6 obserwujących
546 notek
929k odsłon
1487 odsłon

Każdy Polak powinien przeżyć w zdrowiu minimum 75 lat. Co nas zabija?

Średnia długość życia mężczyzn w Polsce to 74 lata, a kobiet to 81,8 lat.
Średnia długość życia mężczyzn w Polsce to 74 lata, a kobiet to 81,8 lat.
Wykop Skomentuj23

Polacy żyją krócej niż mieszkańcy krajów zachodnich UE. Przeciętny Europejczyk żyje obecnie o 4,6 lat dłużej niż Polak, a Europejka – o 1,9 roku.  W Polsce wielu ludzi umiera zdecydowanie za wcześnie, często z powodu złego stylu życia, który skutkuje różnymi, niejednokrotnie śmiertelnymi chorobami.

Według prof. Bogdana Wojtyniaka, badacza trendów epidemiologicznych z NIZP-PZH, każdy z nas powinien przeżyć w zdrowiu nie mniej niż 75 lat, tymczasem rzadko któremu Polakowi udaje się wkroczyć w ten wiek bez dolegliwości zdrowotnych.

Autorzy raportu  „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” piszą, że w decydującym stopniu za krótsze życie polskich mężczyzn odpowiada większa niż w innych krajach ich umieralność w wieku aktywności zawodowej, tzn. 25-64 lata, a przede wszystkim w wieku 45-64 lata, która odpowiada w około 45 proc. za ich krótsze życie. Natomiast Polki dużo częściej niż Europejki umierają powyżej 65. roku życia.

Jakie choroby najczęściej powodują przedwczesną śmierć?

W Polsce występują tu istotne różnice między płciami. U kobiet największe żniwo śmierci przed 75. r. ż. zbierają nowotwory złośliwe (odpowiadają za 40 proc. przedwczesnych zgonów), przede wszystkim zaś raki: tchawicy, oskrzeli i płuca oraz piersi, na drugim zaś miejscu plasują się choroby układu krążenia. U mężczyzn za przedwczesną śmierć odpowiadają przede wszystkim choroby układu krążenia, a na drugim miejscu: nowotwory złośliwe, przede wszystkim – nowotwory układu oddechowego. Zdecydowanie dominującą przyczyną jest choroba niedokrwienna serca.

- Trzeba jednak pamiętać, że w każdym przedziale wiekowym umiera przedwcześnie więcej mężczyzn niż kobiet – podkreśla prof. Bogdan Wojtyniak. Autorzy raportu uchwycili też trend, który wskazuje, że w Polsce bardzo istotne znaczenie dla życia bez niepełnosprawności ma uniknięcie upadku. Jeśli chodzi o przyczyny niesprawności, to Polacy i Polki najczęściej doświadczają jej z powodu bólów krzyża oraz właśnie upadków.

Eksperci podkreślają, że na większość chorób, które dopadają nas przed osiągnięciem starości, „pracujemy” bowiem sami.  - Najbardziej odpowiedzialne za to są palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta, nadciśnienie oraz za wysokie BMI – mówi prof. Wojtyniak.

image

Biała sobota, Światowy Dzień Walki z Rakiem

Warto pamiętać, że mamy dużą szansę uniknąć tych chorób albo wykryć je na takim etapie, że zdołamy je wyleczyć. Najistotniejsze w zachowaniu zdrowia są w tym wypadku: niepalenie, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna oraz regularne badania kontrolne (pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar poziomu glukozy i glicerydów we krwi, badanie ogólne moczu, udział w badaniach przesiewowych w kierunku wykrycia nowotworów: mammografia i cytologia u kobiet, kolonoskopia u obu płci).

Już w najbliższą sobotę, 2 lutego, można bez skierowania uzyskać bezpłatną, specjalistyczną poradę lub konsultację w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. "Biała sobota" odbędzie się z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, który przypada 4 lutego.

W sumie, w akcji "Dzień Drzwi Otwartych" uczestniczyć będzie 26 ośrodków medycznych z 20 polskich miast (najwięcej z Warszawy). Choć „biała sobota” obchodzona będzie głównie w dużych aglomeracjach miejskich, to jednak  jest kilka wyjątków. Przykładem mniejszych miejscowości biorących udział w akcji są Siedlce, Mińsk Mazowiecki i Łuków. Oto pełna lista ośrodków, w których będzie można skorzystać z bezpłatnych badań.

image
Urządzenie do TomoTerapii, połączenie przyspieszacza i tomografu, dostępne w Gliwicach, fot. PAP/Andrzej Grygiel.

źródło: PAP zdrowie

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości