Pogodny Pogodny
282
BLOG

Historia pewnego Żyda

Pogodny Pogodny Społeczeństwo Obserwuj notkę 7

Do wklejenia poniższego tekstu (istotnego zresztą) skłoniła mnie niedawna rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego  z Krzysztofem Ziemcem w radiu RMF FM. W wywiadzie tym poruszony został bowiem m.in. wątek relacji polsko-żydowskich. Padły też zaskakujące słowa Jarosława Kaczyńskiego odnośnie tych  stosunków: "Tak dobrze, jak w tej chwili – jeszcze nie było"  - powiedział prezes PiS. Być może używając słowa "dobrze" chodziło mu o to, że w tej medialnej wojnie z Polską Żydzi strzelają sobie ustawicznie w kolano. Być może. Ja jednak  nie będę się wikłał w rozwijanie myśli, czy Żydzi popełniają kardynalne błędy, i czy z tego powodu powinni nas ustawicznie przepraszać, lub czy my Żydów, począwszy od przedwojnia poprzez okres okupacji i marzec 1968 . Po prostu jako odpowiedź wkleję tekst zaczerpnięty w całości z Niewygodnego info.. Niech on będzie odpowiedzią na stwierdzenie prezesa. Ostatecznie od 1944 niewiele się zmieniło we wzajemnych stosunkach albo też i literalnie nic. To drugie zdanie  jest niestety bardziej zgodne z prawdą. Natomiast twierdzenie prezesa Kaczyńskiego pozostaje (?) jak narazie w sferze gdybań i płonnych nadziei.

"Ta historia pokazuje, że w sprawie relacji polsko-żydowskich - szczególnie w okresie powojennym - nie może być mowy o prostej, zero-jedynkowej narracji. Tak jak byli źli Polacy wydający Niemcom ukrywających się Żydów, tak i byli też ukrywający się Polacy mordowani przez komunistycznych oprawców, wśród których większość stanowili Żydzi. Abram Tauber w czasie wojny był ukrywany przez żołnierzy Armii Krajowej. Gdy wojska radzieckie pojawiły się w okolicach Lublina przeszedł na ich stronę. Wkrótce później został szefem UB w Chodlu i osobiście zamordował 4 żołnierzy AK.

Abram Tauber z racji swojego żydowskiego pochodzenia nie miał łatwego życia pod niemiecką okupacją. Musiał się ukrywać. Pomagali mu w tym żołnierze AK pod dowództwem majora Hieronima Dekutowskiego (ps. "Zapora"). Wiele razy mógł on liczyć na schronienie w lokalizacjach kontrolowanych przez "Zaporczyków". 

W drugiej połowie 1944 roku, kiedy żołnierze sowieccy opanowali tereny Lubelszczyzny, Tauber postanowił przejść na ich stronę. Uznał, że zagrożenie dla jego życia będzie dużo mniejsze, gdy przedostanie się na tereny, z których Niemcy zostali wyparci.  

Już na początku 1945 roku Tauber zostaje mianowany dowódcą posterunku MO i szefem UB w miejscowości Chodel. Jako szef tej komunistycznej jednostki skontaktował się on z czterema żołnierzami AK, których znał z okresu ukrywania się przed Niemcami (jeden z nich miał go ratować bezpośrednio). Żołnierze ci poszli na spotkani zupełnie dobrowolnie i bez broni. Nie wykluczone, że byli przekonani, iż uratowany przez nich wcześniej Tauber będzie chciał się wobec nich jakoś odwdzięczyć, postawi wódkę czy też udzieli kilku dobrych rad na nową rzeczywistość. 

Co się okazało w rzeczywistości? Spotkanie z Tauberem było klasyczną UB-ecką zasadzką. Tauber kazał ich najpierw związać drutem kolczastym, a następnie osobiście wszystkich zastrzelił. 

Na wieść o tym do konspiracji postanowił wrócić Hieronim Dekutowski ("Zapora"). Zorganizował on grupę kilkudziesięciu polskich żołnierzy i - w ramach odwetu za czyn Taubera - w nocy z 5 na 6 lutego 1945 r. rozbił on posterunek MO/UB w Chodlu. Grupa Dekutowskiego nie znalazła jednak na miejscu Taubera. Według relacji jednego z "zaporczyków" Stanisława Wnuka (ps. "Opal") Tauber został wkrótce przeniesiony do szczecińskiego UB. Finalnie miał on później wyemigrować do Izraela. 

Wrzucam ten "kamyczek do ogródka", aby pokazać, że - wbrew temu co twierdzi instytut Yad Vashem - historię antysemityzmu i antypolonizmu mogą się czasem przenikać i przeplatać. Abram Tauber był niewątpliwie ofiarą antysemickiej polityki nazistowskich Niemiec. Gdy jednak tylko nadarzyła się ku temu okazja został funkcjonariuszem zbrodniczego reżimu, dla którego wrogiem numer 1 byli walczący o wolność Polacy." 

Źródło: Hieronim Dekutowski "Zapora" (Historycy.org) 

Źródło: Wymiar sprawiedliwości antykomunistycznego podziemia zbrojnego w Inspektoracie AK-WiN Lublin 1945-1947 (bibliotekacyfrowa.pl)

Źródło: Hieronim Dekutowski (Wikipedia)


W całości za Niewygodne.info.pl


Pogodny
O mnie Pogodny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo