Mieszkanie Plus do korekty. Fot. mieszkanieplus.gov.pl
Mieszkanie Plus do korekty. Fot. mieszkanieplus.gov.pl

Będą korekty w programie Mieszkanie Plus. Oferta dla osób bez zdolności kredytowej

Redakcja Redakcja Budownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 73

Rząd pracuje nad zwiększeniem budowy liczby mieszkań - również dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej i nie są w stanie w normalnych warunkach zakupić lokalu na kredyt. Korektę w planach inwestycyjnych gabinetu Mateusza Morawieckiego zapowiedziała minister Jadwiga Emilewicz. 

- W styczniu będziemy chcieli pokazać, jakie działania chcemy podjąć w ciągu najbliższych lat w celu usprawnienia procesu inwestycyjnego w mieszkalnictwie w Polsce - przekazała szefowa resortu rozwoju. Jak przyznała Emilewicz: - Cel, który sobie stawiamy, to zwiększenie liczby mieszkań dostępnych na rynku, które są oddawane, ponieważ dziś ciągle jest tak, że popyt jest większy niż podaż. 

Chętni na Mieszkanie plus wolą własność niż najem

Kolejnym elementem zmian w planach inwestycyjnych rządu będzie powiększenie puli nieruchomości dla osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu w banku. Ministerstwo rozwoju prowadzi rozmowy z deweloperami, którzy mieliby się włączyć w finalizację projektu mieszkaniowego. 

- Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają na konkretnych zasadach część mieszkań do programów społecznych budownictwa mieszkaniowego. Nad takimi rozwiązaniami w tej chwili pracujemy - podkreśliła Emilewicz. 

Według wyliczeń gabinetu Morawieckiego, mijający 2019 rok nie był stracony dla polskiego budownictwa mieszkalnego. - Wiele dobrych rzeczy się wydarzyło. Mamy krajowy zasób nieruchomości, który dziś ma potencjał gruntowy na około 70 - 80 tys. mieszkań, mamy PFR Nieruchomości, czyli spółkę, za sprawą której zostało oddanych część mieszkań w ramach Mieszkania Plus, a 40 nowych inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku - podsumowała minister rozwoju. 

- Wiele elementów udało się zrobić w ciągu tych minionych 4 lat. Naszym zadaniem jest teraz po prostu przyspieszyć realizację programu Mieszkania Plus - zaznaczyła Emilewicz.

Z informacji, udostępnionych przez PFR Nieruchomości do tej pory wybudowano w ramach programu Mieszkanie Plus 867 mieszkań, 1811 jest w budowie, aż 18 tys. w trakcie projektowania. Premier Morawiecki w 2018 roku zapowiadał budowę 100 tys. lokali w kolejnych 12 miesiącach. 

- Na mieszkania w Polsce czeka trzy miliony ludzi. Popyt na mieszkania jest. Natomiast rząd, nie będziemy tutaj owijać w bawełnę, proponuje tyle transferów socjalnych, że zabrakło na program Mieszkanie Plus - analizował dla TVN24 prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

W 2016 roku rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy, zgodnie z którym w 2030 r. mamy dołączyć do średniej unijnej w dostępności mieszkań dla obywateli. Obecnie w Polsce w Polsce jest 14,6 mln mieszkań, czyli 380,7 lokali na tysiąc osób. W 2014 r. według wyliczeń ministerstwa rozwoju była to wielkość 363 mieszkań na 1000 obywateli.

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj73 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka