158 obserwujących
8515 notek
22398k odsłon
1983 odsłony

Krzysztof Bosak: Głosowałem na mniejsze zło

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (P) przemawia na sali obrad Sejmu. Fot. PAP/Paweł Supernak
Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (P) przemawia na sali obrad Sejmu. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj135

Głos połowy moich wyborców nie był głosem na Rafała Trzaskowskiego, ale głosem przeciw PiS – powiedział Bosak. 

Były głosem prezydentowi Andrzejowi Dudzie, rozumiem ich – mówi w wywiadzie dla „Plus Minus” kandydat Konfederacji na prezydenta w tegorocznych wyborach Krzysztof Bosak. Jak dodał, sam zagłosował na „mniejsze zło”. 

Bosak w wywiadzie dla weekendowego dodatku „Rzeczpospolitej” podkreślił, że jego ideałem jest Polska strzegąca swojej suwerenności, unikająca pogłębiania zależności od organizacji ponadnarodowych. „Polska rozwijająca się gospodarczo, z efektywnym państwem, wolna i wierna swojej tradycji. Tolerancyjna w rozsądnym zakresie. Nowoczesna i zarazem konserwatywna” - mówił. 

Na pytanie, czy to jest także Polska marzeń jego wyborców, którzy zagłosowali w drugiej turze na Rafała Trzaskowskiego, odpowiedział, że do programu Konfederacji można dojść „metodą zdroworozsądkowego rozumowania”. „W demokracji mniejszość wyborców należy do jakichkolwiek grup ideowych. Naszego elektoratu także to dotyczy. Wielu naszych wyborców pociąga ku nam nie określona idea, ale jakość naszej współpracy i dyskusji. Etos obywatelski, poważne traktowanie obywateli…” - wskazał Bosak. 

„Odrzucamy cyniczną propagandę, medialne pyskówki, budujemy styl opozycji merytorycznej. Mamy podejście republikańskie. Interesuje nas jakość państwa i prawa. Ludzie mają dość bezpłodnej wojny na linii PiS–PO, wzajemnych wyrzutów, histerii. Nasz ton jest spokojniejszy. Ciekawe jest dla wyborców i to, że nie mamy jednego prezesa, że zarządzamy Konfederacją kolegialnie. PiS i PO przyjęły model wodzowski, partyjniacki, zamordystyczny. Młodych ludzi takie podejście odrzuca” - ocenił wiceszef sejmowego koła Konfederacji. 

Jak dodał, część jego wyborców, która oddała swój głos na Rafała Trzaskowskiego jest zniechęcona do PiS i „nie chce socjalizmu i arogancji”. 

Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak w wywiadzie dla weekendowego dodatku „Rzeczpospolitej” podkreślił, że jego ideałem jest Polska strzegąca swojej suwerenności. Fot. Flickr/Sejm RP

„Głos połowy moich wyborców nie był głosem na Trzaskowskiego, ale głosem przeciw PiS i prezydentowi Dudzie. Rozumiem ich. Nie mamy żadnych zobowiązań wobec PiS. Obóz rządzący to obecnie dryfujący wraz z sondażami konglomerat polityków prawicowych, centrowych i lewicowych” - stwierdził poseł Konfederacji. 

Pytany, kto jego zdaniem jest w PiS politykiem lewicowym, odparł że „choćby Krzysztof Czabański”. „Wywodzi się z PZPR, ma lewicowe podejście do kwestii hodowli zwierząt, a także do innych tematów światopoglądowych. Kaczyński powierzył mu strategiczne kulturowo funkcje” - zaznaczył. 

Na uwagę, że niektórzy narodowcy wezwali do głosowania na Dudę, bo jego starcie z Trzaskowskim było dla nich „starciem dwóch światów, dwóch modeli cywilizacji” przyznał, że sam głosował na „mniejsze zło”. Dopytywany, czy w ten sposób ujawnia na kogo głosował, zaprzeczył i dodał, że nie chce być przypisywany do PiS czy PO. 

Pytany, czy PiS nie zaprasza Konfederacji dziś do koalicji, odpowiedział, że nie. „Zaproszenie, o którym mówił pan prezydent przed drugą turą, nigdy do nas nie dotarło” - podkreślił Bosak.

KW

Wykop Skomentuj135
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka