Projekty fotowoltaiczne PGE Energia Odnawialna wygrały aukcje OZE

PGE Energia Odnawialna zbuduje farmy fotowoltaiczne w województwach lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Fot. Shutterstock
PGE Energia Odnawialna zbuduje farmy fotowoltaiczne w województwach lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Fot. Shutterstock

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, zbuduje w 2020 r. cztery jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne.

Farmy powstaną w województwach: lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Projekty, które wygrały aukcje na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW, to PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2.

Spółka zapowiada, że farmy będą zbudowane z nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, których parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. Powstanie też infrastruktura towarzysząca związana z wyprowadzeniem mocy.

- To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. Zgodnie z Programem PV Grupy Kapitałowej PGE w ciągu dekady zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW i umocnić się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Będą to zarówno małe, jednomegawatowe projekty, jak i duże przedsięwzięcia realizowane na gruntach własnych Grupy PGE, dzierżawionych od prywatnych właścicieli, a także na gruntach partnerów takich, jak: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Polskie Koleje Państwowe, KGHM Polska Miedź czy Grupa Azoty „Siarkopol”, z którymi nasza spółka nawiązała bliską współpracę - mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Organizowana przez Urząd Regulacji Energetyki aukcja skierowana była do wytwórców energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych oraz elektrowniach wiatrowych na lądzie o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW. Zwycięzcami zostały podmioty, które zaoferowały najniższą cenę sprzedaży energii elektrycznej, otrzymując w zamian gwarancję, że nie zmieni się ona w całym piętnastoletnim okresie wsparcia. W przypadku projektów PV PGE Energia Odnawialna realizowanych w gminach: Annopol, Lesko i Lubsko chodzi o lata 2021-2035.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.

BG


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka