58 obserwujących
5845 notek
2026k odsłon
  231   0

... bo byli chciwi

W jednej z ostatnich notek spotkałem się z komentarzem wyjaśniającym ekspansję Europejczyków chciwośćią.

To poważny błąd w argu,emtowaniu.Nie znaczy to e ludzie nie bywają chciwi. Ale każde stwierdzenie trzeba poprzeć dowodem.  Chciwość jest elementem ludzkiej psychiki, psychika zaś jest niedostępna dla obserwatorów, więc wyjaśnienie jest bezużyteczne bo skąd wiemy, że Europejczycy, czyli na dodatek potraktowani jako zbiorowość, byli "chciwi". Tutaj te trzeba bny przedstawić dowód instytucjonalny. Oczywiście indywidualne motywacje są zawsze podstawą do działania, ale to warunki społeczne czyli relacje społeczne decydują o akceptacji bądź odrzuceniu danych zachowań a więc i ich motywacji.

Kolejne konsekwencje tego błędu to zanegowanie tezy o uniwersalnej naturze ludzkiej i równomiernym rozkładzie pewnych cech psychiki. Dlaczego Europejczycy mieliby być bardziej chciwi od innych nacji ? Tu warto przypomieć popularne stawianie zarzutu Żydom, iż są chciwi. Odwrotnie. Warunki w jakich żyli Żydzi po opuszczeniu Palestyny skłaniały ich do zajmowania się taką a nie inną działalnością. W efekcie następowała profesjonalizacja i specjalizacja Żydów w handlu i finansach i dopiero na tym podłożu mogła pojawić się cecha, którą określano jako chciwość. Chciwość mogła ( to ważne - mogła) więc być nie przyczyną lecz skutkiem relacji społecznych.

Ponadto proszę się rozejrzeć wśród znajomych. Którym z nich przypisaliby państwo cechę chciwości ? Tak więc proszę pamiętać o zasadzie metodologicznej by nie wyjaśniać zjawisk społecznych przy pomocy psychologizowania. Patrząć na kwestię z punktu widzenia teorii ewolucji cechy psychiczne są wtórne wobec wymogów i  mechanizmów życia społecznego.

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale