70 osób zakażonych koronawirusem na wycieczkowcu. Polacy na statku

Liczba osób zakażonych na statku wynosi obecnie 70. fot. PAP
Liczba osób zakażonych na statku wynosi obecnie 70. fot. PAP

Sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono na japońskim statku wycieczkowym Diamond Princess, który cumuje na redzie portu w Jokohamie - poinformowała japońska agencja Kyodo, powołując się na źródła rządowe. Liczba osób zakażonych na statku wynosi obecnie 70.

Na pokładzie wycieczkowca jest ponad 2600 pasażerów i 1045 członków załogi. Jest tam też trzech Polaków - jedna osoba z załogi i dwóch turystów.

Wycieczkowiec Diamond Princess, należący do korporacji Carnival Japan, japońskiej filii amerykańsko-brytyjskiego operatora wycieczkowców, wypłynął z Jokohamy 20 stycznia z 2666 pasażerami z ponad 50 krajów świata na pokładzie i wrócił z rejsu 3 lutego.

Pierwszą osobą na statku, u której wykryto koronawirusa, jest 80-letni obywatel Chin. Został on 25 stycznia wysadzony na ląd w Hongkongu i przekazany służbom medycznym. W Hongkongu armator postanowił skierować statek do portu w Jokohamie i zorganizował badania lekarskie pasażerów oraz załogi.

Statek objęty został kwarantanną i po przetestowaniu do soboty 300 osób koronawirusa stwierdzono u 64 z nich. Jednak ok. 100 kolejnych osób miało objawy, mogące świadczyć o zainfekowaniu, m.in. gorączkę i problemy z oddychaniem, w związku z tym zarządzono przeprowadzenie kolejnych badań.

W piątek polski MSZ informował, że u trzech Polaków na pokładzie Diamond Princess nie stwierdzono koronawirusa. Nie zgłaszają oni obecnie żadnych potrzeb naszym służbom konsularnym, wszyscy są pod opieką japońskich służb - podało biuro rzecznika resortu.

Zakażenie kroonawirusem stwierdzono u obywatela Ukrainy na pokładzie japońskiego wycieczkowca Diamond Princess. To pierwszy Ukrainiec, u którego wykryto tę chorobę.

Czwarty przypadek koronawirusa potwierdzono też w Wielkiej Brytanii. Pacjent, który zaraził się we Francji, został przewieziony do specjalistycznego szpitala w północnym Londynie.

Jak podały chińskie władze, liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w tym kraju osiągnęła 37198, z czego 811 zmarło. Poza Chinami wirusa wykryto w prawie 30 innych państwach i terytoriach, ale jak dotychczas były tam tylko dwa zgony - na Filipinach i w Hongkongu.

Zobacz: Koronawirus. Jak się chronić przed zakażeniem?

KJ


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości