Blog
w koło Macieju
zetjot
33 obserwujących 4128 notek 1463897 odsłon
zetjot, 15 czerwca 2017 r.

Co też pani premier powiedziała albo i nie powiedziała w Auschwitz

Sprowokowany rzekomo kontrowersyjnym przemówieniem pani premier w Auschwitz-Birkenau postanowiłem sprawdzić i wysłuchać całości. Moje wytrenowane lingwistrycznie, a szczególnie semantycznie, ucho nie wykryło jednak nawet cienia kontrowersyjności.


Ale za to mój wytrenowany co do oczekiwań rozmaitych słuchaczy nos wyczuł, o co co w tym wszystkim chodzi. Otóż w takim miejscu, przemówienie ma mieć, tradycyjnie, formę pewnego rytuału i zawierać pewne, z góry przewidziane odniesienia i nawiązania, a mówca jest zobowiązany zapalić nie tylko świeczkę Panu Bogu, ale też i diabłu ogarek. Koneserzy i strażnicy rytuału bardzo o czystośc rytuału dbają i krzywią się na jakiekolwiek odstępstwa od wersji kanonicznej.


Ten rytualny protokół został naruszony już w samym założeniu, gdy postanowiono uczcić rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz, składającego się jak wiadomo, głównie z Polaków. Co by to dopiero było gdyby pani premier dodała jeszcze jeden passus, o lokalnej komórce Armii Krajowej, która odnosiła tu spektakularne sukcesy i nie zaliczyła ani jednej wpadki. To by dopiero była kontrowersyjność.

Opublikowano: 15.06.2017 16:57. Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 17:07.
Autor: zetjot
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Jednym z ulubionych modeli tworzenia fikcyjnych scenariuszy społecznych jest budowanie domu od...
  • USA ma klientów jak i sojuszników w skali globalnej i detalami się nie kłopocze.
  • Lubię cytować wypowiedź fizyka społecznego: "Jedną z cech zachowania zbiorowego które...

Tematy w dziale