zetjot zetjot
110
BLOG

Czy model wolnorynkowy jest zawsze zasadny ?

zetjot zetjot Społeczeństwo Obserwuj notkę 8

Czy model wolnorynkowy jest zasadny ?

Wiele się mówi o modelu wolnorynkowym w gospodarce, ale dyskusja oderwana jest od kontekstu społecznego.

Co się dzieje z kryterium matematycznym - statystycznym ? Przecież musi tu istnieć jakaś matematyczna proporcja między przedsiębiorcami a resztą populacji. Ilu jest przedsiębiorców oraz ludzi zainteresowanych założeniem firmy w porównaniu z resztą populacji ? To że większość ludzi akceptuje system rynkowy nie oznacza, że system ten jest funkcjonalny pod każdym względem.

Mamy tu do czynienia z wyraźną dysproporcją, która może być zarzewiem konfliktów. Jeżeli wszystko idzie dobrze, pracobiorcy akceptują system, w którym przewagę mają pracodawcy, bo nie mają innego wyjścia, ale jeżeli system zaczyna szwankować mogą zacząć się kłopoty i coś trzeba wtedy zrobić dla usunięcia tej dysproporcji.

Popatrzmy na tę kwestię z innej strony, z perspektywy wolnej woli.

Wolną wolę w systemie wolnorynkowym realizują tylko niektórzy. Ale to nie jest tak, że oni wszystko zawdzięczają tylko własnej woli, bo przecież korzystają przy tym z rozległej infrastruktury wypracowanej przez kolejne pokolenia. W przypadku reszty populacji ta wola jest bardzo ograniczona no i mamy oczywistą dysproporcję czyli nierówność. No i co z tym fantem zrobić w warunkach demokracji ?

Więc jeżeli przeanalizujemy kwestię, to okazuje się, że zwolennicy wolnego rynku bujają w obłokach.

Gdzie tu  wolny rynek, patrząc z perspektywy systemowej ?. Przecież pieniądz nie jest wolny, Pieniądz jest kreowany przez sektor bankowo-finansowy, który usytuowany jest poza sferą  produkcyjną. Pieniądz był stosunkowo wolny w sytuacji, gdy kapitał kumulował sobie, w swobodnej konkurencji na wolnym rynku, konkretny kapitalista. Tymczasem obecnie rynkiem nie kierują w swobodnej grze kapitaliści, lecz grupa bankowo-finansowa.

Ponadto występuje konflikt między globalnym wolnym runkiem a interesami rozmaitych populacji narodowych, gdy np. miejsca pracy wędrują tam gdzie jest tańsza siła robocza. Bogaty przedsiębiorca może sobie pozwolić na rozjazdy po świecie, ale ludzie rozglądający się za jakąkolwiek pracą takiej możliwosci nie mają.

W Unii Europejskiej wolny rynek też nie ma lekko, bo eurobiurokracja chce zarzadzać wszystkim i wszystko chce poddać regulacji i nie zawsze jest to proces transparentny, jak się ostatnio okazało.

Wolny rynek okazuje się tylko mitem.

zetjot
O mnie zetjot

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo