149 obserwujących
7770 notek
20464k odsłony
2813 odsłon

Chiny dostarczą do Polski sprzęt medyczny do walki z koronawirusem. "Ocieplanie wizerunku"

Polska jest kolejny krajem, któremu Chiny oferują pomoc w walce z epidemią koronawirusa. Fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
Polska jest kolejny krajem, któremu Chiny oferują pomoc w walce z epidemią koronawirusa. Fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
Wykop Skomentuj101

Polska jest kolejny krajem, któremu Chiny oferują pomoc w walce z epidemią koronawirusa. W polskich szpitalach rzeczywiście brakuje choćby maseczek ochronnych. Zdaniem światowych mediów Chiny próbują ocieplać swój wizerunek po kryzysie związanym z pandemią COVID 19.  

Rząd chiński zadecydował o przekazaniu stronie polskiej wyrobów ułatwiających walkę z epidemią – poinformowała „Rzeczpospolita”. Strona polska wyraziła już oficjalne podziękowanie - szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz  rozmawiał telefonicznie z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie Liu Guangyuanem.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej przekażą Polsce nieodpłatnie 10 tys. testów wykrywających COVID-19, 20 tys. maseczek N-95, zgodnych ze specyfikacją i standardami UE, 5 tys. kombinezonów ochronnych, 5 tys. gogli medycznych, 10 tys. jednorazowych rękawiczek medycznych oraz 10 tys. okryć na buty. 

Braki w polskich szpitalach

W szpitalach zakaźnych brakuje choćby maseczek ochronnych. Lekarze mówili także o zbyt małej ilości kombinezonów dla ratowników medycznych. Takie sygnały płynęły choćby ze szpitali w Wejherowie i w Grudziądzu. -- W środę do szpitala w Grudziądzu ma dotrzeć sprzęt wysłany z Agencji Rezerw Materiałowych: po tysiąc kombinezonów i maseczek oraz kilkaset gogli, które są wielorazowego użytku - zapewnił Adrian Mól, rzecznik Wojewody Kujawsko - Pomorskiego.

Przy niektórych szpitalach działają wolontariusze, którzy szyją maseczki. Tak jest choćby w stolicy Małopolski, gdzie działa facebookowa grupa „Maseczki dla krakowskich medyków”. Jej członkowie we własnych domach szyją potrzebne lekarzom i pielęgniarkom artykuły.  

szpital w Bydgoszczy, koronawirus
Koronawirus w Polsce. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy. Fot.  PAP/Tytus Żmijewski

Artykuły są następnie przekazywane medykom, w czym pomaga ponad stu kierowców. Wszystko, jak zaznaczono, odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - pomagający proszeni są o nieprzekazywanie artykułów samodzielnie. 

Także w Kętrzynie (warmińsko-mazurskie) wolontariuszki szyją maseczki wielokrotnego użytku dla miejscowego szpitala. – Są to profesjonalne maseczki czterowarstwowe. Za wzór posłużyła nam ta, którą znaleźliśmy w magazynie, a pochodzi z 1983 roku. Po sterylizacji, maseczek będzie używał personel kętrzyńskiego szpitala. To są maseczki wielokrotnego użytku – powiedział dyrektor szpitala Wojciech Glinka.

Chiny naprawiają szkody wizerunkowe

Chińska Republika Ludowa próbuje obecnie przedstawiać się jako odpowiedzialne mocarstwo i naprawić szkody wizerunkowe wywołane wirusem – komentowała chińską pomoc dla świata agencja Reutera. 

Chińscy dyplomaci na świecie zapewniali, że ich kraj jest w stanie opanować epidemię i wzywali inne państwa do łagodzenia restrykcji wobec podróżnych z Chin. Według chińskiego MSZ udzielili mediom ponad 400 wywiadów i opublikowali w prasie ponad 300 artykułów w sprawie walki z koronawirusem.

Wysiłki te, w tym przekazywanie innym krajom sprzętu medycznego, mają na celu zmianę narracji, w której Chiny krytykowane były za brak przejrzystości w początkowej fazie epidemii, co mogło ułatwić rozprzestrzenianie się wirusa – ocenił Reuters.

„Chiny starannie przekształcają swój wizerunek, nadszarpnięty przez epidemię, ale fakt, że chiński rząd nie zareagował w porę i doprowadził do międzynarodowego kryzysu, uczyni z tego zadanie niemal niewykonalne” - ocenił cytowany przez Reutera badacz z Uniwersytetu Narodowego w Singapurze Alfred Wu.

Władze w Pekinie kwestionują m.in. popularny pogląd, że groźny patogen pojawił się w Chinach. „Potwierdzone przypadki Covid-19 wykryto po raz pierwszy w Chinach, ale jego źródło niekoniecznie jest w Chinach. Wciąż staramy się wyśledzić źródło” - napisał na Twitterze rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

W ramach pomocy krajom borykającym się z epidemią nowego koronawirusa Chiny wysłały do Iranu zespół medyczny, 250 tys. maseczek ochronnych i 5 tys. zestawów testowych. Szanghaj przekazał dotkniętemu wirusem południowokoreańskiemu miastu Daegu 500 tys. maseczek, a zrzeszenie handlowe z prowincji Zhejiang na wschodzie Chin ofiarowało Turynowi 2,6 tys. par gogli ochronnych.

Szef chińskiego MSZ Wang Yi ocenił w tym tygodniu, że epidemia ukazała konieczność stworzenia „jedwabnego szlaku ochrony zdrowia”. Odniósł się w ten sposób do lansowanej przez przywódcę ChRL globalnej Inicjatywy Pasa i Szlaku, która zakłada finansowanie i modernizację infrastruktury transportowej i komunikacyjnej, ale która budzi nieufność USA i niektórych innych krajów Zachodu.

KW

Wykop Skomentuj101
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka