149 obserwujących
7795 notek
20521k odsłon
1633 odsłony

Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Szef KPRM zdradza, jak będą wyglądać

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie. fot. Wikimedia/Adrian Grycuk
Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie. fot. Wikimedia/Adrian Grycuk
Wykop Skomentuj115

Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą miały charakter kameralny. Hołd ofiarom katastrofy oddadzą najważniejsze osoby w państwie. Głównym miejscem obchodów będzie Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Już wcześniej przedstawiciele rządu oraz PiS informowali, że z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej "będą skromne". Zapewniali też, że zachowane zostaną wszelkie normy bezpieczeństwa i zalecenia dotyczące postępowania w czasie epidemii.

Plan obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej o godz. 8.41 prezes PiS Jarosław Kaczyński złoży wieńce i odda hołd ofiarom katastrofy pod pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pod pomnikiem wszystkich ofiar katastrofy - zdradził szef Kancelarii Premiera. Jak dodał, prezesowi PiS nie będzie towarzyszyła delegacja przedstawicieli ugrupowania. 

Ponadto - jak dodał Dworczyk - o godz. 9.00 wieńce pod pomnikami złoży również premier Mateusz Morawiecki. Później w ciągu dnia wieńce będą również składać ministrowie. 

Planowane są uroczystości w poszczególnych resortach, gdzie umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. 

Zapadła też decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku. Szef KPRM informował w ostatnich dniach, że Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty. 

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych - łącznie blisko 50 osób.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

KJ

Wykop Skomentuj115
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka