Opozycja oburzona, że TVP nie transmitowała odczytu noblowskiego Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk i Peter Handke, fot. PAP/EPA
Olga Tokarczuk i Peter Handke, fot. PAP/EPA

Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za 2018 rok wygłosiła wczoraj w siedzibie Szwedzkiej Akademii w Sztokholmie okolicznościową przemowę. Wystąpienia nie można było zobaczyć na żywo w polskiej telewizji, co wywołało szereg nieprzychylnych komentarzy pod adresem TVP.

Pierwszy zaczął nakręcać akcję "Newsweek", który zauważył, że w ramówce na 10 grudnia żadnej z czołowych stacji Telewizji Polskiej - zarówno ogólnotematycznych TVP1 i TVP2, jak też TVP Info i TVP Kultura - nie zaplanowano relacji z wręczania nagrody Nobla polskiej pisarce. Opublikowano nawet w tym celu specjalną petycję, do podpisywania której zachęca osobiście redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis.


Potem okazało się, że noblowska mowa laureatów nie jest transmitowana na żywo. Spowodowało to lawinę krytyki pod adresem Jacka Kurskiego i TVP ze strony polityków oraz dziennikarzy sympatyzujących z opozycją.


O braku transmisji piszą nawet szwedzkie media. "Powodem jest oczywiście to, że polski prawicowy i nacjonalistyczny rząd nie cierpi wszystkiego, co reprezentuje Olga Tokarczuk” – napisał "Dagens Nyheter".

Tymczasem okazało się, że organizator nie udzielił zgody na transmisję telewizyjną z odczytów. Można było robić tylko internetową transmisję. Beata Biel z TVN24 wyjaśniła, że wykładu nie można było transmitować na żywo w telewizji. "Można było live online. Można w tv pokazywać fragmenty, zgodnie z ustalonymi przez Fundację zasadami. Nie było więc problemu, by materiał zrobić np. w "Wiadomościach", ale nie widziałam takowego - napisała.

Niektórzy połączyli te dwa wydarzenia w jedno. Tymczasem wykłady noblistów odbywały się w sobotę, a wręczenie im nagród nastąpi we wtorek.  Korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz zapewnia, że relacja w tego wydarzenia będzie.


Natomiast wczorajszych odczytów Olgi Tokarczuk i Petera Handkego nie pokazywały nawet niemieckie telewizje.

W końcu głos zabrał szef TAI i rozwiał wszelkie wątpliwości - transmisja we wtorek będzie:


W sobotę popołudniu Olga Tokarczuk w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej wygłosiła w języku polskim odczyt zatytułowany "Czuły narrator". Następnie swój wykład wygłosił Peter Handke.


ja

Lubię to! Skomentuj194 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura