163 obserwujących
8674 notki
22896k odsłon
2686 odsłon

Prezydent o terminie wyborów. Bodnar o przymusowej kwarantannie. Korona-raport

Koronawirus w Polsce. Wypoczynek w Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
Koronawirus w Polsce. Wypoczynek w Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
Wykop Skomentuj171

Jeżeli epidemia będzie dalej szalała, termin wyborów może być nie do utrzymania – powiedział w sobotę wieczorem prezydent Andrzej Duda. 

W Polsce odnotowano łącznie 1638 zarażeń koronawirusem, a osiemnaście zmarło. W sobotę poinformowano o śmierci 70-letniego mężczyzny hospitalizowanego w Lublinie i 67-letniego mężczyzny, który przebywał w szpitalu w Warszawie.   

 

Andrzej Duda o dacie wyborów

Andrzej Duda pytany w TVP Info, czy jego zdaniem wybory powinny zostać przełożone, odparł: „Wybory są bardzo ważnym elementem, bo wybory zapewniają ciągłość władzy państwowej, więc one są bardzo istotne”. 

– Ale gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała, i że będziemy cały czas trzymać taką dyscyplinę i takie ograniczenia, jakie są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania – stwierdził.  

Prezydent stwierdził dalej, że ma nadzieję, iż „będą warunki do przeprowadzenia wyborów”.

Grodzki: Odrzucić przepisy o wyborach

Chcemy w Senacie znaleźć legalny i zgodny z prawem sposób, aby uchwalić jak najszybciej całą tarczę antykryzysową, natomiast odrzucić przepisy dotyczące wyborów - powiedział w sobotę w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nie powiedział, na czym miałoby to polegać.

Tomasz Grodzki, Marek Borowski, Sejm, koronawirus
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (P) i senator Marek Borowski (L) podczas konferencji prasowej przed siedzibą Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak

Sejm w nocy z piątku na sobotę przyjął poprawki do tarczy antykryzysowej. Wśród nich zmiana Kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i powyżej 60. roku życia.

Bodnar: Przepisy niezgodne z konstytucją

Zakaz przemieszczania się po kraju, rozporządzanie o kwarantannie i ograniczenie praktyk religijnych są wydane niezgodnie z uchwaloną 3 tygodnie temu specustawą "koronawirusową", tym samym są niezgodne z konstytucją - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

W wystąpieniu do premiera Bodnar zauważył, że w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Jak pisze, dla każdego z tych stanów nadzwyczajnych jest już specjalna ustawa, na jej podstawie można wydać rozporządzenie, które podlega podaniu do publicznej wiadomości.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Będzie przysługiwać dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii koronawirusa – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rozwiązanie zawarto w przyjętym w nocy z piątku na sobotę przez Sejm tzw. pakiecie antykryzysowym.

Zgodnie z rządową specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Resort przypomina, że początkowo placówki oświaty miały być zamknięte do 25 marca, jednak w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii termin został wydłużony do świąt wielkanocnych. 

Placido Domingo w szpitalu

Hiszpański tenor Placido Domingo trafił do szpitala w meksykańskim mieście Acapulco po nasileniu się u niego objawów zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę syn 79-letniego artysty.

„Podane mu lekarstwa działają dobrze” - potwierdził madryckiemu dziennikowi „El Mundo” Alvaro Domingo. Śpiewak kilka dni temu poinformował, że zakaził się koronawirusem SARS-CoV-2. 

Z kolei meksykański dziennik „Quadratin Guerrero” dowiedział się w szpitalu, że Placido Domingo prawdopodobnie będzie mógł go opuścić na przełomie marca i kwietnia. Następnie miałby odbywać dalsze leczenie w swojej rezydencji w Acapulco. 

Ważne dla pacjentów

Zrezygnuj z zakupów, po które musisz pojechać komunikacją publiczną, płać bezdotykowo, zaplanuj zakupy tak, by wychodzić do sklepu jak najrzadziej - to niektóre z zaleceń, jak uniknąć zakażenia koronawirusem podczas zakupów, opublikowanych na stronie pacjent.gov.pl.

Na stronie przypomniano, że duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który przenosi się drogą kropelkową. Dlatego robiąc zakupy, należy pamiętać o zachowaniu odstępu minimum 1-1,5 metra od innych osób, także pracowników sklepu, w tym kasjerów. 

Kidawa-Błońska zaprasza

Kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska zaprasza pozostałych kandydatów „demokratycznej opozycji” na wideokonferencję, która miałaby się odbyć w niedzielę. Kryzysowa sytuacja wymaga od nas pilnej rozmowy - napisała Kidawa-Bońska na Twitterze.

„Dziś nie ma miejsca na niepotrzebne emocje. Kryzysowa sytuacja wymaga od nas, kandydatów demokratycznej opozycji, pilnej rozmowy. Zapraszam Was wszystkich na wideokonferencję jutro. Sztaby ustalą szczegóły” - wpis tej treści posłanka Platformy zamieściła w sobotę na swym twitterowym profilu. 

Zaproszenie skierowane jest przede wszystkim do prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, lidera Wiosny Roberta Biedronia oraz kandydata niezależnego, publicysty Szymona Hołowni.

KW

Wykop Skomentuj171
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości