Po imprezach dla młodzieży zostają góry nieposprzątanych śmieci.
Po imprezach dla młodzieży zostają góry nieposprzątanych śmieci.

Młodzież nie segreguje śmieci. Ich eko-życie ogranicza się do lajków w internecie

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 38

Powszechnie uważa się, że to młodzież dba o środowisko, a seniorzy z ekologią mają na bakier. Tymczasem badania ankietowe pokazują, że jest dokładnie odwrotnie - to młodzi ludzie mają najniższą świadomość ekologiczną.

Większość dorosłych Polaków (84%) deklaruje, że segreguje śmieci. Z tego: 39% twierdzi, że robi to zawsze bardzo starannie i dokładnie, a 45% na ogół stara się je segregować w miarę możliwości. 7% badanych przyznaje, że rzadko przykłada się do segregowania śmieci, 3% unika segregowania śmieci, jeśli nie musi, a 6% nie segreguje ich wcale - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl.

Polecamy: Czy segregowanie śmieci ma sens? Skąd mamy takie wątpliwości?

Analiza odpowiedzi według grup wiekowych prowadzi do ciekawych odkryć. Najwięcej osób, które deklarują, że segregują śmieci jest wśród osób w wieku 45-54 lata (92%) oraz 55 lat i więcej (91%). Z kolei zdecydowanie najmniej jest ich w najmłodszej grupie wiekowej 18-24 lata (tylko 67%). I w tej grupie jest aż 33% osób, które mówią, że śmieci w ogóle nie segregują!


Jedna trzecia młodych Polaków w wieku 18-24 lat w ogóle nie segreguje śmieci.


Zbadano również, jak preferencje wyborcze mają się do segregowania śmieci. I tu najwięcej osób deklarujących, że zawsze lub na ogół segreguje śmieci jest w elektoracie Koalicji Obywatelskiej (94%). Wśród wyborców PiS i Lewicy odsetek osób segregujących śmieci jest na podobnym poziomie (odpowiednio 88% i 89%). 


pojemniki na śmieci
Zamiast jednego kosza mamy dziś kilka. Fot. Flickr.


W ankiecie zapytano też o stosunek do spalania plastikowych butelek i foliowych opakowań w domowych piecach grzewczych. Zdecydowana większość Polaków (80%) uważa, że jest to bardzo szkodliwe dla środowiska. 6% uważa, że to jest mało szkodliwe, a 5% - że nie jest szkodliwe. Prawie co dziesiąta osoba (9%) nie ma na ten temat zdania.

Odpowiedzi na to pytanie pokazują również, że młodzi z grupy wiekowej 18-24 lata wykazują się najmniejszą świadomością dotyczącą szkodliwości spalania plastiku i folii w domowych piecach. Taką świadomość ma 70% osób z tej grupy, czyli najmniej ze wszystkich innych grup wiekowych. Największa świadomość jest natomiast wśród osób w wieku 45-54 lata oraz 55 lat i więcej (po 85%).


Zobacz: Jedzenie to nie śmieci! Ale często ląduje w koszu. Za dużo marnują nastolatki


Jeśli chodzi o sympatie partyjne, to znów prym wiodą wyborcy Koalicji Obywatelskiej (95% jest przekonanych o szkodliwości spalania takich odpadów). Wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy jest praktycznie na takim samym poziomie (85% do 84%). 

- Badanie pokazuje, że młodzi w wieku 18-24 są mniej świadomi ekologicznie i mniej proekologiczni w swoich działaniach niż osoby starsze od nich. A przecież to niewiele młodsza od badanych szkolna młodzież zainicjowała protesty klimatyczne i dyskusję na temat ochrony środowiska. Ważne jest zatem, aby edukacja ekologiczna była obecna w szkołach i kładła jak największy nacisk na działania praktyczne. Postawienie „like” w social media pod eko-akcjami to jednak nie to samo, co wrzucenie śmieci do odpowiedniego pojemnika - komentuje Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.


„Like” w social media pod eko-akcjami to nie to samo, co wrzucenie śmieci do odpowiedniego pojemnika.zaśmiecony tramwaj
Tak wygląda tramwaj, którym jechali uczniowie.


Zobacz także: Zero waste – jak żyć bez produkowania śmieci


Badanie przeprowadzono dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Od 15 do 19 listopada przepytano metodą CAWI 1028 osób. 


ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości