Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. fot. PAP

Koronawirus w Polsce - raport dnia. Stan epidemii, lekcje wstrzymane do Wielkanocy

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 142

W związku z pandemią koronawirusa w Polsce został wprowadzony stan epidemii. Szkoły nie będą funkcjonować do Wielkanocy. Kary za złamanie kwarantanny zostały podniesione do 30 tys. zł.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 425. Pięć z tych osób zmarło. Szósta ofiarą koronawirusa miała być 27-latka z Łańcuta, Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało jednak, że przyczyną śmierci jest sepsa.

Wprowadzenie stanu epidemii - co oznacza?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Jak zaznaczył, stan wprowadzany jest m.in. po to, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii oraz wdrożyć zasady dotyczące m.in. kwarantanny.


Co oznacza wprowadzenie stanu epidemii?

Stan epidemii daje możliwość wprowadzenia: 

  • czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowego ograniczenia lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowego ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązku wykonania określonych zabiegów sanitarnych
  • nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
  • obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych

Stan epidemii otwiera możliwość utworzenia w Polsce tzw. stref zero oraz stref buforowych. Co to oznacza?

  • strefa zero - obszar, na którym wystąpił stan epidemii, znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli
  • strefa buforowa - obszar wokół strefy zero, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom lub nakazom dotyczącym przemieszczania się ludzi

Jakie zasady mogą zostać wprowadzone w strefie zero albo w strefie buforowej?

  • czasowa reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
  • obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  • obowiązek poddania się kwarantannie, także poza domem
  • zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;
  • czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;
  • nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;
  • nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
  • zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  • nakaz określonego sposobu przemieszczania się.
  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych,
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych
  • czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;

Szumowski: Przygotowujemy się na wysokie liczby

W najbliższych dniach będziemy mieli tysiąc, dwa tysiące zakażonych koronawirusem. Natomiast w ciągu kilkunastu dni ta liczba może się zwiększyć do 10 tys. osób - uważa minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że w takiej sytuacji „mówienie o tym, kiedy to się skończy jest nieupoważnione i jest całkowitym gdybaniem”. 

- Przygotowujemy się na wysokie liczby. Na to, co nas czeka w najbliższym tygodniu, dwóch, gdy tych pacjentów będzie bardzo, bardzo dużo. W dalszej perspektywie będziemy oceniali, jak wygląda epidemia. Jak ona wygląda na świecie, jak ona wygląda w Polsce – powiedział minister.

Szumowski pytany był także o to, kiedy zostanie opublikowana lista cen odgórnie regulowanych produktów. Odpowiedział, że jest to bardzo "delikatna operacja”, a analizy w tej chwili trwają. - Zleciliśmy w tej chwili analizy jak kształtowały się ceny tych poszczególnych kategorii produktów w ciągu ostatniego roku. Dostaniemy je niezwłocznie i będziemy przymierzali się do publikacji takich cen regulowanych - zapewnił. 

Z kolei premier zapewnił, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców zajmujących się dziećmi do 8. roku życia w związku z przedłużeniem okresu zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół do Świąt Wielkanocnych przysługiwać im będzie za cały ten okres.

Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne

- Od 25 marca nauczyciele będą mieli obowiązek realizowania podstawy programowej za pomocą nauczania na odległość - poinformował szef MEN.

Z informacji MEN wynika m.in., że za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły, który jest zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Ponadto nauczyciele - jak podał resort edukacji - "mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość".

Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez MEN (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów TVP i Polskiego Radia. "W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu" - dodało ministerstwo.

Dalsze ustalenia dotyczą m.in. oceniania pracy ucznia, organizacji kształcenia ustawicznego i specjalnego, a także kształcenia na odległość z przedmiotów zawodowych. 

Nowe przepisy dotyczą także organizacji pracy nauczycieli, którzy mają mieć ograniczony obowiązek świadczenia pracy na terenie szkoły. Resort edukacji przedstawił również zasady rozliczania pracy nauczycieli w obecnej sytuacji.

Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.


KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości