149 obserwujących
7795 notek
20522k odsłony
1835 odsłon

Izrael. Zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku na Covid-19

Koronawirus w Izrealu. Izraelski policjant w Jerozolimie. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Koronawirus w Izrealu. Izraelski policjant w Jerozolimie. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Wykop Skomentuj35

W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku antywirusowego Avigan (fawipirawir). 

Lek może być skuteczny w leczeniu koronawirusa we wczesnych stadiach i skracaniu czas choroby - informują izraelskie media i dodają, że pierwsza przesyłka dotarła do Izraela. 

„To lek opracowany pierwotnie jako leczenie grypy pandemicznej, który ma skrócić czas trwania choroby i rozprzestrzeniania się wirusa u pacjentów z Covid-19, jak pokazują liczne wstępne badania opublikowane w Chinach” - wyjaśnił cytowany przez dziennik „Maariw” prof. Ran Nir Paz z jerozolimskiego kompleksu medycznego Chadasa. 

Nir Paz był jednym z lekarzy, którzy polecieli do Japonii leczyć Izraelczyków na wycieczkowcu Diamond Princess

„Lek ten jest obecnie zalecany w Japonii w leczeniu pierwszego rzutu, a celem izraelskich badań jest ustalenie, czy jest rzeczywiście skuteczny w tych sytuacjach” - dodał. 

Dr Esti Sajg z Ichilowa, największego szpitala w Tel Awiwie, przyznała, że „w ramach szerokiej gamy leków, którymi próbujemy leczyć pacjentów z koronawirusem, niektórymi doświadczalnie, wyróżnia się lek Avigan, który jest obiecujący pod względem potencjalnego leczenia pierwszych stadiów choroby i zapobiegania jej pogorszeniu”.

  Izraelskie ministerstwo zdrowia zatwierdziło badania na osiemdziesięciu pacjentach, trwające od kilku dni do kilku tygodni. Odbędą się one w czterech szpitalach w kraju i we współpracy z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie. 

Japonia, Tokio, koronawirus
Japonia, Tokio. W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku antywirusowego Avigan. Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA 

„Gratuluję personelowi ambasady Izraela w Japonii za sukces w dostarczeniu do Izraela pierwszej dostawy leku Avigan, który okazał się skuteczną odpowiedzią w leczeniu pierwszych etapów Covid-19. Dzięki ich działaniom i szczególnym stosunkom z Fujifilm (producentem leku) Izrael jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który otrzymał przełomowy lek” - skomentował na Twitterze szef dyplomacji Israel Kac. 

Fawipirawir został w 2014 roku dopuszczony w Japonii do leczenia grypy, jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe epidemie, a inne leki okazują się nieskuteczne - podaje EFE. W marcu został zatwierdzony do badań klinicznych w Chinach oraz we Włoszech jako potencjalny lek na Covid-19. We Włoszech stosowany jest eksperymentalnie w dwóch najbardziej dotkniętych pandemią regionach - Lombardii i Wenecji Euganejskiej. 

W Izraelu w wyniki epidemii zmarło 60 osób i odnotowano 9006 zakażeń koronawirusem. Według danych telewizji Keszet 12, 683 osób zostało uznanych za wyleczone. 

Zobacz też inne: wiadomości ze świata

KW

Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości