10 obserwujących
256 notek
406k odsłon
568 odsłon

Chętni na Mieszkanie plus wolą własność niż najem

Program Mieszkanie plus cieszy się dużą popularnością.
Program Mieszkanie plus cieszy się dużą popularnością.
Wykop Skomentuj19

Ponad 80 proc. zainteresowanych udziałem w programie Mieszkanie plus wybiera opcję z dojściem do własności. Różnica w wysokości czynszu między najmem a opcją własności jest nieznaczna - stąd takie zainteresowanie. 

- Ze wstępnej analizy ankiet dot. rodzaju umowy w katowickim Mieszkaniu plus wynika, że osób zainteresowanych dojściem do własności jest aż 81 proc. - poinformowano PFR Nieruchomości, właściciel spółki BGK Nieruchomości, która odpowiada za budowę mieszkań z tanim czynszem. Badanie w Gdyni wykazało, że opcją udziału w programie Mieszkanie plus z możliwością otrzymania własności, zainteresowanych jest aż 86 proc. 

Mieszkanie Plus - zasady, wnioski, terminy

Mieszkanie plus: 80 proc. za najmem z własnością 

Należy pamiętać, że nie wszystkie gminy oferują pożądaną opcję na rynku - oferty dopasowane są do potrzeb. Władze Jarocina opowiedziały się za długoletnim wynajmem lokali w ramach programu Mieszkanie plus. Takiej możliwości z kolei nie ma w Kępnie - zainteresowani nieruchomościami mają do wykorzystania 36 mieszkań tylko z opcją dojścia do własności. 

Program Mieszkanie plus rusza także w dużych miastach

- Fakt, że w programie Mieszkanie plus zdecydowana większość osób wybiera dojście do własności, w ogóle mnie nie dziwi, a to za sprawą stawek, jakie trzeba płacić - podkreślił analityk Home Broker, Marcin Krasoń. - W Gdyni różnica pomiędzy czynszem najmu, a najmu z dojściem do własności wynosi niecałe 4 zł na m kwadratowy. Przy 50-metrowym mieszkaniu to 200 zł miesięcznie. Sam chętnie bym skorzystał z takiego rozwiązania - wskazał. 

Według Krasonia, wpływ na popularność opcji dojścia do własności w programie Mieszkanie plus ma również spadek koniunktury na wynajem. - Najem w Polsce od lat dynamicznie się rozwijał, przez wiele lat rosła liczba osób mieszkających w wynajętych mieszkaniach. Teraz liczba osób wynajmujących mieszkania przestała rosnąć - analizuje ekspert. 

Dwa tysiące chętnych na Mieszkanie plus w Gdyni 

W ramach Mieszkanie plus powstało już 480 mieszkań w Jarocinie, Białej Podlaskiej oraz Kępnie. W 2019 roku program mieszkaniowy obejmie Gdynię oraz Wałbrzych. W Gdyni chęć uzyskania lokalu po niższej cenie zgłosiło ponad 2 tys. osób.

- Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem mieszkania - na minimum 24 miesiące, w standardzie wykończonym, wyniesie 19,83 zł za m kw. Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat, w stanie deweloperskim, wyniesie 23,60 zł za m kw. - informuje PFR Nieruchomości. 

Mieszkanie Plus w Gdyni zakłada oddanie do użytku 172 mieszkań w sześciu czterokondygnacyjnych budynkach. Mowa o małych kawalerkach, ale też mieszkaniach z 2, 3, 4 i 5-ma pokojami. Trwa nabór chętnych w gdyńskim urzędzie miasta. Rekrutacja do programu Mieszkanie Plus zakończy się do końca listopada. 

W myśl przepisów, od stycznia 2019 r. dla biedniejszych najemców lokali będą przysługiwać dopłaty do czynszów - zarówno przy zwykłym wynajmowaniu, jak i z opcją dojścia do własności. Rozważane są kolejne inwestycje w miastach - mowa o ponad 100 tys. lokali. - To łącznie 406 projektów o wartości 33 mld 693 mln zł - oszacował Mirosław Barszcz, doradca premiera, odpowiedzialny za politykę mieszkaniową. 

Największa inwestycja programu "Mieszkanie plus" w Warszawie. Koszt: 800 mln złotych

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka