Chętni na Mieszkanie plus wolą własność niż najem

Program Mieszkanie plus cieszy się dużą popularnością.
Program Mieszkanie plus cieszy się dużą popularnością.

Ponad 80 proc. zainteresowanych udziałem w programie Mieszkanie plus wybiera opcję z dojściem do własności. Różnica w wysokości czynszu między najmem a opcją własności jest nieznaczna - stąd takie zainteresowanie. 

- Ze wstępnej analizy ankiet dot. rodzaju umowy w katowickim Mieszkaniu plus wynika, że osób zainteresowanych dojściem do własności jest aż 81 proc. - poinformowano PFR Nieruchomości, właściciel spółki BGK Nieruchomości, która odpowiada za budowę mieszkań z tanim czynszem. Badanie w Gdyni wykazało, że opcją udziału w programie Mieszkanie plus z możliwością otrzymania własności, zainteresowanych jest aż 86 proc. 

Mieszkanie Plus - zasady, wnioski, terminy

Mieszkanie plus: 80 proc. za najmem z własnością 

Należy pamiętać, że nie wszystkie gminy oferują pożądaną opcję na rynku - oferty dopasowane są do potrzeb. Władze Jarocina opowiedziały się za długoletnim wynajmem lokali w ramach programu Mieszkanie plus. Takiej możliwości z kolei nie ma w Kępnie - zainteresowani nieruchomościami mają do wykorzystania 36 mieszkań tylko z opcją dojścia do własności. 

Program Mieszkanie plus rusza także w dużych miastach

- Fakt, że w programie Mieszkanie plus zdecydowana większość osób wybiera dojście do własności, w ogóle mnie nie dziwi, a to za sprawą stawek, jakie trzeba płacić - podkreślił analityk Home Broker, Marcin Krasoń. - W Gdyni różnica pomiędzy czynszem najmu, a najmu z dojściem do własności wynosi niecałe 4 zł na m kwadratowy. Przy 50-metrowym mieszkaniu to 200 zł miesięcznie. Sam chętnie bym skorzystał z takiego rozwiązania - wskazał. 

Według Krasonia, wpływ na popularność opcji dojścia do własności w programie Mieszkanie plus ma również spadek koniunktury na wynajem. - Najem w Polsce od lat dynamicznie się rozwijał, przez wiele lat rosła liczba osób mieszkających w wynajętych mieszkaniach. Teraz liczba osób wynajmujących mieszkania przestała rosnąć - analizuje ekspert. 

Dwa tysiące chętnych na Mieszkanie plus w Gdyni 

W ramach Mieszkanie plus powstało już 480 mieszkań w Jarocinie, Białej Podlaskiej oraz Kępnie. W 2019 roku program mieszkaniowy obejmie Gdynię oraz Wałbrzych. W Gdyni chęć uzyskania lokalu po niższej cenie zgłosiło ponad 2 tys. osób.

- Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem mieszkania - na minimum 24 miesiące, w standardzie wykończonym, wyniesie 19,83 zł za m kw. Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat, w stanie deweloperskim, wyniesie 23,60 zł za m kw. - informuje PFR Nieruchomości. 

Mieszkanie Plus w Gdyni zakłada oddanie do użytku 172 mieszkań w sześciu czterokondygnacyjnych budynkach. Mowa o małych kawalerkach, ale też mieszkaniach z 2, 3, 4 i 5-ma pokojami. Trwa nabór chętnych w gdyńskim urzędzie miasta. Rekrutacja do programu Mieszkanie Plus zakończy się do końca listopada. 

W myśl przepisów, od stycznia 2019 r. dla biedniejszych najemców lokali będą przysługiwać dopłaty do czynszów - zarówno przy zwykłym wynajmowaniu, jak i z opcją dojścia do własności. Rozważane są kolejne inwestycje w miastach - mowa o ponad 100 tys. lokali. - To łącznie 406 projektów o wartości 33 mld 693 mln zł - oszacował Mirosław Barszcz, doradca premiera, odpowiedzialny za politykę mieszkaniową. 

Największa inwestycja programu "Mieszkanie plus" w Warszawie. Koszt: 800 mln złotych

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka