje się imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia (to można zrobić samodzielnie albo w punkcie pobrań).

Pojemnik z moczem powinien zostać dostarczony do laboratorium przed upływem 2 godzin od pobrania materiału. Jest to bardzo ważne, bowiem jeżeli przez dłuższy czas mocz będzie znajdować się w temperaturze pokojowej, bakterie w nim zawarte mogą się namnożyć, a tym samym sprawić, że wyniki badania nie będą wiarygodne. W przypadku, gdy tak szybkie dostarczenie próbki moczu do laboratorium nie jest możliwe, pojemnik można przechowywać do kilkunastu godzin w temperaturze około 4 stopni Celsjusza.

Niewskazane jest przynoszenie do laboratorium innych pojemników niż apteczne (słoiczków, plastikowych opakowań po uprzednio zużytych produktach, itp.), ponieważ mogą znajdować się w nich drobnoustroje, które wypaczą wyniki badania.

Przed pobraniem moczu zalecane jest:

 • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie najlepiej papierowym ręcznikiem, by wyeliminować przedostanie się drobnoustrojów do zbiorniczka,
 • stosowanie w przeddzień umiarkowanej, zwyczajowej diety oraz przyjmowanie takiej ilości płynów, jak zawsze, samo pobranie wykonujemy na czczo,
 • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, który może spowodować pojawienie się w moczu lub zwiększenie stężenia białka i ciał ketonowych,
 • unikanie żucia gumy oraz przyjmowania preparatów odświeżających oddech, spożywania alkoholu,
 • unikanie większych ilości kawy czy herbaty (czarnej i zielonej),
 • unikanie jedzenia buraków, porzeczek, rabarbaru, jagód oraz większych ilości marchewki, ponieważ może spowodować zmianę zabarwienia moczu,
 • powstrzymywanie od stosunków płciowych w dobie poprzedzającej badanie,
 • w przypadku kobiet unikanie badania w okresie od 2 dni poprzedzających menstruację (do 2 dni po jej zakończeniu, ze względu na dużą ilość krwinek czerwonych i nabłonków uniemożliwiających uzyskanie wiarygodnych wyników badania.

Co to jest posiew moczu?

Badanie na posiew to badanie mikrobiologiczne pod kątem obecności bakterii w moczu. Wykonujemy je tak samo, z tym, że pojemnik do tego badania powinien być jałowy. Posiew moczu wykonuje się także dla określenia wrażliwości na antybiotyki drobnoustrojów je wywołujących. Wynik badania wskazuje na konkretną bakterię odpowiedzialną za rozwój zakażenia oraz antybiogram, który umożliwia dobór właściwego leczenia przeciwbakteryjnego.

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości